Temný rytíř povstal: Batmanovská trilogie končí majestátně

Potřetí se Christian Bale oblíkla do kostýmu netopýřího superhrdiny, aby zachránil své nedokonalé město před zkázou. V posledním dílu trilogie od Christophera Nolana, muže, který změnil komiksový film podle nálady světa po 11. září.

Když v létě 2005 přišel Christopher Nolan, tehdy známý hlavně jako režisér Mementa, s novým pohledem na Batmana, všichni byli rádi, že to opravdu byl nový pohled. Jeho Batman povstal z nudného ohňostroje, kam sérii předtím zavlekl Joel Schumacher. Povstal jako zvěstovatel nových časů, temnějšího a realističtějšího přístupu ke komiksu, kterým se od té doby inspirovalo tolik dalších, že se stal novou módou. I dnes, kdy Nolanova batmanovská trilogie končí, je ale Temný rytíř povstal ze všech podobných velkofilmů ten nejpochmurnější a zároveň ten nejlepší.

Pro blockbustery od Nolana se totiž žádná velká konkurence mezi ostatními pořád nenašla. Názorně to dokázal i nedávný nový Spider-Man, snaživý, ale když sledujete, jak Nolan zdatně žongluje s tuctem postav a dějů ve svém opusu, uvědomíte si, že jste přišli na jinou ligu. Nolan už se může srovnávat jen s Nolanem. A teprve v téhle soutěži jeho novinka prohrává, protože není tak strhující jako předchozí díl, Temný rytíř.

Nemůže za to jen fakt, že teď už tu není Joker, jehož Heath Ledger hrál tak dokonale, ale bohužel už ho nikdy nezahraje. Místo hýřivého mistra chaosu vyzývajícího Batmana krutými chytrými hrami, nastoupila ryzí tvrdá síla v podobě Banea, svalnatce s maskou, jehož vnitřní pochody musí Tom Hardy uhrát jen očima (a uhraje). Silné posily ale dorazily mezi dalšími postavami, určitou čistotu a srdce přináší idealistický policista Josepha Gordona-Levitta a šarm a vtip elegantní zlodějka Kočičí žena, kterou Anne Hathaway pojala, jako by hrála v o něco lehčí komiksové podívané než ostatní.

V tom částečně leží jeden z menších problémů filmu. Že se pohybuje mezi prvním dílem, který se ještě ne tak vyrovnaně snažil skloubit zákony komiksu s psycho thrillerem, a druhým dílem, který už přešel k drsné a potenciálně kontroverzní společenské alegorii. Na oba předchozí filmy novinka i odkazuje a vše někdy trochu nuceně propojuje, aby zpětně opravdu vznikla trilogie s úvodem a závěrem. Nolan tank v tomto pokračování není tak režijně spektakulární jako v Temné rytíři. Občas podlehne patosu a grandiózní sebedůležitosti, občas udělá ústupky méně pozorným divákům a zbytečně vysvětluje.

Přes všechny výtky, Temny rytíř povstal je důstojný závěr trilogie, která vešla do filmových dějin. Film epický a bohatý na napětí, významy, emoce i zábavu, takový, jak by blockbustery měly vypadat, kdyby si žádné studio nebálo diváků, co přemýšlejí. Mimochodem, všichni doporučují zajít na něj do Imaxu.

[[related]]

The Dark Knight Rises, USA 2012, 164 minut. Režie Christopher Nolan, hrají Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Gary Oldman, Joseph Gordon-Levitt, Michael Caine, Morgan Freeman, Ben Mendlesohn, Matthew Modine, Juno Temple. Premiéra 26. 7. 2012.

Hodnocení: 85 %

10.8.2012 2:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist