Jak osvěžit své bydlení?

Mnoho lidí není spokojeno se svým bydlením. Připadá jim stále stejné, fádní, malé, funkčně nevyhovující a tmavé atd.. Ovšem ona fádnost, monotónnost a tmavost řešitelná je, a věřte nebo ne, je to někdy víc než snadné.

Podle odborníků pohybujících se na poli psychologie a ergonomie, je jedním z hlavních problémů na první pohled velmi banální, ovšem zásadní skutečnost – uživatelé, kteří tzv. nemají rádi své bydlení, kteří považují svůj byt za nudný, depresivní a nevyhovující, v něm nezažívají nic, co považují za přínosné a pro svou osobu potřebné a podstatné.

Jinak řečeno: naučte se ve svém bytě odpočívat a zkuste popřemýšlet, zdali to, co vám tzv. dělá dobře, tedy např. koupel ve vaně, sledování fotbalového přenosu nebo filmů na soupravě domácího kina atd., není možné provozovat také ve vašem bytě. A jde to říct i lapidárně:

Naučte svůj byt sloužit vašim potřebám. Jakmile v něm zažijete něco hezkého, povzbudivého, něco, co vás potěší a uspokojí, pak se do takového bytu budete rádi vracet, neboť to budete chtít zažít znovu.

V novém to jde lépe a možná i samo

Někdy stačí provést v bytě nějakou drobnou změnu, která navodí pocit novosti, neokoukanosti a svěžesti, a ono už to s těmi pozitivními zážitky půjde samo. Je to stejné, jako když vás iritují vaše staré šaty a pak si k nim vezmete novou vázanku nebo košili, blůzu či brož a hned se cítíte lépe. Pokud nevíte, jak na to, zkuste nejčastěji fungující „triky“, které nejsou finančně, logisticky ani jinak náročné a jejich příprava či realizace nezabere mnoho času.

1. změňte osvětlení té „nejnudnější“ a nebo jinak a podle vás nejhorší místnosti. Pořiďte si jednoduše nějakou lampičku, která vytváří nějaké náladové osvětlení. I intimní atmosféře pak zkuste prožít hezký večer, třeba s hudbou či láhví vína a partnerem, to je přirozeně na vás. Důležité je, abyste si uvědomili, jak jste příjemného zážitku dosáhli a uměli to zopakovat.

2.
dobře funguje také změna barvy a řešení jedné ze stěn.

3. přeskupte nábytek tak, abyste změnili nejen dispozici, ale také pohled, který se vám doposud např. z gauče či křesla nabízel. V „nové“ místnosti pak zkuste zažít něco příjemného a dobré je podpořit efekt změny nějakým novým prvkem, např. již zmiňovanou lampou pro intimní osvětlení, nebo jiným doplňkem. Tím může být např. fotografie či interiérový plakát na zdi.

4. naučte se v bytě relaxovat. Dobře fungují např. koupele v olejových lázních, kterých je v drogeriích nabízený poměrně velký výběr.

Z podkladů Mudr. Jaroslava Šmolíka Csc., zpracoval Karel Holý, Foto 3DH interiér , Ideal Standard

Zdroj: www.living.cz

4.8.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist