Sex podle Svaté čtveřice? Proč ne!

Nový film Jana Hřebejka Svatá čtveřice láká do kin. Scénář k němu pochází z pera Michala Viewegha. Povedla se tato kombinace, nebo byla krokem vedle? Tak napůl…

svata-ctverice-1100x618.jpg Zdroj: www.profimedia.cz

O co jde?

Příběh dvou manželských párů, které po několika letech soužití postihne nuda v posteli, je celkem běžný. Řešení této situace už ovšem ne. Ondra (Hynek Čermák) a Vítek (Jiří Langmajer) jsou kolegové – elektrikáři, a protože bydlí v těsném sousedství, přátelí se celé jejich rodiny. Manželky, Dita (Viktorie Čermáková) a Marie (Marika Procházková), jsou dobré přítelkyně, Ondrovi dospívající synové chodí s Vítkovými dospívajícími dcerami. Prostě idylka. Jediní, komu se to moc nelíbí, jsou Ondrovi rodiče, kteří jim mezi parcelami dokonce postaví plot. Zmíněný sexuální stereotyp má vyřešit neobvyklá služební cesta, na kterou jsou oba kamarádi vysláni a kam se rozhodnou vzít i své polovičky. Exotický Karibik je příslibem vášnivých zážitků, když se „svatá čtveřice“ rozhodne maličko experimentovat.

Hlavní zápletka není špatnou a až tak nereálnou myšlenkou, ovšem její konkrétní zpracování zde působí trochu nedůvěryhodně. Možná je to tím, že Michal Viewegh je dobrý spisovatel, ale ne scenárista. Spousta věcí tak zůstává jen načrtnuta a jako celek vyznívá film poněkud nedotaženě. Pokud by se jednalo o knížku, čtenář jistě rád nechá zapracovat fantazii a leccos si představí. Ovšem filmový divák to chce prostě vidět. Děj je také příliš rozvláčný a v tomto zpracování by možná lépe působil jako televizní inscenace než celovečerní film. Chybějí propracovanější dialogy a klíčové scény, které by si člověk z kina odnášel zapsané v paměti. Na druhou stranu je sympatické herecké obsazení, filmová hudba a nádherné prostředí Karibiku, kde se z velké části natáčelo.

Neurazí, ale nenadchne

Pokud bych měla film ohodnotit známkou jako ve škole, volila bych trojku. Jan Hřebejk má za sebou zcela jistě daleko lepší filmy, jako jsou Pelíšky či Pupendo, a Michal Viewegh zase důvtipnější příběhy. Ovšem od české romantické komedie, jak ji autoři prezentovali, si bohužel nelze slibovat mnoho. Tento žánr, ať se zdá být jedním z nejjednodušších, je naopak velmi náročný. A možná u nás prostě neumíme natočit lehkou podívanou, bez zbytečně trapných a křečovitých situací, která by ale zároveň měla „něco do sebe“. Svaté čtveřici totiž to něco chybí, a tak můžete z kina odcházet zklamáni. Jestli se ovšem předem naladíte na nekomplikovanou oddychovku, s několika lechtivými scénami, můžete být po zhlédnutí filmu naopak celkem spokojeni.

Foto zdroj: profimedia.cz

18.9.2012 12:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist