TOP 5 románů od mistra hrůzy

Stephen King patří mezi nejvyhledávanější spisovatele, ale ženy mají často vůči jeho knihám předsudky, protože je považují za brak plný krve a příšer. Nic pro milovnice červené knihovny. Ale v jeho románech najdeš i mimořádně silné ženské příběhy. Našli jsme je a ručíme ti za to, že se od nich neodtrhneš.

king-titul-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Říká se mu mistr hrůzy a hororu a opravdu se u knížek Stephena Kinga můžeš třást hrůzou a napětím občas zapomeneš dýchat. Jestli něco King umí, tak mistrně pracovat s atmosférou, naznačovat tušené a brnkat na nervy představivosti. Obvykle k tomu ani nepotřebuje hektolitry krve a děsivě vykreslená monstra.

A ještě v něčem King vyniká, ve vykreslování a psychologii postav. A je jedno zda je jeho hrdinou muž, žena nebo dítě. Jeho postavy jsou tak živé a plastické, že tě od prvního okamžiku začnou zajímat a musíš jim fandit (nebo naopak nenávidět, pokud zrovna nepatří ke „světlé straně síly“).

Obzvláště zajímavé jsou jeho ženské postavy, někdy se ani nechce věřit, že je psal muž. King dokázal ve svých románech stvořit několik mimořádně silných žen pronásledovaných osudem. Odhoď své předsudky a zkus některou z těchto knížek. Možná najdeš svého nového oblíbeného spisovatele. A když ne, určitě to bude čtenářský zážitek, na který nezapomeneš.

Dolores Claiborneová

Neuvěřitelně poutavý příběh psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě.

Dolores má svá nejlepší léta dávno za sebou, žije v malé vesnici na malém ostrově Little Tall. Stará se o starou, bohatou Veru, s níž se i přes její zlostnou povahu spřátelí. Když Vera umírá pádem ze schodů, je Dolores obviněna z její vraždy. Při vyšetřování vychází najevo, že už kdysi dávno byla podezřelá z vraždy svého manžela, násilnického opilce. Do toho přijíždí její dcera, novinářka, s níž se už dávno odcizily. Spáchala Dolores některou z těch vražd, nebo obě a co stojí za odtažitostí její dcery? Než se to dozvíš, zapomeneš dýchat…

TIP FEMINA.CZ: Podle knihy vznikla dvoudílná televizní adaptace se skvělou Kathy Batesovou v hlavní roli. Ať sáhneš po knize nebo filmu, neuděláš chybu.

Rose Madder

Byla to malá kapka krve na prostěradle, která přinutila surově týranou ženu utéct z domova. Rose se zařizuje v novém městě a možná nachází i lásku, zatímco její manžel – policajt, neváhá využít jakékoli prostředky, aby ji našel a dal jí za vyučenou. Když Rose v malém antikvariátu spatří podivný obraz starověké kněžky v růžovém rouchu na pozadí pohanského chrámu, pocítí k němu zvláštní přitažlivost. Ještě neví, jak zasáhne do jejího života.

Netypická Kingovka, která nabízí až nepříjemně realistický pohled do duše týrané ženy, obsahuje i silný fantasy příběh prolínající se s životem hrdinky. A možná nejvíc červená knihovna tohoto autora.

Misery

Misery bez pochyby patří k tomu nejlepšímu, co King napsal a neobsahuje (jako už druhá v našem výčtu) ani špetku nadpřirozena. Autor v tomto napínavém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu.

Autora romantických příběhů červené knihovny Paula Sheldona najde po těžké autonehodě jeho „fanynka číslo jedna“ Annie Wilkesová. Jako bývalá ošetřovatelka mu v domě na samotě odříznutém sněhovou kalamitou může poskytnout ošetření a zachránit život. Ale jen do chvíle než zjistí, že příběhy její nejmilejší hrdinky Misery, se v nové knize neodehrávají podle jejích představ. Spisovatel má na vybranou, buď bude psát, jak Annie chce, nebo bude vystaven krutému teroru a mučení. Má vůbec šanci přežít „péči“ bývalé zdravotní sestry?

TIP FEMINA.CZ: I tento román byl zfilmován a opět s Kathy Batesovou v hlavní roli. Jde o jednu z nejlepších (ne-li nejlepší) adaptaci Kingových děl. Kathy Batesová za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.

Carrie

Ve svém raném románu vylíčil King dokonalou alegorii dospívání a strachu většiny z odlišnosti. Děti bývají kruté a ty větší o dost víc.

Možná si ještě pamatuješ, jak těžké bylo dospívání. Carrie to má mnohem těžší. Její matka je náboženská fanatička, která se jí snaží ovládat na každém kroku, kvůli nemožnému vzhledu a hrozným šatům je dívka terčem posměchu spolužáků. Navíc skrývá tajemství – má silné telekinetické schopnosti. Není divu, že se stane terčem studentského vtípku. Jenže ponížená dívka rozpoutá peklo, ze kterého vyjde živý jen málokdo.

TIP FEMINA.CZ: Až budeš sahat po filmové adaptaci, pusť si tu starou od Briana De Palmy se Sissy Spacekovou v hlavní roli. Tady se totiž ve filmu povedlo to samé co v knize – napětí prostupuje celým příběhem, divák je neustále v „nepříjemném“ očekávání věcí příštích.

Cujo

V téhle knížce se autorovi povedlo doslova zhmotnit pocit beznaděje a zoufalství. Příběh se odehrává v Castle Rocku v létě roku 1980. Milý, přítulný bernardýn se nakazí vzteklinou. Na dvorku, kde žije, uvízne v nepojízdném autě Donna se svým malým synkem Todem. Venku vládne spalující horko. Auto se mění v pec, ale ven nemohou, pokud nechtějí být roztrháni vzteklou bestií. Hodiny se mění ve dny… Budeš napnutá a zároveň si klást otázku, co bych na místě Donny dělala já?

Tak co, už sis vybrala, kterou knihu si vezmeš na dovolenou? Je to jedno, protože nakonec přečteš všechny. Jsou totiž skvělé!

Text: Jana Truksová

Foto: Archiv nakladatelů

9.8.2017 6:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist