Uspořádejte dokonalou párty pro děti

Víte, co je na letních oslavách nejlepší? Můžete je pořádat venku a servírovat hostům spoustu dobrot z čerstvého sezónního ovoce. Máte doma letní dítko, které právě o prázdninách slaví narozeniny?

Poradíme vám, jak připravit tu nejlepší dětskou party, kterou si užije jak váš potomek, tak i jeho malí kamarádi. A pokud se vaše drahá ratolest narodila v jiném ročním období, nevadí, vždyť důvod k oslavě se najde vždycky!

Řádná příprava a poctivé plánování

Rozhodli jste se tedy, že uspořádáte zahradní dětskou oslavu. Ze všeho nejdřív se posaďte ke stolu s kusem papíru a chvilku přemýšlejte. Máte doma holku, nebo kluka? Jaké jsou jeho nebo její koníčky a jaké televizní či filmové hrdiny obdivuje? My vám nabízíme dvě varianty oslavy, princeznovskou holčičí a dinosauří pro kluky. Rozhodněte se tedy pro styl, ve kterém se bude oslava nést, a naplánujte datum, čas, místo konání a počet pozvaných hostů. My vám pak poradíme, jak připravit tematickou výzdobu, občerstvení i program a dárky pro hosty.

Oslava se Šípkovou Růženkou pro malé princezny

Vyhrajte si s přípravou pozvánek, se kterou vám může pomoci i vaše dcera. Můžete nakoupit či vyrobit bílé kartonové pozvánky a ozdobit je s pomocí samolepekmotivy Šípkové Růženky, které seženete v papírnictví. Druhou možností je připravit pozvánku na počítači a vytisknout ji na tužší papír. Do pozvánky pak můžete vepsat text: „Za devatero horami a devatero řekami se před … lety narodila princezna (jméno vašeho dítěte). Tři sudičky jí předpověděly, že ji (datum) čeká báječná narozeninová oslava. Zveme prince/znu (jméno pozvaného dítěte) na narozeninový bál do zámecké zahrady (adresa).“

Ve výzdobě holčičích oslav obvykle převládá růžová barva. Slaďte papírový ubrus, ubrousky, balónky a papírové či plastové nádobí, které pořídíte za pár korun v supermarketu či papírnictví a zabráníte nehodám v podobě rozbitého porcelánu. Na oslavě Šípkové Růženky by neměly chybět ani růže, ať už živé na vaší zahradě, zakoupené z květinářství nebo vyrobené papírové.


Kreativní princezny

Na oslavě má být veselo, proto připravte pro děti několik zábavných her. První může být vyrábění princeznovských korunek z papíru. Vystřihněte jednoduché korunky z pevného papíru a do mističek nasypte papírové konfety různých tvarů (srdíčka, kytičky, hvězdičky – k dostání ve výtvarných potřebách), připravte několik lepidel v tyčince a barevné pastelky či fixy a nechte malé princezny, ať si každá ozdobí svou korunku, jak se jí zlíbí. Pak sešívačkou na obou stranách připněte tenkou prádelní gumičku, aby korunka držela na hlavě, a je hotovo! Další zábavnou hrou je navlékání barevných korálků na pevný silikonový vlasec.

Děti milují pátrací hry, takže jim můžete připravit jednu ve stylu Šípkové Růženky. Na zahradě poschovávejte malé celofánové či papírové sáčky ve třech různých barvách (pro každého hosta od každé barvy jeden) a povězte jim, že tři pohádkové sudičky schovaly svou věštbu v zahradě a že každý host si musí najít modrý sáček s věštbou krásy, zelený s věštbou štěstí a červený s věštbou lásky. Do modrých můžete dát dětské prstýnky, korálky, malé balzámy na rty atp., do zelených čokoládové mince pro štěstí nebo drobnosti s motivy čtyřlístku a do balíčků lásky samolepky, bonbóny nebo přívěsky ve tvaru srdíčka. Drobnosti ze sáčků si pak děti odnesou jako dárek na rozloučenou.

Něco na zub

Občerstvení by měl vévodit dort, který můžete objednat v cukrárně, nebo připravit sami doma. Dnes jsou k sehnání dortové ozdoby z jedlého papíru, na kterých je natištěn motiv Šípkové Růženky. Ty přilepíte krémem na korpus dortu nebo přineste do cukrárny, ve které jste dort objednali. Nebo upečte klasickou bábovku, do otvoru ve středu postavte panenku vhodné velikosti a bábovku jako její sukýnku ozdobte krémem, šlehačkou a cukrovými ozdobami. Tenhle dort bude vaše malá oslavenkyně zbožňovat!

Dinosauří party pro kluky

Děti, obzvlášť chlapci, dinosaury milují. Uspořádat party ve stylu Cesty do pravěku nebo Jurského parku je tedy nápadem, se kterým nešlápnete vedle. Najděte obrázek dinosaura a vytiskněte jej na pozvánky. Můžete také vyrobit vlastnoruční kartičky ve tvaru dinosauřího vejce. Přeložte čtvrtku na půl a vystřihněte vajíčko tak, aby drželo po stranách spojené. Naznačte prasklinu, jakože se dinosaurus klube ven, a vnitřek vyzdobte dinosauřími samolepkami, případně, jste-li kreativní, vlastními kresbami.

Výzdobu slaďte do odstínů hnědé, zelené a tmavě modré barvy. Po zemi můžete rozmístit velké dinosauří stopy a nad stolem rozvěsit balónky. Papírové nádobí s motivy dinosaurů seženete bez problémů na internetu i v lépe zásobených obchodech, stejně jako tvořítka na led ve tvaru dinosaurů, brčka s jejich motivy a jiné tématické drobnosti.

Zahrajte si na archeologa

Sežeňte v hračkářství plastové vajíčko s dinosaurem uvnitř, variací na tuto hračku je široká nabídka. Pokud byste přece jen nesehnali nic vhodného, poslouží i klasické čokoládové vajíčko s hračkou uvnitř. Na pískovišti na zahradě zahrabejte vajíčka do písku a vytyčte každému návštěvníkovi čtverec, který označíte vlaječkou s jeho jménem. Pak každého vybavte malou lopatkou a pošlete je „na výzkum“.

Připravte předem černobílé obrázky dinosaurů na tuhém papíru, které si děti mohou vybarvit. Na druhou stranu přilepte kouskem izolepy špejli a pak si můžete zahrát i maňáskové divadlo z dob pravěku. Hru na hledače pokladů můžete do dinosauří varianty obměnit následujícím způsobem: pár dní předem vyrobte „dinosauří vejce“. Kupte malé balónky, vodou ředitelné lepidlo a dostatek kancelářského papíru. Balónky nafoukněte a zauzlujte a polepte několika vrstvami na proužky nastříhaného papíru.

Udělejte dostatek vrstev, které nechte průběžně prosychat, aby skořápka byla dostatečně pevná. Pak balónek uvnitř propíchněte a ve skořápce vyřízněte díru s nepravidelnými okraji, jako by se z ní právě vyklubal dinosaurus. Pomalujte vajíčka každé jinou barvou a naplňte dobrotami a drobnými hračkami s motivy dinosaurů. Díru ucpěte ubrouskem a vejce poschovávejte v zahradě. Pak děti pošlete pátrat po vejcích a každému přidělte barvu, kterou hledá. Nález si pak děti odnesou jako dárek na památku.

Dinosauří občerstvení

Můžete připravit ovocný letní salát ve stylu dinosaurů, co se živí zeleninou a ovocem a sendviče se sýrem a šunkou ve tvaru dinosauří packy podle jídelníčku dinosaurů, kterým chutná maso. Zaručený úspěch vyvolá netradiční dort v archeologickém kyblíku, který je na přípravu velmi jednoduchý, ale efektní, navíc děti jeho chuť zbožňují. Kupte dětský plastový kyblík a důkladně jej vypláchněte. Na dno naklaďte piškoty a přelijte je vrstvou dětské jahodové přesnídávky. Pak přidejte další patro piškotů, patro přesnídávky a po každých dvou patrech prostřídejte přesnídávku sladkým bílým jogurtem. Až se dostanete k okraji kyblíku, nadrobte pár piškotů jako písek a posypte jím vršek dortu. Na ozdobu použijte čokoládové nebo marcipánové figurky dinosaurů, které seženete v cukrárně nebo pralinkárně.

Nápadů a tipů na dětské oslavy je nespočet. Každý rodič zná své dítě nejlépe, takže ví, jaká oslava ho potěší nejvíc. Nemusíte se držet našich jen instrukcí, zapojte fantazii a naplánujte party ve stylu strašidel, pirátů, Harryho Pottera, zvířátek, klaunů… Zkrátka co vás napadne.

Femina tip:

Až si vaše děti oslavu užijí, nezapomeňte je v jejich dobrém rozmaru vyfotit. Když pošlete jejich fotku do soutěže Hamánek TV, může se tvářička potomka objevit na etiketách výživ Hamánek. Soutěž probíhá až do 4. října 2009 a vyhrát můžete i spoustu dalších cen. Jejich seznam a kompletní pravidla najdete na webu www.hamanektv.cz.

15.7.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist