Vychytávka pro noční cesty domů. Aplikace, co tě ohlídá!

Znáš to, bujarý večírek je u konce a tebe čeká ještě pěší cesta domů. Ve tmě a navíc pochybnou čtvrtí. Jsi úplně sama a za každým stínem vidíš nebezpečí. Je ti tohle povědomé? Pak se ti doprovod bude zatraceně hodit!

Statistika přepadených žen v Česku je děsivá. Na policii je hlášeno pouhých osm procent znásilnění. O zbytku se podle odhadů úřady nikdy nedozví. I když bývá obětem nejčastěji mezi 16 a 25 lety, na pozoru se musíme mít všechny. Útočníci si prý vybírají především snadnou kořist, která nebude dělat problémy. Jak nebýt další na řadě? Jedna možnost by tu byla. Dáš jí šanci?

Osobní strážce v kapse

Pětice studentů z univerzity v Michiganu vymyslela spásný nápad pro všechny, co mají strach. Jedinou podmínkou je vlastnění chytrého mobilního telefonu a stažení jedné chytré pomůcky. Aplikace se jmenuje Companion Safety App. V září se stala jednou z nejstahovanějších pro iPhone. Pokud nemáš jablko, nezoufej. Zabydlí se totiž i v Androidu. Je bezplatná a dostupná po celém světě. Zajímá tě, jak funguje?

V nouzi nepomůže křik, ale klik!

Stačí si vybrat kontakt (počet záleží na tobě) z tvého telefonního seznamu. Tohoto člověka či osoby bude aplikace informovat, kde právě jsi, a kam míříš. Vybraným osobám přijde esemeska s odkazem na webovou stránku, kde je plně zobrazena tvá trasa. Systém operuje v reálném čase, takže jsi v dohledu za každých okolností. Nutno dodat, že i když tvůj parťák nemá aplikaci instalovanou, přesto má o tvém pohybu přehled. Mrkni na video, jak to vypadá v praxi.

Když máš špatný pocit…

Během cesty se tě občas mobilní hlídač zeptá, jestli jsi v pohodě a necítíš se nervózní. Pokud ve stanoveném čase 15 vteřin neodpovíš kliknutím, že jsi ok, pak tvůj kontakt dostane echo, že máš možná problémy. Vypadá to až moc růžově? Ve skutečnosti ještě o něco líp. Když se, nedej bůh, stane, že jsi skutečně v ohrožení života a na klepání na displej absolutně není čas, rozhodně nic není ztracené.

Něco jako Big Brother!

Aplikace dokáže na dálku rozpoznat, jestli nebloudíš, nebo ses najednou nedala do běhu, či neupadla. Zkrátka cokoliv tě vyvede z míry. Tyhle události přivolají na pomoc člověka, kterého jsi označila, nebo rovnou zalarmují policii. Škoda, že něco takového se dostalo ven teprve nedávno. Možnosti využití skoro neznají hranic!

Hlídej a buď hlídaná!

Když jsi v bezpečí ty, dopřej tenhle luxus i svým blízkým. Můžeš mít na očích své rodiče, prarodiče nebo děti, když se večer vrací ze zájmových kroužků. V dnešní době mají chytrý telefon přece už skoro všichni. A kdo ne, ten ho určitě dostane k blížícím se Vánocům. Co může být lepšího, než vlastní bodyguard, který se vejde do kabelky nebo do dlaně?

Co na to čtenářky?

„Moc si neumím představit, jak přesně to funguje,“ nechápe třicetiletá Jana. „Přeci když je ten člověk ode mne deset kilometrů, těžko mi přispěchá na pomoc. Co mi pomůže, že ví, že jsem v průšvihu? Než zavolá policii, než ta se ke mně dostane, je po všem. Nemyslím si, že tohle nějak moc funguje.“

„To mně to přijde naprosto geniální,“ nesouhlasí Tereza (36 let). „Vždyť si můžu vždycky zadat někoho, kdo je mé cestě nejblíž. Zároveň si můžu zadat policii, takže, když se neozvu, odejde jim hlášení o mé poloze a potížích. Přijde mi to geniální.“

Jaký máš názor na tuhle aplikaci ty? Ocenila bys ji? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem!

Foto: Shutterstock.com

15.12.2015 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist