Recenze: Voda pro slony

Citlivý veterinář Robert Pattinson přesvědčuje ženu agresivního cirkusového šéfa Reese Witherspoon, že si zaslouží druhou šanci na štěstí. V líbivé cirkusové romanci přesto nejvíc dojímá velká roztomilá slonice.

Sláva Twilight ságy je tak zahlcující, že Robertu Pattinsonovi než nezbývá než se pustit do filmů pro jinou věkovou skupinu, aby mohla jako herec dýchat. Jeho novinka, natočená podle populárního románu Sary Gruen, je krok dobrým směrem. Ale druhá noha mu pořád ještě uvízla v červené knihovně.

Příběh mladého veterináře, citlivého ke zvířatům i klidem, kterého rodinná tragédie připravila o doktorský titul, peníze i domov, a jehož osudová náhoda zavedla do vagónu jednoho pojízdného cirkusu, je nádherně obalený vším pozlátkem, které má film k dispozici. Architekt, který pracuje pro tak výrazně vizuální režiséry jako jsou David Lynch a Terrence Malick, odvedl výbornou práci. Stejně jako další uznávaný umělec, kameraman Rodrigo Prieto, který celé vyprávění zahalil do zlatavého nádechu smutně krásné nostalgie.

A pak tu září samozřejmě herecké hvězdy. Kromě přitažlivého a populárního Pattinsona tu hraje i Reese Witherspoon, učesaná podle vzoru hollywoodských hvězd 30. let. Románku mezi nimi brání Christoph Waltz v roli charismatického násilníka, tedy někoho ne úplně nepodobého své průlomové postavě v Hanebných panchartech.

Přesto hlavní trio s lehkostí přehrává Hal Holbrook, který hlavní děj rámcuje jako vzpomínající stařík, a slonice Tai (ve filmu se jmenuje Rosie), roztomile důstojné velké zvíře s prostým chápáním dobra a zla podle toho, kdo ji mlátí a kdo hladí.

To, že právě ona tu působí ze všech nejvíc přesvědčivě, už naznačuje, že tohle luxusní melodrama nedokáže být ani tak velkolepé ani tak osudové, za jaké se vydává. Jeho popis velké hospodářské krize je změkčený, psychologie jeho postav zjednodušená, všechno se podřizuje základnímu pravidlu cirkusové show – hezky vypadat. Prostě uspokojivá a nic neriskující červená knihovna. Takže přece jenom film hlavně pro fanynky Roberta Pattinsona.

Co se mi líbilo:
podmanivá sladkobolná atmosféra
že se na film příjemně dívá
barevné kostýmy
slonice Rosie
nonšalantní Hal Holbrook
atraktivní obsazení

Co mi vadilo:
že Pattinson a hlavně Waltz opakují svůj obvyklý typ role
že ústřední romance nepůsobí až tak osudově
že drsná 30. léta jsou vykreslená s nepatřičnou nostalgií
že film vůbec neriskuje a své téma příliš romantizuje

Water for Elephants, USA 2011, 122 minut. Režie Francis Lawrence, hrají Robert Pattinson, Reese Witherspoon, Christoph Waltz, slonice Tai, Hal Holbrook, Paul Schneider. Premiéra 12. 5. 2011.

Hodnocení: 60 %

12.5.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist