Manuál třicítky aneb Na co se musíš připravit

Blíží se ti třicáté narozeniny a ty propadáš panice, co tě čeká? Bojíš se, že teď už budeš jen stárnout a bezstarostná léta jsou pryč? Opak je pravdou, ačkoliv se najde pár věcí, co tě budou minimálně otravovat. Tady je jejich stručný přehled.

Dotazy na děti a svatbu

Pokud jsi ještě nezaložila rodinu nebo nejsi těhotná, pravděpodobně se nevyhneš dotěrným otázkám, jestli už plánuješ děti a svatbu. I přes tvoje opakované „zatím ne“ se dotazy tohoto typu budou stále opakovat a bohužel pro tebe i množit.

Co s tím? Buď rázná a nenech si vnutit od svých tetiček a babiček názor, že už bys měla a že máš nejvyšší čas. Je jen na tobě, kdy se k tomuto kroku rozhodneš, a pokud tě unavují neustálé otázky, kdy už budeš mít děti, klidně reaguj netradičně a odpověz, že si dítě ve čtyřiceti adoptuješ, do té doby ať s podobnými otázkami chodí jinam.

Tikot biologických hodin

Je možné, že nejen rodina a přátelé ti budou připomínat, že je čas mít dítě. O menší paniku se postarají tvoje biologické hodiny a ty najednou zatoužíš po miminku. Na klidu ti možná také nepřidávají tvé vrstevnice, které se rozhodly podpořit babyboom.

Co s tím? Rozhodně netlač na pilu, nemusíš otěhotnět hned zítra, počkej si, až přijde ten pravý, se kterým otěhotnět chceš, a až přijde, tak chvíli vyčkej, aby sis byla jistá. Rozhodně ještě nemáš věk na to, aby sis řekla, že buď teď, anebo už nikdy. Nepouštěj se ani do podobných akcí typu: „Půjdu do spermobanky, nebo si dítě nechám udělat od kohokoli“. Čas ještě máš, a třeba za dva roky potkáš pana Božského.

Těžké hubnutí

Tvůj metabolismus se zpomaluje a určitě sis sama všimla, že už nemůžeš beztrestně spořádat to co v osmnácti. Navíc ženské tělo si ukládá více tuků než to mužské. S přibývajícími léty se to bohužel zhoršuje.

Co s tím? Metabolismus můžeme urychlit. Dodržuj správnou životosprávu, den začínej snídaní a nevynechávej zdravé svačiny v podobě ovoce. Dopřávej si potraviny na zrychlení metabolismu, například avokádo, maliny, losos, libové maso a brukvovitou zeleninu typu brokolice či kedlubny. Pij velké množství vody a zkus alespoň dvakrát týdně sportovat. Hýbat by ses měla každý den, pokud do práce jezdíš tramvají, vystup o stanici dříve a místo výtahu si zkus vyběhnout schody.

Vrásky, celulitida a jiné projevy stárnutí

Bohužel věk se podepisuje i na pružnosti tvé pokožky. Možná sis všimla, že tvoje kůže už není tak hebká jako dřív a možná jsi s hrůzou objevila i celulitidu. Tvé ruce jsou suché a děsíš se dne, kdy začneš mít vrásky.

Co s tím? Mazat, mazat a mazat. Je jedno čím, krémů je na trhu spousty, ale rozhodně neplatí, že čím dražší, tím lepší. Vláčnost pokožce dopřávej minimálně jednou denně, udělej si rituál a maž se třeba večer po koupeli. Ruce si natírej častěji, pořiď si menší krém do kabelky a vždy, když budeš mít volnou chvíli, si ruce ošetři. I tady platí zásada dodržování zdravého životního stylu. Nad celulitidou ti pomůže zvítězit skákání na trampolíně, dostatek spánku a dostatečný přísun tekutin. A i když si ve dvaceti byla známá pařmenka, co vydrží pít celou noc, ve třiceti si nech na podobné akce zajít chuť a omez i cigarety, které způsobují vrásky.

Silnější kocovina

Pryč jsou ta léta, kdy jsi pařila celou noc, vypila litr vína a do toho několik panáků. Druhý den jsi bolest hlavy zahnala práškem a jela nanovo. Dnes je tomu jinak, bohatě ti stačí dvě tři skleničky, jít spát kolem třetí a druhý den jsi na umření.

Co s tím? Smiř se s tím. Zkušení pijani říkají, že už si svůj rybníček vypili a nyní dávají přednost spíše mírné degustaci. Ber to tak, že opíjení a ponocování se ani k dámě tvého věku nehodí a zvol raději vinný střik. Možná přijdeš na to, že bavit se můžeš i bez alkoholu, koneckonců už jsi velká holka a nepotřebuješ se za žádný alkohol schovávat.

Krize středního věku

Už ses usadila, porodila děti, máš stálého muže, průměrnou, ale za to solidní práci a na dovolenou jezdíš už jen se zájezdy. Máš pocit, že tvůj divoký život skončil, protekl mezi prsty, a že už nic nedokážeš?

Co s tím? Možná je právě třicítka ten správný čas něco udělat. Jsi totiž o hodně moudřejší, máš zkušenosti, zázemí a finance. Takže si můžeš začít plnit své sny. Věř nám, že do stáří máš ještě moře času.

Bilancování

A je to tady, prožila jsi pubertu, studentská léta a kus mládí. A najednou začneš vzpomínat, rekapitulovat. Už nemluvíš v budoucím čase, co tě čeká, co bys v životě chtěla, ale vracíš se do minulosti, co jsi prožila a jaká jsi byla.

Co s tím? Někdy se zbytečně moc trestáš, pamatuj, že chyby dělá každý, a tvůj dosavadní život jsi prožila právě tak, jak jsi měla. Je jasné, že kdyby ses mohla vrátit zpět, asi bys spoustu věcí dělala jinak, ale to bys pak nebyla ty. Zkus se mít ráda i se svou minulostí.

A jak jsi brala vstup mezi třicátníky ty? Nějak podobně jako Joey ve videu?

Foto: Shutterstock.com

1.7.2016 6:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist