Femina.cz » Magazín » Bydlení » Luxfery jsou zpět na scéně a vypadají vážně skvěle

Luxfery jsou zpět na scéně a vypadají vážně skvěle

Luxfery jsou zpět na scéně a vypadají vážně skvěle

Magazín: Bydlení | autor: Petra Martišková | vydáno 21. 10. 2016

Potřebuješ dodat svému domovu punc originality, nebo některé místnosti prosvětlit? Pak luxfery budou tvým nejlepším přítelem. Že máš ještě v živé paměti, jak nehezky vypadaly? Na historii zapomeň! Luxfery jsou zpět v novém kabátku a budou tvému bytu slušet.

Historie v novém kabátku

Určitě se ti při slově luxfery vybaví nevzhledné sklobetonové tvárnice, které jsi vídala v garážích, nemocnicích nebo cukrárnách a připadaly ti děsivě ošklivé. Možná i proto k nim má stále mnoho lidí jakýsi odpor a představa, že by si je dali do svého domova, je pro ně nereálná. Ale to je škoda, protože luxfery se od té doby hodně změnily. Dnes už nejde o popelníkové tvárnice s jednou stěnou, ale o dutinové tvárnice se vzduchovou kapsou uprostřed. Je jasné, že díky tomu získaly luxfery nejen na kráse, ale také další výhody, které v bytě nebo domě oceníš. 

Výhody, které tě potěší

Co ocení především hospodyňky, je snadná údržba, protože tvárnice jsou hladké, případný dekor je vždy uvnitř, takže je stačí jen lehce otřít a prach je pryč. Ale to je to nejmenší, čím tě luxfery mohou překvapit. Díky dutině jsou skvělým tepelným izolantem a dají se také používat jako hlukové bariéry, jak v interiéru tak i v exteriéru dokážou místnosti dobře odhlučnit.

V poslední době se také používají v místech, kde je dle stavební dokumentace nezbytná protipožární příčka. Mají odolnost proti požáru až hodinu a půl. A další nespornou výhodou je pak schopnost přivést světlo do tmavých místností, komor nebo koupelen bez přímého slunečního svitu. 

Jaké vybrat?

Tak to bude trošku oříšek, protože výběr je vážně široký. Pokud půjdeme hodně do hloubky, pak máš na výběr ze dvou typů tvárnic podle barvy. Ty první jsou barvené ve hmotě a můžeš je použít doma i venku, ty druhé jsou pak barvené speciálním způsobem, kdy se tvárnice navrtá a dovnitř dutiny se vstříkne barva. Díky tomu nejsou tak mrazuvzdorné a odolné slunečnímu záření a jsou pouze vhodné do interiérů. Dostupné jsou v různých rozměrových formátech a dokonce to nemusí být vždy ani čtvercový nebo obdélníkový tvar. 

Instalace a způsoby montáže

Klasickým způsobem instalace luxfer do domů a bytů je pomocí malty. Ovšem tady je nezbytně nutná preciznost práce, přesnost a nutno podotknout, že i nějaké ty zkušenosti. Pokud nejsi zrovna přirozený talent, raději tenhle typ instalace přenech odborníkům. Druhou možností, jak luxfery zakomponovat do tvého bydlení, je systém, kdy se upevňují luxfery pomocí křížků a plastových profilů a jednoduše se do sebe zacvakávají. Pak už stačí jen spárovací hmota a je hotovo. Možná je také výstavba na lepidlo a pro ty, kteří si vůbec nevěří, jsou tu pak luxferové panely, které dodá výrobce již hotové. 

Kombinace a design

Vybírat můžeš z nepřeberného množství barev i efektů. Pokud ti nevadí průhlednost, pak použij čiré, jinak sáhni po barevných nebo po matových tvárnicích, případné po takových, které prošly leptanou či pískovou úpravou. Někteří výrobci ti udělají vizualizaci přímo na míru, aby sis mohla lépe prohlédnout, jak bude nový prvek ve tvém domově vypadat. Každopádně luxfery dodají tvému domovu zcela nový design a když se pak do nich ještě opře sluníčko, barevné efekty jsou kouzelným divadlem.

Tak co říkáš? Dáš luxferám ještě šanci? Mrkni do galerie, třeba tě ty úžasné nápady přesvědčí.

Foto: shutterstock.com, profimedia.cz, pinterest.com 

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
25. 10. 2016 liddduska ne (reakcí: 0)
21. 10. 2016 stana1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Nechte se unést podmanivými tóny!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 08. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

09. 12. 2016 Horoskop Střelec

Dlouho jsi nemohla narazit na správného muže? Pak se dnes vydej na farmářské trhy v okolí. Čeká tam na tebe pan Božsk... Celý horoskop

Karta dne

Císař
Situace, kterou právě nyní řešíš, bude potřebovat logické myšlení, které je spíš vlastní mužům. Bylo by dobré, abys využila veškerou sílu a energii na dořešení a nebál...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist