Knižní novinky: Dobrodružství, tvoření i dobrá kuchyně

Horké dny, které nás v letních měsících čekají jsou jako stvořené pro odpočinek s dobrou knihou. Nevíte, jakou si vybrat? Zkusíme vám poradit.

K létu patří bezesporu cestování, co kdybyste se letos nechali inspirovat novinkami z produkce společnosti Euromedia Group, k.s. a namísto hradů a zámků se pustili do poznávání stromů? Stromy nejsou jen krásné na pohled, ale po tisíciletí provázejí člověka i jako jeho pomocníci: léčí, ochraňují, poskytují obživu – lze téměř bez nadsázky říct, že bez nich by na zemi nebyl život. Stromy jsou však i dávnými svědky našich dějin – vždyť jejich věk nezřídka několikanásobně převyšuje věk člověka. Vydejme se tedy po stopách těchto moudrých svědků historie a zaposlouchejme se do jejich příběhů spolu s knihou Marie Hruškové Podivuhodné stromy.

Stromy nám ale mohou nabídnout mnohem více, než tušíme. Mnozí z nás se již mnohokrát přesvědčili o jejich léčivých schopnostech a téměř nevyčerpatelné energii. Zkuste teď poznat Moudrost stromů spolu se stejnojmennou knihou Freda Hagenedera. Podle něj stromy a člověk patří k sobě odjakživa. Po staletí lidem poskytují útočiště, chrání je před horkem, zásobují jedlými plody a skýtají využití v potravinářství i v lékařství. Dávají jim dřevo, z něhož se vyrábějí nástroje, zbraně i hračky a staví domy, lodě i mosty. Poskytují palivo, které se stalo pohonem civilizace. A nejen to – stromy mají odedávna své místo v lidové tradici. Naši předkové uctívali přírodní síly, nabízeli jim dary a oživovali svět, jehož se sami cítili být neoddělitelnou součástí.  Tato ojedinělá výpravná publikace přibližuje fascinující svět stromů, ukazuje, jakou roli hrály v historii a jaký význam mají ve světové mytologii.

Možná, že vám při toulkách přírodou pořádně vyhládne, pak sáhněte po knize Krajové speciality: Slovácká kuchyně, jejímž autorem je Jaroslav Vašák. Slovácko patří k nejrozsáhlejším moravským národopisným regionům a je pro něj příznačný bohatý a dosud živý folklor s uplatněním krojů, lidových písní, tanců, slavností a tradičních řemesel. Kuchařka z edice Krajové speciality obsahuje bohatý receptář tradičních, typických i oblíbených pokrmů od polévek po moučníky a místní speciality, přílohy, saláty, sušené, mražené a zavařené ovoce, šťávy a nápoje… Pokrmy obohatí i slovácký gastronomický slovníček.

Po jídle je vždycky čas na práci a zábavu. My pro vás však máme práci, která je zároveň zábavou. Vyzkoušejte Květinové dekorace – Rozkvetlé nápady pro šikovné ruce a ozdobte interiér či zahradní stůl malými, romantickými nebo vtipnými květinovými dekoracemi od Valentina až po Silvestra. Valentin, narozeniny, letní rodinná oslava, silvestrovská party s přáteli…. Darujte rozkvetlé nápady hýřící barvami přátelům. Aranžmá k nejrůznějším příležitostem: podrobné a přehledné návody na zhotovení z dostupných materiálů a popisy technik. Často stačí jen nepatrný trik, abychom uspěli.

Dáváte snad přednost více živým rostlinám, pak i pro vás máme skvělý tip. Porozhlédněte se po knize Rostliny pro stinné a slunné balkony. Představujete si balkónovou výsadbu celou v bílém? Nebo si přejete zelenou stěnu z popínavých rostlin? Je vám blízký romantický či středomořský styl? Anebo máte rádi voňavé rostliny? Kniha nabízí osvědčené mnohaleté zkušenosti profesionálů, jednoduché postupy a množství pestrých variací. Rostliny jsou řazené podle stanoviště, barevného ladění, kompozice a ročního období.

Více na www.euromedia.cz

Nekonečný čas do začátku prázdnin je možná dlouhý už i pro vás, děti jsou rozjívené, často nesoustředěné nic je nebaví a stále se nudí. Zkuste je zabavit s některou z knih nakladatelství Metafora, určitě nebudete litovat. Vyrobit s nimi můžete třeba Zvířátka z korálků. V knize Isabelle Kassap-Scellierové najdete 46 původních modelů zvířátek z korálků. Můžete si vyrobit vlastní zoologickou zahradu s nádhernými, všemi barvami zářícími trojrozměrnými zvířátky.Na stránkách téhle roztomilé „ZOO“ najdete spoustu originálních předloh, podle nichž můžete díky podrobnému popisu, přesným schématům a množství barevných fotografií snadno postupovat. Svoje výtvory můžete nosit pro okrasu na zipu, jako přívěšek na mobilu nebo na klíčích, ale také jako nápaditou bižuterii. Kromě toho mohou sloužit jednoduše jako dekorativní předměty a dárečky, které udělají radost nejen svým tvůrcům, ale i obdarovaným.

Pokud dětem korálky nic neříkají, vyzkoušejte knihu Pohádkoví mazlíčci, v níž najdete 40 originálních předloh pro plstění z vlny. Technika plstění neboli filcování je jednoduchá – užijete si u ní však spousty zábavy a radosti. Všechno, co potřebujete, je malá deska z polystyrenu či molitanu jako pracovní podložka, několik filcovacích jehel k plstění a pohádková vlna v nejrůznějších odstínech. A pak samozřejmě chuť do práce a lásku k malým vlněným tvorečkům všeho druhu.Najdete jich tu víc než dost na to, abyste si mohli pořídit početný zvěřinec. Na 250 fotografiích pracovních technik vám autorka přesně a názorně předvede, jak si podle 40 vzorů v této knize máte počínat.

Více informací na www.metafora.cz

Nechce se vám ani cestovat, ani vařit, ani vyrábět či sázet? Pak si prostě udělejte pohodlí a začtěte se do některého z napínavých příběhů, které na náš trh vydává právě teď nakladatelství Baronet. První z nich je kniha Jane Fallonové Ve stínu sestry.
Celý život žila Abi ve stínu své úspěšné starší sestry. Cleo měla všechno: krásu, majetek, šťastnou rodinu, kariéru žádané modelky. Jen na mladší sestru jí posledních dvacet let nezbýval čas… A tak když Abi dostane pozvání, aby strávila léto se sestřinou rodinou v jejím londýnském domě, dlouho se nerozmýšlí. Možná se Cleo doopravdy stýská a chce navázat zpřetrhané vztahy z dětství. Jenže léto se sestrou se od samého začátku vyvíjí jinak, než si Abi představovala. Připraví ji o pár iluzí, ale přinese spoustu nového a zvláštního, kromě jiného i nečekanou otázku: Kdo je doopravdy ta úspěšná a dokonalá sestra a kdo černá ovce rodiny?
Nový román úspěšné britské spisovatelky a televizní producentky Jane Fallon se zamýšlí nad tím, nakolik lidský vzhled ovlivňuje život člověka, jeho vlastnosti a chování okolí, a přináší příběh s romantickými prvky novodobé pohádky o Popelce.

Zamilovali jste si upírské ságy? Pak vás možná potěší novinka Reese Douglase –Upírská střední – Prvák. Po prvním dni na nové střední škole Vlad Drakul Cody Elliot zjišťuje, že není vše, jak by mělo být. Ostatní spolužáci jsou nadpřirozeně silní, vyhýbají se slunečnímu světlu a neustále si objednávají krev z místní krevní banky. A když mu nový kamarád ukáže své tesáky, Cody nepotřebuje vědět víc – tyhle děti jsou upíři! Zatímco se Cody snaží zapadnout do této tajuplné komunity a s některými spolužáky se spřátelit, naruší odvěkou izolaci panující mezi lidmi a upíry. Následky – některé vážné, jiné vážně vtipné – na sebe nenechají dlouho čekat.

Samozřejmě, že nezapomínáme ani na všechny nenapravitelné romantičky a ke snění doporučujeme knihu Vynucený sňatek autorky Karen Ranney.
Lady Sarah Bainesová je kvůli matce přinucena ke sňatku se skotským šlechticem a vynálezcem Douglasem Estonem. Douglas se do Sarah zamiluje na první pohled, ona však jeho kouzlu dlouho odolává. Své skutečné city si uvědomí až ve chvíli, kdy manžel po návratu do Anglie zmizí a je prohlášen za mrtvého. Třeba jí její budoucnost zjeví slavné Tullochské zrcadlo, které má ženě, jež do něj pohlédne, ukázat co ji opravdu čeká…

Více informací na www.baronet.cz

14.6.2012 4:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist