Zdravá strava není dobrá jen pro štíhlou postavu. Jak moc ovlivňuje mužskou vůni těla?

Okurka, mrkev, kapusta, grep nebo třeba takové jablko? Tyto plody většinou bývají spojované s hubnutím. Jenže pozor, jejich konzumace dokáže změnit i nevábný pánský odér v sexy vůni, které žádná neodolá!

vune-tela-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Zatímco před několika lety byla zdravá strava zcela neznámým pojmem, dnes se z ní stává trend a vyhledávaný životní styl. Potvrzují to nejen odborníci, ale i aktuální data Českého statistického úřadu. Z těch jednoznačně vyplývá, že spotřeba bílého pečiva se oproti minulému desetiletí snížila o celou desetinu, přičemž lidé hojně omezují také živočišné tuky a alkohol. Nákupní košíky si tuzemáci plní naopak větším množstvím ovoce a zeleniny, nad čímž výživový poradci i lékaři doslova plesají blahem. Důvod k oslavě ovšem mají i ženy. A to pořádný!

Mrkev místo parfému? A proč vlastně ne

Poznatky nedávné studie uskutečněné australskou Univerzitou Macquarie, jež sídlí ve městě Sydney, zřejmě definitivně mění pravidla randění a seznamování obecně. Na jejich základě si totiž místní experti troufají tvrdit, že zastánci silnějšího pohlaví, kteří jedí hodně zmíněné zeleniny s ovocem, voní tak nějak přitažlivěji. To u nositelek podpatků rozhodně nezůstává bez povšimnutí ani pozitivní odezvy! Jak k takovému postoji vědci došli? Řekněme, že to bylo hodně zajímavé!

Jez dosyta, ale s tužkou v ruce

Specialisté o pomoc požádali stovku náhodně vybraných dobrovolníků. Oslovení respondenti pak měli jasně daný úkol – poctivě si zapisovat, z jakých potravin se skládá jejich jídelníček. Zhruba po měsíci se pánové dostavili i se svým stravovacím deníčkem k osobnímu pohovoru, kde se ovšem na jejich pravdomluvnost rozhodně nesázelo. Koneckonců, co kdyby někdo tvrdil, že konzumuje hlávkový salát, zatímco se na tajňajčku cpe uzeným? Právě proto se výzkumníci drželi známého úsloví „důvěřuj, ale prověřuj“. K všeobecnému překvapení se tedy vytasili se speciálním přístrojem, který nelze ošálit.

Jo, moderní technika. Ta nelže

Světlo onoho unikátního zařízení okamžitě identifikovalo, zda strava monitorovaných jedinců obsahuje karotenoidy (antioxidanty přítomné v ovoci a zelenině). Šikovná věcička, že? Hned potom se pokus plynule přesunul do druhé fáze. Účastníci hodinu intenzivně sportovali v posilovně, následně je odborníci vysvlékli. Kam putovala mužská trička nasáklá potem? Před tu nejpovolanější a nejpřísnější porotu – skupinku žen čítající dvacet dobrovolnic. A začaly se dít věci.

Křest ohněm. Na vlastní čichové buňky

Jakmile se oblečení dostalo do oběhu dam, začalo důkladné očichávání. Komise v sukních po kontaktu se všemi vzorky hodnotila, jaký odér se jí líbí a který naopak odpuzuje. A servítky si rozhodně nikdo nebral! Z reakcí povolaných „čichaček“ pak bylo patrné, že konzumenti zdravé stravy voní mnohem příjemněji a atraktivněji. Tedy alespoň v porovnání s jejich kolegy, kteří místo okurky mají radši svíčkovou se šesti.

Z našich získaných údajů jednoznačně vyplývá, že muži, kteří dodržují pravidla zdravé stravy, přičemž se soustředí na ovoce a zeleninu, mají pro ženy výrazně příjemnější vůni. Zatím si nejsme docela jistí, proč tomu tak je, ovšem plánujeme ještě další výzkumy, které nám dají jasnou odpověď,“ vysvětluje psycholog a autor studie Ian Stephen, který působí na výše zmíněné univerzitě. Co dnes připravíš tomu svému k večeři? Hádáme, že bude salát. Nebo snad nejsi zvědavá, zda tenhle gastronomický zlepšovák funguje?

Co na tenhle objev říkáš? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. Bohužel vědci nesdělují, zda konzumace ovoce a zeleniny zlepšuje tělesný pach i ženám. 

Foto: Shutterstock.com

12.2.2019 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist