Smích jako lék. Proč se smát a kdo to umí nejlíp?

Smích a humor je nejen kořením života, ale má také naprosto úžasné účinky na naše tělo a hlavně zdraví. Víš, s čím vším ti smích pomůže a máš tušení, který národ se směje nejvíc a jak jsme na tom my?

smich-1100x618.jpgCelá galerie 42 Zdroj: Shutterstock.com

Smích jako lék

Smích – přesněji řečeno doprovodný projev našeho veselí – dokáže téměř neuvěřitelné věci. Jaké třeba? Věděla jsi, že smích uvolňuje svaly, zvýší ti tepovou frekvenci a díky tomu se ti pak skvěle okysličuje krev a nehrozí ti žádné kardiovaskulární onemocnění? Ale to zdaleka není všechno. Smích můžeš mít jako posilovnu, při pořádném záchvatu posílíš mimické a dýchací svaly, i svaly břicha.

Navíc je skvělý pomocník při hubnutí, pokud se za den zasměješ stokrát, spálíš tolik kalorií jako při patnáctiminutovém tréninku na kole. Báječné účinky má také na naši psychiku, podle odborníků smích dokonce pomáhá mírnit depresivní stavy a poradí si i s vysokým tlakem. Při smíchu také tvůj mozek vylučuje endorfiny a ty se cítíš báječně ještě dlouho potom. To je celkem dost pozitiv, co říkáš?

Smích jako způsob komunikace

Říkáš si, co je to za pitomost? Není tak úplně od věci, díky smíchu poznáš spoustu věcí. Dříve sloužil smích zejména jako signál odvolání poplachu, že se všichni kolem mohou cítit v pohodě a může dojít k uvolnění vnitřního napětí. Je také skvělým pomocníkem ve vztazích. Pokud se žena s mužem směje dává mu tím najevo nejen, že je jí s ním dobře, ale také že se s ním cítí v bezpečí. Děti zase smíchem říkají, že jsou spokojené. I druhy smíchu mluví za tebe –  vysoký smích je projev podřazenosti, chlácholivý pak nadřazenosti.

Smích má svůj svátek

Není divu, že se i lékaři snaží propagovat smích a dobrou náladu, když má tak báječné účinky a smích má dokonce i svůj vlastní mezinárodní den, který připadá na 5. října. A nemysli si, že je to něco nového. Tento svátek se slaví po celém světě už od roku 1999. Takže by ses měla smát dvakrát tolik. Třeba jako kolumbijský komik José Ordóñez, který dokázal vyprávět vtipy 86 hodin v kuse. Jasný, že je s tímto kouskem zapsán do knihy rekordů, a navíc vybral i několik milionů korun pro nadaci, která pečuje o děti zasažené násilím v Kolumbii. Takže smích pomáhá a to je fajn.

Kdo se směje nejvíc?

My, Češi, to rozhodně nejsme. Vlastně se i sami považujeme za škarohlídy navzdory tomu, že máme skvělý smysl pro humor  a umíme si dělat legraci snad úplně ze všeho. Většina Čechů souhlasí s tím, že se mračíme mnohem více než jiné národy a usmíváme se jen na ty, které známé nebo kteří se nám líbí. Naopak za největší pohodáře a usměvavé týpky jsou považováni Američané, Australané a Izraelci. Česká republika v tomto klání obsadila až 27. místo a to není zrovna lichotivé, že?

Co si o tom myslí čtenářky?

„Já si myslím, že to není tak úplně přesné, protože my jsme národ s jinou mentalitou. Američané se sice smějí na potkání, ale přijde mi to neupřímné a falešné. U nás když se smějeme, tak to tak také myslíme,“ krčí rameny Lucie (30 let).

„Já s průzkumem souhlasím, jako národ jsme hrozně zapšklí, ze všeho otrávení, pořád si na něco stěžujeme, dokonce jsem četla, že v nějakém turistickém průvodci varují, že jsme věčně načuření, to mluví za vše,“ zlobí se Magda (27 let).

„Já osobně mám kolem sebe samé usměvavé lidi, ale když není nálada, jsem smutná nebo nešťastná, tak se přece nebudu smát jako idiot, jen aby mé okolí bylo spokojené,“ nechápe Věrka (25 let).

A co si o tom myslíš ty? Umíme se smát? My v redakci docela určitě a abychom vykouzlili úsměv na tváři i tobě, připravili jsme pro tebe galerii plnou vtípků, tak si ten dnešní den smíchu krásně užij.

zdroj průzkumu Snappr, srpen 2017

Foto: Shutterstock.com, facebook.com

11.9.2018 6:00| autor: Petr Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist