Napůl český muzikál Once si oficiálně podmanil Broadway!

Když Markéta Irglová s Glenem Hansardem zpívali písničky ve filmu Once, spoustě diváků u toho měklo srdce. Kouzlo jejich romance pokračuje. Muzikálová adaptace Once v neděli vyhrála osm divadelních Oscarů, slavných cen Tony!

Once, intimní, melancholický příběh z Dublinu, kde se setkají a zamilují jeden irský kluk a jedna česká holka, si vystačil se skromným prostředím baru a podobně jako jeho filmový předobraz okouzlil svou prostotou kritiky i obecenstvo. Z nablýskaného předávání si odnesl osm cenných sošek, stal se nejlepším novým muzikálem. Oceněn byl třeba i herec Steve Kazee, cenu věnoval své matce, která zemřela na Velikonoce. Z hlediště mu tleskali i Ir Glen Hansard a Češka Markéta Irglová, hudebníci a protagonisté původního filmu, kteří se při jeho natáčení dali dohromady. Dnes už jsou od sebe, ale do kamer a foťáků se usmívali a tvářili velmi přátelsky.

Převážně britský malý muzikál, v němž zazní i moravské lidovky, porazil mnohem velkolepějšího uchazeče o Tony, disneyovské Newsies. Na rodinnou zábavu o stávce malých a mladých roznašečů novin z roku 1899 zbyly jen ceny za nejlepší hudbu a choreografii. A to zdaleka nebylo jediné překvapení večera!

To největší asi prožil James Corden, když jeho energický Sluha dvou pánů porazil v soutěži o nejlepšího činoherního herce favorita Philipa Seymoura Hoffmana. Na jevišti se dojal a vyznal lásku své snoubence, kterou by si už vzal, nebýt současného angažmá na Broadwayi. Nevyhrála ani další filmová hvězda, nový Spiderman Andrew Garfield, ve vedlejší roli. On i Hoffman se aspoň mohli radovat, že „jejich“ hra Smrt obchodního cestujícího vyhrála nejlepší revival a zasloužilý umělec Mike Nichols dostal za její režii Tony, takže teď už jich má doma devět.

I nejlepší muzikálová herečka Audra McDonald už potřebuje na Tony vlastní poličku, v neděli získala rekordní pátou. „Byla jsem malá holka, s pupkem, afrem, hyperaktivní a hrozně dramatická. A v divadle jsem našla domov,“ děkovala, ovšem podotkla, že nejlepší den jejího života byl ten, kdy se jí narodila dcera. Zatímco její vítězství se čekalo, to, že jako nejlepší obnovený muzikál vyhraje i celé Porgy a Bess, překvapilo.

Skladatel Alan Menken zase vyhrál víc Oscarů, než kdokoliv kdo je ještě naživu, Tony ale získal teprve letos, díky Newsies. Přitom když v roce 1992 napsal písničky pro jejich filmovou verzi, propadák, kteří si dnes pamatují jen fanoušci Christiana Balea, vysloužil si Zlatou malinu za nejhorší song! Víc žádoucí sošku Tony mu předávala zpěvačka Sheryl Crow, která se ukázala na veřejnosti poprvé od oznámení, že trpí nezhoubným nádorem na mozku.

Pokud někde v divadle uvidíte hrát Clybourne Park, pak na ni zajděte, podle divadelníků a novinářů je drama z předměstí Chicaga nejlepší nová hra sezóny. Pokud někde uvidíte Neila Patricka Harrise a budete organizovat jakoukoliv show, angažujte ho. Hvězda sit-comu Jak jsem poznal vaši matku potřetí v řadě dokázal, že je hvězdou i mezi moderátory. Tříhodinovou ceremonii si ukradl pro sebe a přítomné bavil vtipy, šarmem, zpěvem, tancem, v úvodním čísle se zasnil nad tím, jaké by to bylo, kdyby život fungoval jako broadwayská show.

Kritiky se naopak dočkalo rozhodnutí předávat méně zářivé ceny během televizních reklamních pauz, aby zbylo víc času na někdy nekonečné muzikálové výstupy i ze show, které nejsou nominované, ale potřebují podpořit tržby. Některé novináře taky štvalo, jak trapně byly uváděny ukázky z her nebo že nikdo pořádně nevysvětlil, za co dostal speciální Tony Hugh Jackman (bylo to za to, že výtěžek ze své loňské broadwayské one man show věnoval na charitu). Neil Patrick Harris ale nadchnul všechny, a proto náš článek zakončíme jeho výstupem v pozici Spidermana!

12.6.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist