Po alkoholu se hloupne… Holý fakt nebo pomluva?

Taky se po propařené noci cítíš trochu zabržděná a připadá ti, že máš delší vedení? Vysvětlení by tu bylo. Podle letitých povídaček i decka vína pomalu a jistě likviduje inteligenci! Nebo je to všechno úplně jinak? Jsi připravená na pravdu?

Z posledních statistik vyplývá, že každý Čech vypije za rok průměrně 288 piv. Počet závislých alkoholiků (těch, co vypijí všechno, co teče) se u nás vyšplhal na smutných jeden a půl milionu. Nechávají násoskové v restauracích kromě útraty i část svých vědomostí? Vědci z Dánska vědí, jak to je!

Zásadní otázka je zodpovězena

Vědecký časopis Popular Science publikoval závěry z průzkumu dánských odborníků. Největší rozruch způsobila asi neobvyklá forma výzkumu. Čekala bys, že vedle sebe posadí dvě skupinky, z nichž jedna bude pít vodu, druhá rum a nakonec se všichni podrobí testu IQ? Tak takhle to vážně nebylo. Šlo se totiž do hloubky víc než dost.  Na operační sál!

Co se děje pod povrchem?

Skupinka vědců se podívala na zoubek nejdůležitějšímu lidskému orgánu, tedy mozku. Vždyť na něm to všechno stojí a padá. Začalo velké sčítání. Ne lidu, ale počtu neuronů, které jsou kvůli alkoholu v ohrožení. Ty jsou totiž přenašeči všech důležitých informací. Mají v rukou běžné lidské úkony, ale i vzpomínky a dokonce paměť.

K dispozici měli lékaři dva vzorky. Jeden mozek abstinenta a druhý poctivého pijana, který se s tím nepáral. Výsledek překvapil všechny. Mnohým spadl i kámen ze srdce a hned to šli patřičně zapít. Je to bez následků, takže na zdraví!

Skóre skončilo remízou

K všeobecnému šoku se v konečném součtu zjistily minimální rozdíly. Neurony těch, co si výplatu prolijí hrdlem a neurony abstinentů jsou na tom s množstvím skoro stejně. To je jednoznačný důkaz toho, že riziko hlouposti je po alkoholu ještě menší, než se předpokládalo! Ale pozor, jedna výstraha tam přece jenom je…

Za celou touhle nadějnou informací samozřejmě stojí jedno velké ALE. Držet se malých dávek tekuté metly lidstva. To je podmínka! Ono to pivo, ani vodka není úplně elixír života. Takže občas (třeba na Vánoce, Silvestra nebo narozeniny) a s mírou. Takhle bude inteligence v bezpečí. Je to úleva?

Co si o tom myslíš ty? Může být člověk po pár skleničkách hloupější? Dřív než odpovíš, mrkni na video! Opilý mladík na eskalátoru. Možná tam stojí do teď a čeká, až bude nahoře…

Foto: shutterstock.com, pinterest.com, facebook.com,

30.12.2015 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist