Recenze: Opravdová kuráž

Drsný western od proslulých bratrů Coenů se uchází o deset Oscarů, i když není tak výjimečný jako jejich předchozí černá komedie Seriózní muž.

Za těch víc než dvacet let, co Joel a Ethan Coenovi točí filmy, se k vlastnímu překvapení stali velmi produktivní značkou, u které už se nikdo moc neobtěžuje uváděním křestních jmen. Každý jejich film se čeká dlouho dopředu a skoro každý to dotáhne na velké festivaly a k oscarovým nominacím. Opravdová kuráž má těch nominací rovnou deset a k tomu zahajovala teď i Berlinale. Ale ani to automaticky neznamená, že by to byl jeden z jejich nejlepších filmů.

Stejně jako fakt, že u Coenů po dvanácti letech od Big Lebowskiho hraje Jeff Bridges, neznamená, že to je drzá komedie. Coeni se tentokrát jali adaptovat čtyřicet let starou knihu a její přímý příběh o dívce, která se rozhodla pomstít smrt svého otce a od nikoho se nedá nezastavit.

Kuráž už jednou někdo zfilmoval, s westernovou ikonou Johnem Waynem v hlavní roli, která mu přinesla Oscara. Ale to není důležité. Coeni mívají svůj vlastní přístup a i tady vážné drama morálky, dobra a zla podkládají ironií hraničící s karikaturou, která je tentokrát tak nenápadně umírněná, až se sem nehodí.

Okázalé jižanské přízvuky, Bridges v robustní roli alkoholika, kterou si už vyzkoušel loni v Crazy Heart, podivně namaskovaný Matt Damon s obrovskými licousy, morbidní humor z morbidních časů. To všechno naznačuje, že Coeni si zase hrají s žánrem a chtějí nás znejistit a snad i provokovat. Pochmurná nálada, stoická režie, jednoduchý příběh, až iritující houževnaté odhodlání mladinké hrdinky v podání nepřehlédnutelné debutantky Hailee Steinfeld, která se nenechá z honu na vraha vyštvat pochybnými muži zákona bažícími po odměně. To z filmu zase dělá poměrně staromódní western. Pak si vyberte.

Opravdová kuráž je velmi profesionálně natočený film s hvězdami, krásnou kamerou a malebnými záběry krajiny, kde každý evidentně věděl, co dělá. Jenom jsem na něm nenašla nic tak neobyčejného, co by vysvětlilo všech deset oscarových nominací.

Co mě dostalo:
objev Hailee Steinfeld
některé dialogy
silná ženská hrdinka a její drzé střety s muži
pěkná kamera
že to je dobře natočený film

Co se mi nelíbilo:
hudební doprovod
některé přehnané akcenty
příliš jednoduchý příběh

True Grit, USA 2010, 110 minut. Režie Joel a Ethan Coenovi, hrají Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper. Premiéra 17. 2. 2010.

Hodnocení: 60 %

17.2.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist