Mýty o klitorisu, kterým lidé stále věří. Ty také?

Je větší skutečně lepší? A škodí mu vibrátory? Pravda o klitorisu je ještě stále zahalena polopravdami a mýty. Které nesmysly pravděpodobně nikdy nezemřou a čím se liší od penisu? Začíná to u počtu nervových zakončení!

klitoris-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pan Klitoris. Lidé si snad konečně uvědomují, že se jedná o epicentrum mnoha sexuálních vjemů a neskutečných zážitků. Jeho výzkum si žádá trpělivost, něžný přístup i pochopení. Viditelná část, která působí jako knoflík, je umístěna ve vulvě blízko zevního spojení malých stydkých pysků, nad poševním vchodem. Jedná se o jediný orgán v lidském těle, jehož výlučným účelem je působit rozkoš. Čím se liší od penisu? No, moc toho není.

Klitoris a penis se vyvíjejí ze stejné struktury v děloze, takže vlastně fungují velmi podobně. Díky vzrušení se dostávají do vzpřímené polohy a po orgasmu jsou často přecitlivělí. Na tohle už mnozí přišli, možná i ten tvůj. Nebo snad pořád věří, že máš klitoris jen na ozdobu? Zde je pět mýtů o klitorisu, které prostě nezemřou. Ujisti se, že jim nepodléháš, a oslavuj tenhle úžasný orgán!

Mýtus č. 1: Klitoris má víc nervových zakončení

Bilancovat, jestli je citlivější penis nebo klitoris, je jako zaobírat se tím, zda dřív byla slepice nebo vejce. Některé feministky se sice chlubí informací, že v rozkroku mají něco, čím se penis pochlubit nemůže, nicméně problém je, že nikdo si není zcela jistý, odkud tento údaj pochází.

Podle magazínu Popular Science má poštěváček 8 tisíc nervových zakončení, zatímco mužský penis jen 4 tisíce. Jiné údaje však penisu přisuzují až 7 tisíc nervových zakončení. Americká sexuoložka a socioložka Carol Queen se k věci staví tak, že bez ohledu na přesné počty jsou si jedno a druhé zmiňované velmi podobné.

„Vzhledem k tomu, že klitoris a penis se vyvíjejí ze stejných tkání, znamená to, že poštěváček nemůže mít dvakrát tolik nervů,“ nechává se slyšet pro americký ženský magazín Bustle. Ostatně, a i kdyby to tak bylo, sex není soutěž!

Mýtus č. 2: Větší je citlivější

Větší ňadra nezaručují větší rozkoš. Stejně to platí i u poštěváčku. Jeho citlivost nemá žádnou spojitost s jeho velikostí, která se pohybuje od dvou do dvaceti milimetrů (měřeno napříč). S rostoucím vzrušením nabývá klitoris obvykle na objemu a zároveň je obdařen jistou modifikací předkožky, tak zvanou kožní řasou. S tou se v rámci možností může manipulovat podle libosti. Nic víc, nic míň. To, co určuje citlivost, je neurologie, chemie těla (jako jsou hormonální hladiny) a vztah člověka ke vzrušení. O velikosti se nedá hovořit ani náhodou!

Mýtus č. 3: Vibrátory klitoris znecitlivují

Někteří lidé tvrdí, že největším vynálezem v dějinách je žárovka, jiní nesouhlasí a říkají, že je to vibrátor. Ať už je pravda jakákoli, hlavně muži s používáním vibrátorů moc nesouhlasí, protože říkají, že si na nich ženy pěstují návyk – a taky přispívají k jisté otupělosti poštěváčku.

To první pravda je, závislost na erotické pomůcce (respektive spíš postupu, kterým dráždí) existuje, otupělost jeho vinou nikoli. Pokud něco takového sama cítíš, jedná se o chvilkové znecitlivění způsobené intenzivními vibracemi. Orgasmus, tak silný, že je po něm poštěváček na chvíli mimo, však lze prožít i ručně nebo orálně. Pomůcky za něco takového opravdu nemohou.

Mýtus č. 4: To co, vidíš, je celý orgán

Mnoho lidí neví o vnitřním klitorisu. Špička, která je okem viditelná, se považuje jen za špičku ledovce. Podle nových teorií je klitoris dokonce mnohem větší, než jsme se dodnes domnívali. Poštěváček se prý svojí strukturou podobá kosti, které se v angličtině říká „přací“, přičemž obě větve se táhnou dolů mezi malými a velkými stydkými pysky. Rozsáhlý orgán! A to si o klitorisu do roku 1966 všichni mysleli, že je to nějaká památka v Řecku! Aspoň z toho si udělal srandu William Masters, průkopník světové sexuologie, v rozhovoru pro časopis Playboy.

Pokud chceš vědět, jak klitoris skutečně vypadá, pusť si tohle úžasné video!

Mýtus č. 5: Jedná se jen o doplněk a bonus

Jestli máš štěstí, tak tvůj partner považuje klitoris za nástroj rozkoše – a taky si ho náležitě hýčká. V opačném případě jej považuje pouze za součást tvého těla, která si nezaslouží tolik pozornosti jako pochva. A to je další hloupost, která nikdy nezestárne. Podle předního českého sexuologa Zlatko Pastora nejčastěji dochází k vyvrcholení právě při stimulaci klitorisu, přičemž žena k němu dospěje sama nebo společně s partnerem. Takže žádný doplněk, ale šéf!

A co nejhloupějšího jsi kdy o poštěváčku slyšela právě ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem!

Foto: Shutterstock.com

12.12.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist