Představujeme oscarové songy a animované kraťasy!

Připravte se na dvě oscarové kategorie už teď. Nabízíme přehlídku nominovaných filmových písniček a jedné z našich oblíbených kategorií – krátkometrážní animáků.

Letos si akademie z víc než čtyřicítky nabízených songů napsaných speciálně pro loňské filmy nedokázala vybrat víc než pouhé dvě! Padesátiprocentní šanci na výhru tedy mají buď brazilské rytmy Real in Rio z animovaného pohádky Rio od trojice skladatelů, zpívané pestrým ptačím sborem. Nebo „tklivá existenciální“ balada z polohrané polomaňáskové komedie Mupeti, v níž se Jason Segel a jeho loutkový bratr přemýšlí, jestli jsou muž nebo mupet (tedy Man or Muppet). Tu napsala jedna z hvězd amerického hudebného sitcomu Flying of the Conchords (k vidění momentálně opět na ČT2), Novozélanďan Brett McKenzie. Samy posuďte, který zábavný song by mohl mít větší šanci.

Zatímco vykostěnou kategorii písniček ovládly nenáročné pohádky (jedna pro dospělé a druhá pro děti), malé animované příběhy letos zas tak roztomilé nejsou. V takřka němé Neděli sice vystupuje jako hrdina malý kluk, film je ale především smutnou satirou o povrchní lidské kanadské civilizaci, která ztratila kontakt s přírodou. Přesvědčte se tady.

Druhý kanadský kandidát, Divoký život, tentokrát z anglicky mluvené části země, sleduje osud jednoho z mladých jemně vychovaných Angličanů, kteří na začátku 20. století přišli hledat štěstí do drsné divočiny Kanady – a nenašli ho tam. Film o stesku po domově, naivních představách a vykořeněnosti, která začíná komicky, ale končí tragédií, natočily dvě ženy, nominované na Oscara ve stejné kategorii už v roce 1999. K vidění je zde.

Fantastické létající knihy pana Morrise Lessmora by se mohly trefit do letošního vkusu akademie, i ony se totiž obracejí k němému filmu, trochu vzdají poctu i klasickému hollywoodskému muzikálu. Čtvrthodina z americké produkce inspirovaná Busterem Keatonem, hurikánem Katrina, Čarodějem ze země Oz a láskou ke knížkám dojemně vypráví o hojivé síle příběhů. Její autor mimochodem napsal i předlohu k disneyovskému animáku Robinsonovi.

Jako zástupce slavného studia Pixar, mistra v oboru počítačové animace, nevystupuje nový kraťas z Příběhů hraček promítaný v kinech před Mupety, ale Luna, povídka o malém klukovi, kterého otec a děda berou poprvé do práce. Což znamená na dřevěnou loďku brázdící moře z vskutku neobvyklého důvodu. Jaká rodinná tradice hrdinu překvapí a donutí přemýšlet o svém životě, ale nevíme, protože ze sedmiminutového filmu je volně dostupná pouze tato kratičká ukázka.

Stejně tak jenom podle tohoto traileru můžeme usuzovat na kvalitu posledního nominovaného, britského sedmiminutového filmečku Ranní procházka, v níž se střídá několik animačních technik a v níž jeden Newyorčan potká na ulici slepici.

2.2.2012 11:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist