Mobily, tablety, stálé připojení. Obejdeš se bez toho? Možná jsi na nich závislejší, než si myslíš!

První věc, co uděláš po ránu, je zapnutí mobilu, počítače nebo tabletu? Nevydržíš ani půl hodiny bez kouknutí se na mobil nebo zkontrolování situace na sociální síti? Pak jsi závislá na moderních technologiích. Zkrátka tvůj život ovládají chytré telefony, internet a aplikace. Jak poznáš, že jsi těmto novodobým závislostem propadla?

Kdo není na sociální síti, nemá u tebe šanci

Všechny oslavy, večírky a akce plánuješ výhradně pomocí pozvánek na facebooku nebo jiných sociálních sítí. Už jsi zapomněla, jaké to je, někoho pozvat napřímo. Buď mu zavolat, nebo se u něj přímo stavit a pozvat ho osobně. Najednou po letech zjistíš, že jsi neviděla řadu známých, protože nejsou stále připojeni na internet a tak jsou od tebe vzdálení více, než kdyby byli v cizí zemi. To platí i o nových známých, které si hledáš výhradně přes internet. Pokud se s někým seznámíš na živo a nenajdeš ho na facebooku, už ho nikdy neuvidíš.

Když ztratíš mobil, jsi jako bez ruky

V mobilu máš všechny kontakty, poznámky, adresy a kalendář. Takže když ti náhodou vypadne v tramvaji nebo ti ho někdo ukradne, nevíš, co dělat. Jako první, co tě napadne, je zavolat tvým blízkým, ale z paměti na ně neznáš čísla. Bez chytrého telefonu nedokážeš trefit ani na nová místa, v kritické situaci voláš své oblíbené taxikáře, ale ani na ty nemáš telefon. A co hůř, nevíš, kdy a kde máš pracovní schůzku a nemůžeš se z ní ani omluvit, protože kontakty jsou navždy pohřbeny. Čas zamyslet se nad klasickým diářem nebo malým zápisníčkem, co říkáš?

Nic nepotřebuješ vědět, máš přeci internet

Informace pro tebe přestávají být důležité. Vše si přeci najdeš na internetu. Už se nikoho na nic neptáš, protože víš, že doma zapneš počítač a zjistíš si sama, kde je nejlepší kadeřnictví, co dávají v kině a do jakých destinací jet na dovolenou. Možná by sis ale měla uvědomit, že na internetu najdeš spousty informací, ale ne všechny jsou pravdivé. Navíc osobní zkušenosti kamarádů a známých jsou k nezaplacení. A ty na internetu budeš hledat marně.

Nechápeš, jak to dělali dříve

Jak si dříve naši rodiče a prarodiče hledali tramvajové spojení, kam si zajít na steak, co hrají v divadle, jak si zamluvit lístky, jak našli práci, jak se domluvili na rande, atd.? Spousta otázek, že? Taky nechápeš, jak lidé dříve žili bez internetu? Možná jednodušeji než my v hektické době. Více se ptali, pamatovali, scházeli se a psali si dopisy. Internet je prostě komunikace, a ta byla vždycky, jen měla jinou podobu. A možná romantičtější. Takové psaní od milého mělo svou poetiku. Rozhodně větší než pár slov přes facebook.

Nejsou to boty, ale mobil, který potřebuješ nový každou sezónu

Ten nový iPhone má prostě lepší aplikace, design a rychlejší internet. Je jedno, že stojí deset tisíc, a že sis ten předešlý kupovala před pár měsíci, prostě ho musíš mít. O novém tabletu ani nemluvě. Je fajn mít hezké věci, ale zamysli se nad tím, kolik financí tě stojí tyto technologie a jestli ti opravdu přináší radost. Co si raději koupit luxusní šaty a boty, na které koukáš ve výloze a vyrazit někam ven na večeři? Nebude ti lépe?

Žrout času

Jen se podívám, jestli mi nepřišel mail, říkáš si a pak zůstaneš u počítače dlouhé hodiny, protože na tebe mrká žhavá novinka, co se stalo ve světě celebrit, pak zkoukneš všechny statusy na facebooku a nakonec zjistíš, že jsi celý večer promarnila u čtení všeho možného, co internet nabízí. Tak schválně co si z toho pamatuješ? Skoro nic, viď? A když si přečteš opravdové noviny, stojí tě to jen několik minut času a dozvíš se mnohem více. Je jasné, že takhle nebudeš mít čas nikdy na nic.

A jak to máš ty? Usínáš s mobilem v ruce a svůj tablet taháš všude s sebou, nebo si dokážeš představit víkend jen s knihou a počítač zapneš až v pondělí v práci? Napiš nám do diskuze? A také se podívej do galerie, co ti sezením u počítače uniká venku. Není to škoda? 

Foto zdroj: shutterstock.com

5.10.2016 6:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist