Tip: Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov byl úspěšně zahájen 18. července. Jeho koncerty a představení potrvají do 23. srpna. Přijměte pozvání na nejbližší koncerty prvního festivalového týdne.

Ve čtvrtek 24. července bude festival pokračovat koncertem v Maškarním sále. Novodobé premiéry skladeb barokních autorů Vivaldiho a Brentnera provede Ensemble Inégal společně se sopranistkou Gabrielou Eibenovou. Ensemble Inégal je mladé jedinečné instrumentální těleso se všestrannou proměnlivostí a všestranností, které od svého vzniku v roce 2000 stačilo vzbudit pozornost po celé Evropě i v USA. Stejně tak i pěvkyně Eibenová zpívala, vedle hostování ve Státní opeře Praha, v téměř všech evropských státech, Izraeli a Japonsku.

V pátek 25. července přijměte pozvání do příjemné zahrady Kooperativy, která se nachází v centru Českého Krumlova a zaposlouchejte se do skladeb W. A. Mozarta, J. Haydna a dalších autorů, v podání komorního orchestru Spirit of Europe a sólistů na klarinet Wolfganga Klinsera a flétnu Andrease Planyavski. Spirit of Europe vznikl z iniciativy hornorakouského zemského hejtmana Erwina Prolla v roce 2004 a je složen z 35 hudebníků z celé Evropy. Stejně tak i koncertuje po celé EU a také na Blízkém východě. A jak už to u koncertů Mezinárodního hudebního festivalu v této zahradě bývá, můžete se těšit nejen na krásnou hudbu, ale i na příjemně osvětlenou zahradu svícemi a číši dobrého vína.

V sobotu 26. července se Pivovarská zahrada v Českém Krumlově promění v kus slunného Řecka. Přesněji, organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu dělají pro Řecký večer vše co mohou, ale poslední slovo bude mít přece jen počasí. Buď bude teplo a vše bude, jak je v Řecku zvykem, anebo bude pršet a návštěvníci prožijí něco, co by si občas Řekové velmi přáli. Je však jisté, že bez ohledů na počasí, se bude zpívat, tančit, jíst i pít. A tak se můžete těšit na znalkyně Řecka, Marthu a Tenu Elefteriadu, na soubor Lyceum Řekyň a seskupení Nissos. K tomu se budou ochutnávat řecké speciality a nápoje. Když se ohlédneme dva roky zpátky, tak na Irských večerech pršelo jako v Dublinu, tak proč by na Řeckém večeru nesvítilo sluníčko jako v Athénách?

„Myslím si, že festivalová dramaturgie je velice pestrá a zajímavá,“ říká Martha Elefteriadu a dodává: „Těšíme se, že si zazpíváme písně z našeho řeckého repertoáru, na který jsme se zaměřily od devadesátých let. Budou to písně renomovaných řeckých skladatelů, počínaje slavným obdobím řecké muziky zvané rebetiko, přes Theodorakise, Xarchakose nebo třeba Chatzikadise. Zazní tu i krásné staré lidové balady á capella. Přijďte všichni, uslyšíte nádhernou plnokrevnou muziku a uvidíte mladé tanečníky tančit lidové tance v překrásných řeckých krojích. Sama se na ně moc těším, protože mě blaží, že tak krásně udržují tradici svých předků.“

V neděli 27. července nabídne festivalový program svým návštěvníkům varhanní recitál italského varhaníka Angela Castalda. Italské a německé skladby autorů 17. a 18. století zazní v klášterním kostele ve Zlaté Koruně, kde se nachází jeden z nejcennějších barokních nástrojů postavený u nás loketským varhanářem Abrahamem Starckem v roce 1699. Angelo Castaldo vystudoval hru na klavír a varhany, kromě toho také literaturu na univerzitě v Neapoli a hudební vědu na univerzitě v Římě. Hrál ve všech větších italských městech a téměř všech zemích Evropy, v roce 2005 absolvoval turné po Jižní Americe a USA, o rok později turné po Austrálii. Je uměleckým ředitelem významného varhanního festivalu v Campanii. Působil jako varhaník v bazilice sv. Kláry, nyní je varhaníkem a sbormistrem v kapli Volto Santo. Vyučuje hru na varhany na konzervatoři v Neapoli.

Více o programu, zpravodaje, rozhovory, fotky z koncertů a další najdete na www.festivalkrumlov.cz

24.7.2008 12:00| autor: Katka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist