Recenze: Ženy sobě

Pařba ve Vegas na ženský způsob. Sex ve městě s chytřejším scénářem. Svatební romantická komedie o zklamání, osamění a žárlivosti. Ženy sobě.

V Americe se o tomhle filmu nadšeně píše jako o revoluci v romantických komediích pro ženy. Ale pokud to je pravda, pak to s postavením žen v Hollywoodu muselo být opravdu žalostné. Je snad revoluční, že v romantické komedii jde hlavní hrdince nejen o to, aby potkala toho správného chlapíka, ale i aby se usmířila s nejlepší kamarádkou, které zkazila všechny předsvatební oslavy, co mohla? Nebo že scénář si na tělo napíše jedna už úspěšná komička a jiní úspěšní komikové jí to zprodukují a zrežírují a taky zanesou svým stylem humoru, který v žádném případě není „žensky“ jemný? Nebo máme jásat, že tenhle film právě není „žensky“ jemný a nechá družičky v drahých šatech zvracet si na hlavu a kálet všude, kam to stihnou?

Připadá mi, že tohle už všechno zvládnul představit minimálně Sex ve městě, který taky postavil ženské přátelství o kousek nad muže a vulgární vyjadřování či chování dovolil i tzv. něžnému pohlaví. Akorát celovečerní Sexy ve městě nebyly tak dobré filmy jako jsou Ženy sobě. A taky se kolem nich točilo mnohem víc gayů.

To kolem Žen se točí zase Judd Apatow, král vulgárních romantických komedií pro muže. Což podle mě nebyla moc šťastná volba, protože ho podezřívám, že jeho dodatečné nápady můžou za to, že mi tahle komedie nepřipadala zas tak moc vtipná. Minimálně celá ta „nezapomenutelná“ scéna s otravou jídlem a jejími následky je přiznaně jeho nápad.

Za to, že mě tenhle film mnohem víc dojal, než bavil, ale může i fakt, že Kristen Wiig, pravé hvězdě téhle show, se podařilo svou hlavní hrdinku napsat i zahrát hodně uvěřitelně. Tak, že její zpackaná existence, na níž už si dokáže akorát stěžovat, vyvolává lítost. Celý hlavní příběh její cesty na osobní dno a pár kroků zpátky je i příběh o tom, jak zvládnout zklamání, hořkost, osamění, žárlivost a zoufalství. Pokud je tu něco mimořádného, tak odvaha natočit komedii o těchhle věcech.

Řada žánrových atributů jinak zůstala při starém. Nechybí vedlejší postavy, které jsou jednostranné a jedna, co je schválně nekonvenční. Nechybí úžasný nový milující chlap, který dokáže pomoct. Nechybí závěrečné smíření a happy end. Nechybí přehlídka krásných šatů, snobských večírků a opulentní svatba. Prostě jako skoro v každé hollywoodské svatební komedii.

Co se mi líbilo:
Kristen Wiig v hlavní roli
uvěřitelně vykreslené vztahy mezi nevěstou a dvěma družičkami, které se perou o její přízeň
roztomilý irský dopravní policista Chrise O´Dowda

Co mi vadilo:
příliš vulgární humor
nedostatečně vykreslené vedlejší postavy zbylých družiček
že milenec Jona Hamma působil jako karikatura

Bridesmaids, USA 2011, 125 minut. Režie Paul Feig, hrají Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne, Melissa McCarthy, Chris O’Dowd, Jon Hamm, Ellie Kemper, Jill Clayburgh, Matt Lucas, Terry Crews, Wendi McLendon-Covey. Premiéra 7. 7. 2011.

Hodnocení: 60 %

30.6.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist