Získá Colin Firth Oscara jako koktající král?

Před rokem byl Colin Firth nominován na Oscara za srdcervoucí výkon v roli osamělého gaye ve filmu Single Man. Tenhle rok by mohl mít šanci s rolí Jiřího VI., koktajícího prince, který nikdy nechtěl být králem. Posuďte podle traileru.

Otec dnešní královny Alžběty II. neplánoval, že by někdy vládl Británii, a taky pro to neměl vlohy. Koktal a projevů na veřejnosti se děsil víc, než nesmělý prvňáček. Jenže když se jeho starší bratr, následník trůnu, zakoukal do rozvedené Američanky, kvůli níž se trůnu klidně vzdal, a v Evropě se mezitím schylovalo k válce, která vyžadovala od krále rázné činy i slova, nezbývalo než splnit státní povinnost, a naučit se pořádně mluvit. Za pomoci nekonvenčních metod jednoho zajímavého doktora a oddané lásky své ženy.

Zhruba o tom je nový film The King´s Speech, který sice v traileru vypadá jako hezké kostýmní melodrama, ale kritiky po světě evidentně dojal, protože nešetří kladnými reakcemi. Snímek plný hvězd si oblíbila i porota Britských nezávislých filmových cen, která snímek nominovala hned na osm sošek. A šušká se, že by se mohla dát obměkčit i akademie udělující Oscary a darovat našemu milému Colinovi další nominaci. Přece jen, uzavřený britský gentleman – to je už od časů pana Darcyho role přesně pro něj.

Navíc režisér Tom Hooper dějiny své země umí podat, jak ukázal v televizní Alžbětě I. (s Helen Mirren) nebo fotbalovém dramatu Klub prokletých. Scénáristovi Davidu Seidlerovi zase na tomto příběhu osobně záleží, protože příklad krále Jiřího mu pomohl překonat vlastní koktání. Na natáčení svého scénáře přitom musel čekat víc než tři desítky let. Královna matka, vdova po Jiřím VI., totiž tuhle část svého života nikdy na plátně vidět nechtěla.

Na co se těším:
na další skvělý výkon Colina Firtha
na další hvězdy – Helenu Bonham Carter, Geoffrey Rushe a Guye Pearce
na zábavně podanou lekci britské historie

Čeho se bojím:
aby film nebyl moc patetický
že snímek nemá ohlášenou českou premiéru

5.11.2010 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist