Nevzdávej se milovaného trička kvůli fleku! Víme, jak na skvrny!

Smutně se dívám na tričko, které jsem zbožňovala. Už bude jen na doma nebo spaní. Je na něm skvrna, která odolala všemu. Červený flek na světle modré látce není veliký, ale je tam. Znáš to? Zmeň to! Víme, jak na to!

Tahle situace mě donutila začít zkoušet, experimentovat, zjišťovat a učit se, jak bojovat se skvrnami. Růžový zázrak z televizní reklamy totiž nefunguje vždycky a jeho cena není zrovna nejnižší. A pár zaručených fíglů a přípravků jsem vážně objevila. Tady je máš:

Žlučové mýdlo považuju za malý zázrak

„Máš u mého muže panáka,“ volala mi kamarádka. „Mysleli jsme, že budeme vyhazovat a kupovat skoro všechny košile nové, ty fleky od potu se už nedaly vyprat, ale se žlučovým mýdlem to pustilo!“ Nejen ona je nadšená. Na začátku jsem měla pocit, že to malé mýdlo za 17 Kč (dá se sehnat i za 70 Kč, ale ve funkčnosti osobně nevidím mezi dražší a levnější variantou rozdíl) vypere cokoli. Tak úplně to není, ale skvrny od krve, potu a na plenách mizí jako mávnutím kouzelného proutku. Prý funguje i na skvrny od trávy, propisky nebo inkoustu. Obsahuje hovězí žluč, což zní trochu odpudivě, ale díky tomu funguje a umí odstranit hlavně skvrny, které obsahují bílkoviny. Někdy musíš proces zopakovat, ale mně většinou působí napoprvé. Stačí navlhčit mýdlo i látku, nechat působit přes noc a pak vyprat s ostatním prádlem.

Domácí čistič z peroxidu, jedlé sody a mýdla

Dcera je ale šikovná a dokáže se umazat ledasčím neidentifikovatelným, takže žlučové mýdlo nezabere vždycky. Proto jsem hledala dál. Na internetu doporučovali jako zázračné čistidlo pro matky směs peroxidu, jedlé sody a tekutého mýdla. Bohužel bez udání poměrů. Takže jsem to prostě nějak smíchala a nanesla zkušebně na bodyčko, které už bylo stejně na vyhození. Skvrny nezmizely všechny, ale jsou světlejší. Zkusila jsem další trička a další materiály. U bavlny a zapraných skvrn od jídla a bůhvíčeho dalšího fungoval čistič asi na tři čtvrtiny skvrn. Na rozdíl od žlučového mýdla jsem ale prádlo poté několikrát prala ještě v dětském prášku a pak nechala v pračce máchat, peroxid není pro dětskou pokožku asi nejvhodnější.

Ekologické přípravky na skvrny

Když se manžel tvářil na peroxid všelijak, zkusila jsem to ještě jinak. Koupila jsem prací prostředek na skvrny od Ecoveru a pak bělící prášek od Yellow & Blue, který se doporučuje k prášku z mýdlových ořechů. Ecover se dobře nanáší, má speciální nástavec se štětinami. Na nové skvrny zabral, ale na ty staré, které odolaly i peroxidu bohužel ne. Neříkám, že je to jeho nefunkčností, skvrny byly už mnohokrát zaprané a potřené kdečím. Měl by fungovat podobně jako žlučové mýdlo, doporučuje se hlavně na mastnostu, krev, trávu. Malé balení prostředku na skvrny pořídíš od 89 korun v drogériích nebo na internetu. U mě však vede jednoznačně mýdlo.

Bělící prášek Puer jsem zkoušela na bílé tričko se zapranou skvrnou od rajčatové omáčky, která se nechtěla pořád vyprat celá.  A nos si Armani Jeans s flekem na prsou! Nějak jsem ale na tričko s bělící pastou zapomněla a vybělilo mi to i černý obrázek, takže i tohle tričko se propadlo do kategorie na doma nebo na spaní. Bohužel. Každopádně bělící pasta fungovala. Jen ji nenech působit příliš dlouho a drž se návodu. Je obohacená o kyslík, ten je odbouratelný a ve vodě se rozloží. Neobsahuje chlor jako umělé bělící prášky, je šetrnější nejen k přírodě, ale i pokožce. Pro děti je to mnohem lepší. Pořídíš ho od 160 korun.

Tři rady, co nikdy nedělat, ať už používáš cokoliv:

1) Nečekej, vyraž do boje ihned
Ze začátku jsem dělala to, že jsem si oblečení, které se nevypralo při běžném praní, odkládala, a skvrnám se věnovala, až když jich bylo podobně poničených víc. To je zásadní chyba. Čím dřív od vytvoření skvrny se do toho pustíš, tím větší máš šanci, že vyhraješ ty a flek zmizí.

2) Zjisti si od čeho skvrna je a vol přípravek podle toho
Každý přípravek funguje na jiné bázi a má jiné složení. Chce to číst návody a najít prostředek na praní tvé skvrny. Každá vzniká jinak, proto se jinak čistí. Také záleží na tom, na jaké látce skvrna je. Nestačí mít doma jeden přípravek a používat ho na všechno a pořád stejně. Tedy pokud to máš stejně jako já a s dražšími kousky se nerada loučíš.

3) Mrtvý brouk nezabírá, chce to jednat
Neper prádlo jako by tam skvrna nebyla. Nejprve jsem zkoušela skvrnu ignorovat a prát jako vždy na 40°, když to nevyšlo, hodila jsem ho do pračky na 60° a pak i třeba na 90°. Prostě zkoušela jsem to tou nejméně pracnou cestou, ale nefungovalo to. Naopak skvrny jsem si zaprala, na vyšší teploty se zahřály, a o to víc se látky držely.

A jak bojuješ se skvrnami ty? Máš také nějaký zaručený recept? Poraď nám v diskuzi!

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com

22.7.2015 6:00| autor: Markéta Kronovetrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist