Vyzkoušeli jsme za vás – robotický vysavač iRobot Roomba 880

Někdy se prostě pro práci musíte obětovat. To jsem si uvědomila, když mi v redakci řekli, že budeme testovat robotický vysavač iRobot a že ho budu testovat já. Když mi ho přivezli domů a já se rozhlédla po našem bytě, neměla jsem vůbec představu, jak začít.

Nebudu zastírat, že robotické vysavače ve mně moc velkou důvěru nevzbuzují,  ne proto, že by snad třeba nefungovaly, ale nechápu, jak mohou být naprogramovány tak, aby vyluxovaly opravdu důkladně a nikde se nezasekly. Když mi někdo ze známých řekl, že si tuhle vymoženost koupil, většinou jsem si pomyslela, že je to zbytečné a že si to doma v klidu „přelíznu“ sama za chvilku. I když je fakt, že se do toho občas musím nutit.

Roombu 880 jsem vytáhla z krabice a chvilku nad ní nerozhodně stála. Vzala jsem si manuál, ale manuály dost nerada čtu (kdo vlastně ano) tak jsem prostě jen zkusila zmáčknout start. iRobot se rozsvítil a rozjel. A já jsem zjistila jednu věc. Máme na zemi příliš překážek a kabelů a také rozmístění nábytku nedává dostatečný prostor. V jídelním koutě v obývacím pokoji máme například židle, které nemají 4 nohy. Jsou na lomených železných konstrukcích. Takže vlastně uzavírají prostor pod stolem. Nemáme klasickou sedačku, ale jednotlivá křesla se zvlášť podnožkami.

Takže jsem si sedla a začala přemýšlet, jestli všechny ty kabely musí být tam, kde jsou atd. Dospěla jsem k tomu, že jsem si byt trošku upravila, což ve výsledku bylo vlastně super.

Nastavila jsem čidla (rádiové věžičky, které jsou zvlášť)  tak, abych vytyčila prostor, který chci uklidit. Otevřela jsem místo pod jídelním stolem pootočením židlí a spustila Roombu. Rozjela se a já fascinovaně koukala, jak se vypořádává s množstvím pastí, které jsem jí připravila. Dlouhé kudrnaté vlasy, které náš běžný lux nemá moc rád, Roomba s přehledem odstranila. Přechody mezi kobercem a plovoucí podlahou zvládla bez problémů. Dostala se i do rohů, zajela i do kuchyňského koutu, kde je perforované lino, v jehož rýhách se skrývá spousta překvapení. Do cesty jsem jí dala několik překážek, které bez problémů objela, aniž by do nich vrazila. Nerovnosti prahů a podlahy, úzké kabely, nohy od nábytku, všechno bez problémů zvládla a úklid dokončila. Koberec byl precizně vysátý, protože se na každé místo vrátila několikrát, vždy z jiného směru.

No dobrá, řekla jsem si, teď tě vezmu ke kámošce, ta má dva psy a uvidíme. Další den jsem Roombu zapnula u kamarádky, která má dvě kolie a nedělá nic jiného, než vysává. Když viděla Roombu byla dost nedůvěřivá. Pochopila jsem proč, až když mi ukázala svůj obří domácí vysavač. Před návštěvou jsem jí kladla na srdce, aby opravdu nevysávala, a tak když jsme pozorovaly Roombu, jak si baletí v obýváku, byly všechny koberečky a podlahy viditelně pokryté chlupy. Daly jsme si kávu a vedle nás se posadily dvě kolie, které upřeně pozorovaly iRobota. V duchu jsem přemýšlela, jestli by mi v redakci uvěřili, když  bych přišla s tím, že Roombu rozkousaly… Nic takového se ale nestalo. Po úklidu byly koberečky s menším chlupem jakoby rozčesány. Kamarádka byla nadšená, protože jediné, co by musela řešit v případě, že by si iRobota pořídila, by byly chlupy na sedačce.

Jen na jednu maličkost jsem zapomněla – kobereček s hustým a extrémně dlouhým chlupem u ozdobné vázy. Na ten Roomba zajela a zastavila se. Zvedla jsem ji a postavila do prostoru. Kobereček neutrpěl žádnou újmu a pro zbytek úklidu jsme ho odstranily.

Roombu jsem doma používala ještě pár týdnů a tak nějak jsem si zvykla (vlastně velmi rychle). Roomba uklízela, když jsem nebyla doma, takže jsem už přišla z práce do hotového. Nikde se nepovalovaly moje dlouhé vlasy, drobky od snídaně a mě to nestálo ani čas ani energii… A tak, když jsem ho vracela zpět, musela jsem přiznat, že je to vlastně skvělý přístroj.

Takže, abych to shrnula :
PRO:
1.Nastavení času úklidu
2.Uklízí podlahy i koberce
3.Zvládání nižších překážek, jako jsou prahy, přechody z koberce na podlahu a zpět
4.Dostane se do rohů
5.Senzory – nenaráží, nepadá
6.Neprosekává kabely (malé přejede ale neublíží jim)
7.Při dobrém rozmístění čidel uklidí celý byt
8.Jednoduchá údržba (jen vysypete obsah nádoby uvnitř)
9.Sám se nabíjí (zajíždí si do dokovací stanice)
10.Pokud máte dostatečně vysokou mezeru mezi sedačkou a podlahou nebo postelí a podlahou, zajede i tam
11.Pokud máte doma zvířata, které pouští chlupy – ideální parťák na úklid
PROTI:
1.Trošku popřemýšlejte o rozmístění nábytku (když luxujete, také s ním občas pohnete)
2.Koberce s hodně vysokým a hustým chlupem nevyluxuje, ale nezničí
3.Cena ( to je na diskusi)
No a já  jdu luxovat, protože Roombu už zkouší někdo jiný. Ale už jsem si napsala Ježíškovi. Ano, je to brzo, ale zase se pak nemůže vymlouvat, že je to na poslední chvíli.

Robotický vysavač iRobot Roomba 880 si můžete koupit za  18 589 v Alze. Více informací o produktu najdete na irobot.cz

28.8.2014 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist