Recenze: Princ z Persie: Písky času

Svalnatý Jake Gyllenhaal skáče po střechách, sexy kráska Gemma Arterton mu krade čarovnou dýku a namalovaný Ben Kingsley oba pronásleduje. Všichni se pohybují rychlostí 21. století, ale Pirátům ani první Mumii nestačí.

 

Bylo ode mě naivní myslet si, že po Pirátech z Karibiku už producent Jerry Bruckheimer ví, jak natočit dobrodružnou zábavu, která dokáže výtečně osvěžit nejen během léta. Na rozdíl od kultovní počítačové hry filmová verze Prince z Persie díru do světa neudělá, spíš zapadne mezi řadu podobných velkolepých a luxusních produkcí, na něž se dvě hodiny příjemně kouká. Na to, abych film chtěla vidět znovu, mu chybí alespoň špetka originality, větší nadšení a vtip. Nebo Johnny Depp.

 

/wp-content/uploads/files/p176298.jpg
Princ z Persie je typickým zástupcem hollywoodských pseudohistorických epických mišmašů, které byly oblíbené už v časech, kdy film ještě neuměl mluvit. Nové dobrodružství o záchraně světa se podobá všem těm starým brakům, jenom styl, v jakém je nám tahle pohádka podána, je zřetelně updatovaný do 21. století. Fešný princ akrobaticky skáče přes velbloudy i ze střech, bojuje s meči, zabíjí hady a zlé Peršany, vynalézá bungee jumping, maličko cestuje v čase a všechno vypadá hodně cool. Dokonce i pro někoho jako já, kdo z každého počítačového triku nevříská nadšením, to byla docela efektní pastva pro oči. Dneska už se ale tyto velkolepé akční jízdy dají točit i se sebeironií a snahou pohrát si se žánrem a jeho klišé. Na to však Princ rezignoval.

 

/wp-content/uploads/files/p621459.jpg
Na jednorázové užití tu je toho dost. Svalnatý Jake Gyllenhaal, na kterého letím, i když má mastné dlouhé vlasy. Nádherná Gemma Arterton, která vypadá jako z reklamy na opalovací krém. Exotické lokace a orientální výprava. Nenudící a skoro neustálá akce. Jake a Gemma na sebe roztomile štěkají, hlášky padají pravidelně a Alfred Molina funguje jako komická postava celkem spolehlivě. Podstatné fráze se raději dvakrát zopakují, asi kdyby je napoprvé někdo přeslechl přes chroupání popcornu. Zápletka sice malinko pošťuchuje do traumatu války v Iráku, ale jinak se tu jasně vyskytuje jenom proto, aby vyplnila čas, než se zase Jake začne chovat jako pravý počítačový Princ z Persie a bude skákat po střechách a bít se.

 

/wp-content/uploads/files/p223006.jpg
Protože mám ráda tahle oddechová dobrodružství i Jakea a Gemmu a protože jsem Prince z Persie: Písky času viděla hned po nudném a prázdném Sexu ve městě 2, bavila jsem se. Ale ne tak moc jako u první Mumie nebo u jakýchkoliv Pirátů.

 

 

 

Co mě dostalo:
svaly a britský přízvuk Jakea Gyllenhaala
dokonalý make-up Gemmy Arterton
všechno skákání po střechách
odsýpající tempo
dobré speciální efekty
Co mě znechutilo:
jak moc je od začátku vidět, kdo bude zloduch
scéna, kdy král pronáší projevy o bratrství místo toho, aby se připravil na nepřítele
jenom jeden polibek?
Ben Kingsley s namalovanýma očima
Celkové hodnocení: 70 %


Princ of Persia: The Sands of Time, USA 2010, 116 minut. Režie Mike Newell, hrají Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina, Tobe Kebbell, Richard Coyle. Premiéra 27. 5. 2010.

 

Aneta K. je studentkou FAMU a redaktorkou na Prochlapa.cz. Má dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

10.6.2010 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist