Zajděte do kina: Zbouchnutá

Jeden sex a nebohá holka má buď devět měsíců na to, aby se zamilovala do budoucího otce, nebo jeden den, aby s kamarádkou připravila a přežila nelegální potrat. Záleží na filmu. Oba, americká komedie Zbouchnutá i rumunské drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, řeší nechtěné těhotenství po svém. A oba stojí za to.

Romantické komedie, ve kterých se čeká na to, až on a ona vytvoří šťastný pár, se většinou vyrábí pro ženskou cílovou skupinu. Judd Apatow je ovšem muž, který točí víc pro svůj rod (viz úspěšná a vulgární komedie 40 let panic), takže u Zbouchnuté spíš může překvapit, že je pro všechny. Protože má hrdiny dva. Krásnou, cílevědomou Alison. A oplácaného, duševně stále adolescentního Bena. Když se setkají v klubu, ona právě slaví povýšení na televizní moderátorku zpovídající celebrity. On zrovna se svými podivínskými kámoši plánuje web, kde by se každý dozvěděl, jak dlouho byla která herečka nahá na plátně (a co přesně jí bylo vidět).

To, že Ji hraje Katherine Heigl (Izzie z Chirurgů) a Jeho Seth Rogen trochu ukazuje, že točí chlap, protože jak Ben správně zaznamenává, „ona je mnohem krásnější než já“. Dobře, v tu osudnou noc, kdy se z ní stala zbouchnutá, byla Alison opilá. Co ji na Benovi přitahuje i za střízliva natolik, aby to s ním dotáhla až do toho šťastného zamilovaného konce, film pak ale nikdy dost přesvědčivě nepředvede.

Ostatně nepříjemnou realitou, kde se tak zásadní rozdíly v životních přístupech překonávají o dost hůř, si film kazit náladu moc nechce. Oba nastávající rodiče se trochu změní, trochu pochopí, nechtěné těhotenství celkem přijmou, finančně ho zvládnou, ani v práci narůstající břicho a zvracení do odpaďáku za znechuceného přihlížení Jamese Franca nikomu nevadí, takže všechno to partnerské klopýtání ke štěstí obklopuje přislazeně milá atmosféra.

Přetírání životní šedi na pastelovější barvy ale k rom-comům patří. Důležitější je, že Zbouchnutá ještě víc než na romantiku dbá na tu škatulku komedie a svůj klasický příběh prošpikovala spoustou zábavných situací a hlášek, poněkud oplzlých, když jsme v Benově světě (je to přece Apatow). Některým se daří i přesně trefovat do nepřekonaných a otravných rozdílů mužských a ženských mozků. V tomhle ohledu jsou víc než počínající láska Alisona a Bena zajímavější unavení manželé – nervní Debbie, Alisonina sestra (Apatowova manželka Leslie Mann), která hysterčí nad ztrátou mládí, a Pete (jeden z party z 40 let panic Paul Rudd), který hořce teskní nad ztrátou dětské radosti ze života.

Navíc Benovi kámoši jsou trhlí pošuci zažraní do popkultury, takže se tu taky hojně citují filmy poslední doby, v tomhle okruhu vtipů patří k nejlepším scénka: Robert De Niro v okamžiku, kdy plodová voda vytekla na jeho boty. Ve vlídném náladě zábavy jsou nakonec všichni sympatičtí, protože celá komedie má dobré srdce a nutí nám sladkou naději a víru v lidi a dobré konce.

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny vyvolávají úplný opak. V rumunském dramatu, o němž kritici pějou ódy od května, kdy vyhrál slavný festival v Cannes, z nechtěného „zbouchnutí“ nikdo a nikdy žádnou radost nemá. S Gábinou a její kamarádkou Otilií nestrávíme devět měsíců, ale jenom jediný vyčerpávající den, který těhotenství ukončí. Den, v němž musí Otílie podplatit recepční, aby dostala pokoj, uplatit hrozivého pana Bebeho, aby potrat na onom pokoji vyvolal, a pak ještě čelit komentářům o zhýčkané mládeži na oslavě narozenin potenciální tchýně. Otílie totiž nežije v Hollywoodu, ale v Rumunsku roku 1987.

Ve společnosti zlhostejněné totalitou málokoho zajímají problémy jiných a jenom obětavá kamarádka v téhle stoce mezilidských vztahů bojuje o přijatelnější přežití. Syrovost neradostného, ale strhujícího příběhu podtrhuje zpracování realistické tak, až slabší žaludky dovádí na pokraj fyzické nevolnosti. Uprostřed dlouhých klidných záběrů, které diváky dostanou dovnitř pokoje, vře silné existencionální drama i koncert herců (především Anamarie Marinci). Není divu, že tenhle snímek porazil v Cannes všechna slavnější jména, když se dá na něj jenom těžko zapomenout.

Knocked Up, USA 2007, 129 minut. Režie Judd Apatow, hrají Seth Rogen, Katherine Heigl, Paul Rudd, Leslie Mann, Jonah Hill, Harold Ramis. Premiéra 4. 10. 2007.


4 luni, 3 saptami si 2 zile, Rumunsko 2007, 113 minut. Režie Cristian Mungiu, hrají Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov, Alexandru Potocean, Luminita Gheorghiu. Premiéra 4. 10. 2007. (4,5*)

foto: Bontonfilm

11.10.2007 12:00| autor: 4men.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist