Tip na jarní výlet

Pobyt v přírodě dokáže zejména na jaře nabít úžasnou energií. Proto se co nejdříve vydejte na výlet, zbavte se zimních chmur a v příjemném prostředí potěšte oči a duši. A když se vydáte do Přerova nad Labem, je více než pravděpodobné, že si navíc přinesete i něco pěkného do vaší zahrádky.

 

Přerov nad Labem najdete na levém břehu Labe, přibližně 25 km východně od Prahy. Leží pod vrchem Bílá či Přerovská hůra, kterému se v minulosti říkalo Bělice a ze kterého se při pěkném počasí nabízí překrásný panoramatický výhled do blízkého i vzdáleného okolí.

Velmi známý je zdejší skanzen, ve kterém právě probíhá výstava „Jaro na vsi“ zaměřena na jarní lidové zvyky, byl vystavěn jako čtvrtý v Evropě na konci 19. století. Iniciátorem skanzenu byl majitel přerovského panství – příslušník toskánské větve Habsburků, mořeplavec a etnograf, arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský. Arcivévoda nechal přestavět bývalou panskou kovárnu a rychtu z počátku 18. století na „staročeskou chalupu“ a tu vybavil sbírkou různých lidových předmětů z okolních obcí.

Procházka mezi starobylými staveními vás dovede k zelené oáze – ke „Školkám Montano“, jejíž zahradnická tradice odstartovala v roce 1947, kdy zde byla založena pěstírna zeleninové sadby a květin. Nejen návštěvníky se srdcem zahrádkáře čeká přibližně 27 ha učiněného ráje: kam oko dohlédne se rozprostírají zelené plantáže kvetoucích keřů, roubovanců, pokryvných dřevin, rostlin pro živé ploty, listnatých a jehličnatých okrasných dřevin, školkařských dřevin v kontejnerech či balkónových rostlin.

Nahlédnout můžete do dlouhých řad fóliovníků a skleníků, předvádějících v každém ročním období nádherný a trošičku jiný pohled. Ve školkách každoročně množí několik milionů semenáčků listnatých stromů, milion řízkovanců listnatých dřevin, deset tisíc roubovanců jehličnanů, čtyři sta tisíc řízkovanců jehličnanů, tři sta tisíc balkónových rostlin.

Ředitel firmy Ing. Červinka by to možná okomentoval tím, že mají vysokou porodnost, protože si zvykl mluvit o rostlinách jako o dětech. Na otázku, které z nich má nejraději, odpověděl: „To není otázka druhu a odrůdy, ale věkové kategorie. Největší radost mám z těch maličkých – když se je povede namnožit, když začnou kořenit, růst, prospívat a přibírají na váze. Když jim je tak rok, dva, ještě nás poslouchají a nevymlouvají se na žádné ptákoviny. Nemají škůdce ani choroby, protože nestihly někde nastydnout. To je nádhera!“

Ve Školce Montano neusínají na vavřínech. Sledují vývoj v zahraničí i u nás, a protože vkus zákazníků se vyvíjí, stále rozšiřují sortiment pěstovaných druhů a odrůd. Najdete tu bohatý výběr rostlin – azalkou počínaje, sekvojí konče; dostanete i profesionální otcovskou radu a potěší vás úsměv na tvářích ochotných zaměstnanců.

 

/wp-content/uploads/files/kultura2/zamek5.jpg  /wp-content/uploads/files/kultura2/zamek6.jpg

Návštěvu školek můžete spojit s prohlídkou Přerova nad Labem. Za pozornost rozhodně stojí například malebný zámek, který vznikl koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze jako nové správní sídlo Břevnovského kláštera. Uvnitř budovy se dodnes zachovalo gotické a renesanční ostění a renesanční krby. V současné době je však v zámku umístěn archiv Českého rozhlasu.

Vedle zámku vás upoutá farní kostel sv. Vojtěcha, postavený v letech 1681-82 v raně barokním slohu. V roce 1982 se na tomto místě, při oslavě 300. výročí vysvěcení kostela, uskutečnila za značné účasti věřících velká poutní slavnost, jíž se zúčastnil i tehdejší pražský arcibiskup, kardinál František Tomášek.

 

/wp-content/uploads/files/kultura2/zamek1.jpg/wp-content/uploads/files/kultura2/zamek2.jpg/wp-content/uploads/files/kultura2/zamek3.jpg/wp-content/uploads/files/kultura2/zamek4.jpg

 

zajímavé odkazy: www.ludviksalvator.cz

2.5.2008 12:00| autor: Karin Vašátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist