Recenze: Láska a jiné závislosti

Jake Gyllenhaal a Anna Hathaway předvádějí svou chemii (a taky krásu svých obnažených těl) v příjemné romanci, které chce být dramatem, komedií, satirou i dojákem.

Jake GyllenhaalAnne Hathaway patří k filmovým hvězdám, kterým se těžko odolává. Oba jsou na plátně okamžitě sympatičtí, oba jsou roztomilí a sexy a ten, kdo dostal nápad obsadit je do tohohle filmu, by si zasloužil prémie. Protože tahle dvojka je jasně to nejlepší na romanci, která zapadá do aktuálního trendu nacházet pravou lásku v posteli dvou lidí, co se nechtějí vázat.

Což neznamená, že by nový film od Edwarda Zwicka byl špatný. Jen je poněkud manicky nevyrovnaný a zahlcený a kromě fáze romantické komedie o sexu prochází i obdobím romantického dojáku o nejistotách a strachu a ještě fází společenské satiry na ne moc etický zato hodně komerční svět prodejců léků.

Jednoho z nich hraje Jake, zrovna toho, který si v 90. let vydělal na prodeji Viagry a který se ve skutečnosti jmenuje Jamie Reidy, podle jehož autobiografie Hard Sell to celé vzniklo. Známými účinky (i vedlejšími) modré pilulky se tu inspiruje několik z mnoha lechtivých vtípků, které tenhle film v první půlce okořeňují, někdy chtěně, ale aspoň s větším úspěchem než v rom-comu Hlavně nezávazně. Ale poruchy erekce jinak do děje nevstoupí tak zásadně jako třeba Parkinsonova nemoc.

Ta patří zase k postavě Maggie, kterou hraje Anne, a když její svalový třes ještě není tak hrozný, už se tu považuje za stav dost vážný na to, aby z filmu přehodil na (melo)drama, vyprosil si nějaké slzy od hrdinů i od diváků, zkomplikoval hlavní zápletku a obstaral morální poselství o toleranci a pravé lásce.

Morální poselství má Edward Zwick rád, jak bylo vidět třeba na akci Krvavý diamant. K záležitostem srdce se vrátil po šestnácti letech, co utekly od doby, kdy se Brad Pitt teprve stával hvězdou v Legendě o vášni. Novinku napumpoval nezaostřenou, ale zábavnou energií, líbivým „retro“ vzhledem a upřímností a dobrými úmysly. Ale, jak i nominace na Zlaté glóby naznačují, tohle je hlavně film Gyllenhaala a Hathaway. Hlavně díky jejich emocionální přesvědčivosti se totiž hlavní hrdinové neztratí ve všem tom chaosu lechtivých žertů, kritických poznámek a připravených slz.

Co mě dostalo:
sympatičnost, blízkost a uvěřitelnost postav, když je hrajou Jake Gyllenhaal a Anne Hathaway
okamžik, kdy si Jamie uvědomí, že Maggie miluje, a další scény, v nichž se obnaží nejistota a strach hrdinů

Co mi vadilo:
přisprostlý geek, který víc než jako bratr Jake Gyllenhaala vypadá jako příbuzný někoho z vulgárních komedií Judda Apatowa
žánrová nevyrovnanost
určitá konvenčnost a polopatičnost v druhé půlce, i když to je jinak docela chytrý film, jak ukáže třeba průběžný vtip s bezdomovcem na práškách

Love and Other Drugs, USA 2010, 113 minut. Režie Edward Zwick, hrají Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Oliver Platt, Hank Azaria, Gabriel Macht, Josh Gad, Judy Greer. Premiéra 7. 4. 2011.

Hodnocení: 60 %

7.4.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist