Karlovarský festival po 47.: Susan, Helen i Vojta Dyk

Hvězdné herečky Susan Sarandon a Helen Mirren se přijely ukázat, Otakar Vávra si posmrtně zahrál ve festivalové znělce a Vojta Dyk si zahrál v dešti. A co ještě se dělo minulý týdne v Karlových Varech?

O čem hlavně je filmový festival? Samozřejmě o filmech. Letos jich fanoušci měli na výběr 218 a nejvíc nadšení byli z belgické komedie Hasta la vista!, v níž se pár vozíčkářů vydá do Španělska, kde mají pochopení pro jejich sexuální tužby. Tenhle titul vyhrál diváckou cenu. Zájem o spíš lehčí příběh ovšem letos projevila i hlavní porota, když ze soutěže vybrala norského Henrika, tragikomedii o nevyzrálém muži, který se má stát otcem.

Jinak bylo kolem spousta drsných dramat o smrti, válce, stáří a osamění, jako vždy na festivalu. A pak nezařaditelný český Polski film, který chtěli všichni vidět a který si vysloužil různé reakce a o který vám brzy ještě popíšeme. Všichni čtyři čeští herci (Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Josef Polášek, Marek Daniel), kteří v něm hrají nějakou verzi sebe samých, dostali aspoň Zvláštní uznání. Těmi porota nešetřila, jedno přiřkla ještě mladému pohlednému Řekovi Yannisi Papadopoulosovi, možná za odvahu. Jeho alegorii Chlapec pojídající ptačí zob totiž nechvalně proslavila scéna masturbace ukázané tak říkajíc v přímém přenosu. I to se dneska považuje za umění.

O čem je taky karlovarský festival? Samozřejmě o filmařích, které potkáváte na projekcích, ve vydýchaném Jameson stanu na debatách nebo na chodbách Thermalu a můžete s nimi mluvit, pokud jste viděli jejich film (jinak je často ani nepoznáte). Z velkých hvězd se letos ukázala Helen Mirren, britská oscarová herečka, který přivezla i svého amerického oscarového manžela Taylora Hackforda. Mluvila hodně o postavení žen a tvářila se trochu přísně. Ovšem když za ní na podium vyběhly tři zahraniční oddané fanynky s kyticí, všem dala pusu.

Susan Sarandon, která přijela na závěr, se bavila s každým a naprosto okouzlila festival svým smyslem pro humor, bezprostředností i faktem, že vůbec nevypadá na 65 let! Sama přišla s nápadem, že po promítání filmu Jeff, který žije s mámou uspořádá v kině diskusi i nebo že na chvíli odejde z večírku v Puppu a půjde pozdravit obyčejné diváky do letního kina. Prostě ideální festivalový host! Ne jako mladinká Kara Hayward, která si tu v podpatcích a make-upu ve třinácti letech mohla hrát na star, ale když uváděla okouzlující novinky Wese Andersona Až vyjde měsíc, akorát odrecitovala pár naučených nic neříkajících vět s dikcí školačky.

Diváků bylo o něco méně než loni, nejspíš i proto, že většina se rozhodla přijet až na druhou půlku, kdy dva státní svátky stvořily čtyřdenní víkend. Do té doby byly aspoň ve Varech pověstné fronty kratší. Zato počasí si se všemi vyhrálo ještě zběsileji než obvykle a střídalo zimu a mokro s vedrem i během jediného dne. Nejhůře to schytali fanoušci Vojty Dyka, kteří jeho bigbandový večerní koncert museli vydržet v dešti a občasném hromu. Ale stálo to prý za to.

Unikátem karlovarského festivalu jsou jeho radostně neuctivé znělky. Ta s Judi Dench, loňskou držitelkou Křišťálového globu za zásluhy, se ještě natočit nestihla, tak Ivan Zachariáš přišel s náhradním řešením.  Natočil znělku s Otakarem Vávrou. Ten už je ovšem mrtvý, a tak se upoutávka odehrává na hřbitově a jako vždy ironicky snižuje legendu tvůrce i váhu karlovarského ocenění.

10.7.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist