Knihy: Peklo pro zvané

Zbrusu nový román s Jamesem Bondem, vydaný ke stému výročí narození Iana Fleminga!

Po celém světě se prodalo již přes 100 000 000 výtisků bondovek. Více než polovina světové populace viděla aspoň jednu filmovou bondovku. To je dostatečný důvod pro pokračování.


PEKLO PRO ZVANÉ

Sebastian Faulks

„Ve svém domě na Jamajce psával Ian Fleming každé dopoledne tisíc slov. Pak šel šnorchlovat, dal si koktejl, oběd na terase, znovu se šel potápět a navečer napsal dalších tisíc slov, pak opět martini a krásné ženy. Já jsem ve svém domě v Londýně dělal přesně totéž, s výjimkou koktejlů, oběda a šnorchlování.“ Sebastian Faulks

Sebastian Faulks, jeden z nejobdivovanějších britských prozaiků, napsal z pověření společnosti spravující odkaz Iana Fleminga ke stému výročí jeho narození zbrusu nový román s Jamesem Bondem Peklo pro zvané, který vyjde 28. května 2008 v NAKLADATELSTVÍ XYZ, ve stejný den jako ve Velké Británii v Penguin Books (mateřské nakladatelství) a dalších více než dvaceti zemích po celém světě.

Dychtivě očekávaný román napsaný ve Flemingově stylu zasadil Faulks do období studené války. Jeho děj se odehrává na dvou kontinentech, v exotickém prostředí a v několika vzrušujících světových velkoměstech. Děj románu zůstane však až do jeho vydání přísně střeženým tajemstvím.

Vrchní ředitelka Ian Fleming Publications Ltd. Corinne Turnerová to komentovala slovy: „Úmysl svěřit román ke stému výročí Flemingova narození Sebastianu Faulksovi jsme pojali už před časem. Má schopnost psát o kterékoli době a v žánru, který si zvolí, a když jsem si přečetla On Green Dolphin Street, napadlo mě, že by byl pro bondovku dokonalý. Barbara Broccoliová, které jsme dali hotový román k nahlédnutí, tvrdila, že by mi uvěřila, kdybych jí řekla, že rukopis našla rodina v Ianově sklepě.“

Ve Velké Británii vyjde pro fanoušky původních bondovek všech čtrnáct titulů – od Casina Royale po Octopussy and the Living Daylights – v pevné vazbě a s novými obálkami 28. května. V týž den vyjde audiokniha Peklo pro zvané, čtená Jeremym Northamem.

NAKLADATELSTVÍ XYZ se také rozhodlo pro nové vydání celé série. Během šesti let vydá všech čtrnáct bondovek, mezi nimi i ty, které do češtiny nebyly zatím přeloženy. První vyšla již v roce 2006 u příležitosti premiéry filmu Casino Royale, v roce 2007 následovaly Žít a nechat zemřít a Moonraker, v letošním roce vyšel titul Diamanty jsou věčné.

Všechny bondovky včetně novinky Peklo pro zvané překládá do češtiny „bondovský specialista“ Ivan Němeček.

SEBASTIAN FAULKS:
Když mě loni v létě oslovila společnost Ian Fleming Publications se žádostí, abych ke stému výročí Flemingova narození napsal novou bondovku, byl jsem překvapen, ale i polichocen. Řekl jsem jim, že jsem ty knížky četl naposled ve třinácti letech, ale že si je přečtu znovu, a pokud se mi budou líbit a budu si myslet, že bych byl schopný napsat něco podobného ve stejném duchu, tak to zvážím. Při opětovném čtení mě překvapilo, jak jsou ty romány dobře napsané. Přičítám to třem věcem – pocitu nebezpečí, jímž Fleming svého osamělého hrdinu obklopuje, jisté hravosti v detailech vyprávění a břitkému novinářskému stylu, který nestárne.

Snažil jsem se z těch knih vytáhnout podstatné a čtenářsky nejpříjemnější aspekty. Do tohoto vzorce jsem přidal postavy a vlastní příběh s takovým spádem a tolika zvraty, kolik jich podle mého názoru může čtenář unést.

Napsal jsem knihu, která je z osmdesáti procent flemingovská. Do úplného konce jsem to nedotáhl ze strachu, že by výsledkem byla čistá napodobenina, ale přísně jsem dodržoval Flemingovo členění do kapitol i stavbu vět. Můj román by měl zapadnout do řady Flemingových knih, kde je příběh nadřazený všemu ostatnímu.

Ve svém domě na Jamajce psával Ian Fleming každé dopoledne tisíc slov. Pak šel šnorchlovat, dal si koktejl, oběd na terase, znovu se šel potápět a navečer napsal dalších tisíc slov, pak opět martini a krásné ženy. Já jsem ve svém domě v Londýně dělal přesně totéž, s výjimkou koktejlů, oběda a šnorchlování.

Zjistil jsem, že takhle bezstarostné psaní knihy je větším vzrušením, než jsem očekával. Doufám, že lidé ji budou číst s potěšením a že by ji Ian Fleming považoval za dílo napsané v rytířském duchu jeho vlastních románů, a tedy hodné toho, aby se mezi ně  zařadilo.

O Sebastianu Faulksovi:

Narodil se v dubnu roku 1953. Vyrostl v Newbury v hrabství Berkshire. Než se rozhodl stát se spisovatelem na volné noze (1991), pracoval jako novinář v listech Daily Telegraph a Sunday Telegraph (1978–86) a jako literární redaktor v Independentu (1986–91).
Jeho francouzská románová trilogie – The Girl at the Lion d´Or, Birdsong a Charlotte Grayová – mu zajistila místo mezi předními britskými romanopisci. V Británii se prodalo přes 3,5 milionu jeho knih. V roce 2002 byl jmenován komturem Řádu britského impéria. Z jeho dalších děl jmenujme Abecedu bláznů (The Fool´s Alphabet, 1992, česky 2007), On Green Dolphin Street (2001) a Po stopách člověka (Human Traces, 2005, česky 2007). V roce 1996 vydal životopisnou studii The Fatal Englishman, v roce 2006 pak knihu literárních parodií Pistache. Sebastian Faulks žije se ženou a třemi dětmi v Londýně.

Peklo pro zvané vychází 28. května 2008 v NAKLADATELSTVÍ XYZ 

29.4.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist