Recenze: Mr. Nice

Excentrický Velšan hraje excentrického Velšana. Aneb Rhys Ifans v roli jednoho z nejslavnější britských drogových dealerů v životopisu, který má svého hrdinu až moc rád.

Filmové biografie kriminálníků často mívají problém s tím, jak rozdělit své sympatie. Mají svého hrdinu oslavovat jako svobodného ducha, romantického psance porušujícího nudná pravidla? Nebo ho odsoudit, jak žádá konvenční morálka a zákon, jako osobu nebezpečnou sobě i svému okolí? Většinou se filmaři stočí k tomu prvnímu a většinou tím svému dílu neprospějí. Mr. Nice není výjimka.

I když Howard Marks aspoň není vrah jako jiní. Jenom král obchodu s lehkými drogami (hašiš a marihuana), který se zapletl s jedním bláznem z IRA, arabskými překupníky, britskou tajnou službou a dlouho se dokázal ze všeho vykecat. Než ho v roce 1988 v USA odsoudili na 25 let natvrdo.

V podání Rhyse Ifanse, s nímž Markse váže velšský původ i osobní přátelství, se před obecenstvem tváří jako lehkomyslný dobrodruh, sympatický hipík a milující otec rodiny, na něhož bude věčně čekat jeho oddaná láska Judy (Chloë Sevigny) . V podání režiséra a scénáristy Bernarda Rosse jeho osud vypadá jako komediální thriller, který se radši soustředí na frašku  a úsměšky, než aby si dělal starosti s moralitami.

Ostatně sami tvůrci dávají svým filmem najevo, že by nejradši zlegalizovali lehké drogy a že Marks vlastně zas tak moc neprovedl a trpěl za to víc než dost. Schválně, jestli vás přesvědčí, že máte Howardovi na konci taky zatleskat, jako diváci, kterým hlavní hrdina ve filmu svůj příběh vypráví.

Kromě závěrečných dramatických scén z vězení se k zábavně mírně ironickému pohledu na jednu bláznivou dobu a bláznivou osobnost nehodí ani okázalá hudba Philipa Glasse, která životu jedno pochybné celebrity nutí auru antické tragédie. Mr. Nice chce ale jinak ukázat, že Howard Marks opravdu byl Mr. Nice. Jeho standardně natočené eskapády v kině ubíhají příjemně. Jen nezapomeňte, že v podstatě sledujete propagační show, natočenou podle Marksovými kamarády a obdivovateli podle jeho vlastního životopisu.

Co mě dostalo:
Rhys Ifans, který čím dál víc dokazuje, že ej zajímavý a všestranný herec
David Thewlis v roli šíleného irského teroristy
využití dobových záběrů, do kterých vstupují herci
barvy
velšský přízvuk

Co se mi nelíbilo:
že je film až moc na Howardově straně a nepokrytě ho propaguje jako celebritu
závěrečný potlesk
emotivní, ale nehodící se hudební doprovod

Mr. Nice, UK 2010, 120 minut. Režie Bernard Ross, hrají Rhys Ifans, Chloë Sevigny, Crispin Glover, David Thewlis, Elsa Pataky, Luis Tosar, Omid Djalili. Premiéra 21. 4. 2011.

Hodnocení: 60 %

28.4.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist