Recenze: Američan

George Clooney prožívá osobní krizi jako zabiják v neobvyklém krimi thrilleru od známého fotografa.

Filmů, o tom, jak nějaký kriminálník otočí, vzpomene si, že jeho profese vlastně není ta nejlepší na světě, a začne mít problém se svou minulostí, jsem viděla už dost a nijak zvlášť mě nepřitahují. Když se hrdina do podsvětí dostal sám svými činy, ne vždycky mě přesvědčí, že bych mu měla věnovat soucit.

S Georgem Clooneym ve filmu Američan to je ale jiné. Nejen proto, že to je George Clooney, kus chlapa i kus herce, co se umí tvářit tak smutně, že vám ho musí být líto. Jeho hrdina, kterému dochází, že život na útěku a ve střehu přede všemi je vlastně peklo, jak mu na rovinu řekne i jeden příhodně filozofující kněz, se tak moc neliší od ostatních gangsterů. Ale jeho film ano.

Američan se sice může na plakátu tvářit jako standardní krimi thriller, ale to by vás pak mohl zklamat nedostatkem velké akce. Film z půvabného italské městečka, kde se Američan pod identitou fotografa přírodních krás zdržuje, se spíš pomalu odvíjí jako psychologické drama. Upřímně, od Antona Corbijna mě to ani moc nepřekvapuje.

Corbijn je proslulý a uznávaný hudební fotograf (třeba skupiny U2, o nichž vydal knihu). Před třemi lety se pustil i do filmu, když natočil biografii Iana Curtise, tragického zpěváka Joy Division, s názvem Control. Černobílou, za své peníze a výbornou. Američan, který pro režiséra už není tak osobní,  mě sice tolik nedostal, ale má v sobě hodně z Corbijnova citu pro obraz. Jeho záběry krajiny a města by se mohly používat jako reklama na dovolenou v Itálii, konkrétně v Castel del Monte, kdyby v nich nebylo tolik úzkosti, napětí a zlověstnosti.

Takový artový thriller s řídkým dějem a odtažitým, záměrně  těžko proniknutelným hrdinou určitě neuspokojí každého, když nabízí spíš estetický než emocionální nebo zábavný zážitek. Ale neobvykle tichý George Clooney za trochu trpělivosti stojí, pokud ho máte rády.

Co mě dostalo:
cit pro krásné obrazy režiséra Corbijna
hluboký smutek George Clooneyho
půvaby Itálie
zlověstná atmosféra

Co mě štvalo:
odtažitost
že hloubka příběhu nestačí svému zpracování

The American, USA 2010, 105 minut. Režie Anton Corbijn, hrají George Clooney, Violante Placido, Paolo Bonacelli, Thekla Reuten. Premiéra 2. 12. 2010.

Hodnocení: 70 %

3.12.2010 10:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist