Knihy: Zahrady u Pražského hradu

Pražský hrad a jeho okolí vytvářejí jedinečnou, monumentální a dramatickou scenérii, v níž se odrážejí dějiny i současnost hlavního města i celé země.

Zahrady u Pražského hradu

Jan Žáček, Přemysl Vacek

Jedním z mimořádně významných obrazotvorných prvků v tomto panoramatu je mozaika zahrad a parků, které obklopují sídlo českých vládců, na mnoha místech pronikají jeho hradbami a jinde naopak tvoří jeho přirozené hranice. Publikace Zahrady u Pražského hradu je prvním komplexním dílem, v němž přiměřenou roli sehrává každá ze zahrad tvořících zelený prstenec kolem hradních dominant. Autor Jan Žáček spolu s fotografem Přemyslem Vackem a výtvarníkem Jiřím Sochovským připravili reprezentativní, bohatě ilustrovanou exkluzivní knihu, která by neměla chybět v knihovně žádného zájemce o pragensia, která ale zároveň daleko překračuje rámec jakéhosi turistického průvodce po zahradách Pražského hradu. Je totiž rozsáhlou výpovědí o historických kořenech i současné podobě tamního zahradního mikrosvěta, výkladem o architektonických, zahradnických, botanických a zejména lidských souvislostech, událostech i osudech, jež se do dnešní tváře hradních zahrad promítají.

Jan Žáček je žurnalista, publicista, spisovatel, scénárista a režisér – a tato mnohost profesí, jež slučuje ve své tvorbě, se projevuje i v nové publikaci. Oslovuje čtenáře jako zaujatý očitý svědek, zasvěcený průvodce i provokující pozorovatel. Knihu významným způsobem dotvářejí fotografie Přemysla Vacka a výtvarné přístupy Jiřího Sochovského, jehož kapitola „Zahrady ve skicáku“ dokresluje to, co Vackův objektiv a Žáčkovy texty postihují svými prostředky.

Předmluvu ke knize napsal prezident České republiky Václav Klaus. „Je to první kniha, která popisuje všechny zahrady Pražského hradu z hlediska historie, architektury i botaniky. V některých případech hovoří i o zahradách, o kterých dosud nikdy nebylo psáno. Spojuje také zahrady hradní se zahradami podhradními, na jižním svahu. Vytváří tak dojem geografického kruhu, který zde, prozatím, nikdo nespojil. Tuto knihu budu rád brát znovu a znovu do rukou a budu ji také doporučovat k prostudování,“ poznamenal v krátkém úvodním slovu.

„Kdo si chce opatřit informace o zahradách u Pražského hradu, může se pochopitelně uchýlit k internetu. Tato kniha není internet. Nejsou to ani instantní hradní zahrady v prášku. Když se do ní podíváte pozorně, uvidíte, že její stránky zrcadlí křehkou nejistotu okamžiků. Hartigovská zahrada, Chotkovy sady, Jelení příkop – žádné z těch míst už nikdy nebude vypadat přesně tak, jak je zachytily ruce Žáčkovy a Vackovy, jejich oči, paměť, schopnost skládat slova ve věty a barvy v obrázky. Všechno, co lze popsat na tisícero způsobů, je tu zaznamenáno jedním, tím, který si zvolil autor. Vidí-li autor v kmeni stromu nebo v záhonku pelargónií duši, neznamená to, že ji tam spatří ostatní. Ale znamená to, že tam duše určitě je, neboť k autorovi promluvila a on ji slyšel,“ řekl na tiskové konferenci nakladatel Karel Havlíček. „V tom, ne v nekonečnosti počtu informací, nýbrž v nekonečnosti palety autorských prožitků, v tom je krása každé opravdové knihy. Kdybych ji psal sám nebo kdybych ji ilustroval, udělal bych to jinak, protože tvorba je jako daktyloskopická stopa, neopakovatelná. Ale jako nakladatel mám tu výsadu, že dostávám ty otisky zhmotnělé v rukopisech, mohu je ještě trochu opracovat, i když jen maličko, aby se z nich nesetřelo to jedinečné autorské vrásnění, a pak je přinést na trh svázané a vonící tiskařskou barvou. Chci vás proto poprosit, abyste této knize věnovali nějakou chvilku, abyste ji četli, dívali se, čichali k ní, hladili papír a procházeli skrze něj do míst, okamžiků a dějů, které jsou tu zvěčněny.“

Zahrady u Pražského hradu; autoři: Jan Žáček (text), Přemysl Vacek (fotografie); výtvarník: Jiří Sochovský
248 tiskových stran, 170 barevných snímků, 16 stran skic
vydal: Havlíček Brain Team, Doporučená cena: 699 Kč

9.6.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist