Ujíždíš se na selfie? Bacha, ztratíš kvůli tomu úplně všechno!

Vyfotit se a šup s tím na net. Pak alespoň jednou za hodinu kontrolovat „lajky“, komentáře a ohlasy. Vidíš se v tom? Psychologové varují, že tohle hraničí nejen s duševní poruchou, ale ještě to zaviní společenskou sebevraždu! Proč by ses už konečně měla na sdílení svých autoportrétů vykašlat?

Jestli se dá něco nazývat fenoménem dnešní doby, pak je to určitě selfie. Puberťáci, dospělí, celebrity, dokonce i současný papež František. Jedou v tom zkrátka všichni! Fotí se jako o život a svými podobiznami hojně zásobují sociální sítě. Patříš k nim taky? Měla bys vědět, že tímhle chováním dost riskuješ. Nejen své zdraví, ale i vztahy s okolím! Za chvilku po tobě totiž „ani pes neštěkne“.

Méně je někdy více

Možná si říkáš, že je to hloupost. No bóže, tak jsi už zase pověsila na síť svůj snímek. Tenhle se ti přece mimořádně povedl a byl by hřích se o něj s virtuálním světem nepodělit. Vypadáš na něm hubenější a už se těšíš na „zvednuté palce“ a slova chvály. O co jako jde? No vlastně o víc, než si vůbec dokážeš představit. Tahle „moderní záliba“ je totiž podle expertů ukázkový a jednoznačný znak narcismu. A teď se přiznej, víš, jak dlouhé prsty tahle nemoc má?

Od foťáku do blázince

Narcismus je vážná porucha osobnosti, při níž člověk přehnaně oceňuje sám sebe a to samé požaduje i od ostatních. Své okolí tím ovládá, využívá a mnohdy i vydírá! „Pacient“ závidí druhým jejich úspěchy, je arogantní a vyznačuje se nedostatkem pochopení. Má tendence ponižovat všechny kolem sebe a potřebuje k sobě poutat neustálou pozornost. V krajních případech je nutná i hospitalizace!

Teď už máš možná na vytvoření dalšího fotoalba na „fejsu“ trochu jiný názor… Jestli si ale stejně nedáš říct a myslíš, že online přátelé se bez tvých fotek neobejdou, musíme tě zklamat. Je to přesně naopak…

Z hvězdy se stává outsider

Nedávná studie provedená v Edinburghu na univerzitě Heriot-Watt potvrdila, že přehnané sdílení „selfíček“ vede ke ztrátě popularity dotyčného. Odborníci důkladně sledovali profily 500 uživatelů, kteří hodně a často sdíleli své fotky, a potom zpovídali okruh „přátel“ autora. 

Převážná většina kámošů milovníka objektivu práskla, že vysoká frekvence jeho autoportrétů vedla akorát k tomu, že k němu ztratili důvěru a pocit přátelství zmizel v nenávratnu. A dokonce je časté upozorňování „selfie maniaka“ na svou osobu pořádně vytáčelo! Takže místo věčné slávy a oblíbenosti přijde skoro nenávist. Chceš to riskovat?

Je čas sáhnout si do svědomí

Myslíš teď na to, jestli už to trochu nepřeháníš, protože v sázce je hodně? Až zase budeš mít tendence pořizovat selfie a pak je vystavovat na netu, jdi to raději rozběhat, nebo vypotit do fitka. Ale telefon nech určitě doma! I další studie, tentokrát z Londýna, naznačuje, že lidé, kteří se fotí při cvičení nebo bezprostředně po něm, a svými úspěchy se chlubí na sociálních sítích, jsou psychicky narušení jedinci.

Chceš vidět učebnicový příklad narcismu v akci? Najdeš ho ve videu. Musíme uznat, že tyhle kočky mají hezká těla a určitě to stálo spoustu dřiny, ale na stranu druhou – proč to pořád musí ukazovat na odiv a sbírat „lajky“, bez kterých se neobejdou? Závislost jak vyšitá! 

Jak jsi na tom se selfie ty? Tvoříš je, nebo ti tohle vůbec nic neříká? Věříš, že to může být znak duševní poruchy? Napiš nám svůj názor, budeme se těšit na příspěvky v diskuzi! A podívej se také do fotogalerie. Najdeš tam fakt nebezpečné fotky a selfie, které už jsou spíš hazard se zdravím.

Foto: shutterstock.com, instagram.com, facebook.com

6.9.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist