Knihy: Pevné pouto

Nevšední příběh vyprávěný ze záhrobí zavražděnou čtrnáctiletou školačkou, která pozoruje, jak bez ní pokračuje život na Zemi a v její rodině.

Alice Seboldová
PEVNÉ POUTO

• světový bestseller
• strhující příběh ze záhrobí
• nejlepší kniha roku 2002
• prodáno více než 2 000 000 výtisků
• oscarový režisér Peter Jackson dokončuje filmovou adaptaci
• úžasný román o lásce, hledání, paměti, spravedlnosti, smiřování a radosti

Jmenovala jsem se Susie Salmonová. Když jsem byla 6. prosince 1973 zavražděna, bylo mi čtrnáct…

Když se poprvé setkáváme se čtrnáctiletou Susie Salmonovou, je už v nebi. Odtud vypráví příběh, který je zároveň děsivý i plný naděje. Prozkoumává místo, kterému říká nebe. V nebi je vstupní poradkyně, která jí pomáhá se vším se vyrovnat, a také spolubydlící, s níž sdílí dům. Susie má vše, nač jen pomyslí. Ovšem až na jediné: už nikdy nebude s těmi, které má ráda, nedospěje a nebude prožívat totéž co její kamarádi. Ale má možnost se na Zemi a své nejbližší dívat a sledovat, jak se s její smrtí postupně vyrovnávají a hledají k sobě znovu cestu. A tak se příběh o nejhorší věci, která se může v rodině stát, mění v napínavý a místy dokonce humorný román o lásce, hledání, paměti, spravedlnosti či smiřování, radosti a uzdravování.

Vydává Nakladatelství XYZ

(Váz., 360 str., 289 Kč)

ALICE SEBOLDOVÁ
Nová královna fantasy románu
Originální, šarmantní a odvážná
New York Times

Alice Seboldová (1963) vyrůstala na předměstí Philadelphie, po absolvování střední školy v roce 1980 se zapsala na univerzitu v Syrakusách. V prvním ročníku univerzity byla napadena a brutálně znásilněna v tunelu k školního amfiteátru. Po hrůzném zážitku byla v domácím ošetřování, a do školy se vrátila po několika měsících.

Po ukončení studia se přestěhovala  na Manhattan, živila se jako servírka a snažila se prosadit jako spisovatelka. Psala především poezii. Z té doby jsou známy i její první pokusy o román. Po několika rušných letech, kdy propadla heroinu a neprosadila se jako autorka, se vrátila na místo strašného zážitku do Syrakus. Pokračovala v dalším studiu a také pátrala po dalších okolnostech svého znásilnění. Tady našla inspiraci pro svůj první román Lucky (Šťastná: na policii jí tehdy řekli, že by měla být šťastná, že přežila). Kniha však nebyla příliš úspěšná. „Napsala jsem tuny špatné poezie o znásilnění a pár špatných románů o něm – spoustu špatných věcí,“ řekla Seboldová Dennisi McLellanovi z Los Angeles Times, a když měla vysvětlit, proč  romány nebyly úspěšné odpověděla: „Chtěla jsem napsat příběh, který by ze mne sňal to břemeno, příběh, který by zahrnoval všechny oběti znásilnění,  a to okamžitě zabilo myšlenku na nějaký individuální charakter románu.“

Když Seboldová začala psát Lucky, byla na stejném místě v tunelu znásilněna a usmrcena další mladá žena. Tato událost se nakonec stala inspirací k románu Pevné pouto. Ten se stal literární událostí roku. Jednalo se o velké překvapení, především proto, že autorkou byla velmi mladá spisovatelka, která měla na kontě jen jednu nepříliš povedenou knihu. Bylo by považováno za úspěch, pokud by nakladatel prodal 20.000 výtisků. Tento záměr byl nakonec několikanásobně překonán. Román sklidil ovace kritiků i čtenářů. Během prvního roku bylo prodáno více než 1.000.000 výtisků a jeho vázaná verze figurovala žebříčku bestsellerů v New York Times déle než rok.

Seboldová vyhrála v anketě amerických knihkupců Cenu za knihu roku pro dospělé v kategorii Fiction za rok 2003 a Bram Stoker Award za nejlepší hororový román roku 2002 (nositeli této ceny jsou např. Stephan King, Chuck Palahniuk, Ray Bradbury) V roce 2007 vyšel zatím poslední román Seboldové The Almost Moon. I zde se zabývá tématem násilí.

INSPIRACE PRO FILM
Román Pevné pouto nadchl i slavného filmového režiséra, nositele 4 Oscarů a mnoha nominací. (Pán prstenů, King Kong, Nebeská stvoření). V současné době probíhají dokončovací práce na filmu a do kin bude uveden v příštím roce. V hlavních rolích se objeví Saoirse Ronan (Pokání), Rachel Weiss (Constantine, Fontána, Mumie), Susan Sarandon (Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louisa) a Mark Wahlberg (Planeta opic, Loupež po italsku, Skrytá identita).

16.9.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist