Jděte do kina: Království

Jak by vypadala Syriana, kdyby se vykašlala na politiku a přidala na zabijácké akci? Jako jednoduchá, rychlá, efektní, morálně pochybná ale profesionálně akční mise amerických hrdinů provedená v tempu, které nedovolí myslet. Jako Království.

Komu připadala Syriana moc seriózní a její politický záběr moc nepřehledný, pro toho herec a režisér Peter Berg natočil akční jízdu světem, kde na teroristy na Blízkém východě stačí jediná elitní jednotka FBI. Optika agentů i celého filmu je nesnesitelně jednoduchá: „Tam, kam jedeš, je plno zlých chlápků?“ ptá se malý školák svého otce Jamie Foxxe. „Ano, hodně,“ odpoví agent s vážnou tváří.

Měsíc po výročí neblahých útoků na USA tak přišla do kina adrenalinová a zaujatá show, kterou radši aby radikální muslimové z Blízkého východu neviděli. První scény, velmi sugestivně natočený atentát na poklidné odpoledne na americké základně v Saudské Arábii, se sice inspirovaly sebevražedným útokem ze stejného místa. Politika tu je ale jenom kulisa, ne součást žánru. Podobně jako filmy producenta Království Michaela Manna (v nichž taky hraje Foxx, viz Collateral a Miami Vice), i Bergův opus je skvěle natočený technicky. Klišovitým, nevěrohodným a xenofobním scénářem už ale tak neoslňuje.

Úplně nejlepší část se vlastně odehraje během titulků, které efektně shrnou historii vztahů USA – SA a ještě se snaží o kontext. Paradokumentární hektický styl plný pohyblivé a detailní kamery, který tvrdě hodí diváka přímo do prachu děje, zůstává i po scénách útoku a falešně slibuje moderní politický thriller. Na scénu pak ale přichází místo reálných lidí typy amerických hrdinů splnit americky prostou misi – najít a potrestat ty hajzly, kteří jim zabili kamaráda. Co na tom, že ministr obrany takovou misi neschválil.

Herecký tým je podobně elitní jako ten z FBI. Velí Jamie Foxx, Alias agentka Jennifer Garner přidává ženský prvek, Chris Cooper vzpomínku na lepší filmy. Počet doplňuje zelenáč Jason Bateman, aby byla s někým trochu sranda, víc prostoru ale dostává arabský herec Ashraf Barhom. Hudba Dannyho Elfmana filmu sluší ve frenetických akčních pasážích, v těch klidnějších a vážnějších trochu otravuje svou návodností.

Co se týče nabízených řešení dnešní krize, Království přemýšlí v limitech počítačových her. Hlavní hrdinové jsou schopní profíci, se srdcem na správném místě (to se projevuje něžnými a častými projevy k dětem). Soudě podle posledních záběrů, teoreticky by je měla změnit prožitá arabská mezní zkušenost, většinu doby ale na nich žádná reflexe není vidět. Inovace v charakterech, s kterou přišly i hollywoodštější filmy než Syriana, třeba Krvavý diamant, do tohohle království nedorazila. O americké politice, vykonávané s brutální efektností soukromých amerických bezpečnostních agentur v Iráku, se tu nepochybuje. Z Arabů je hodný jenom někdo, ostatní jsou teroristi nebo mučitelé. Arabové mají ještě jednu roli – ukazují, jak jsou některé kulturní rozdíly zábavné.

Jedině závěr nedůsledně nadhodí myšlenku, jestli celý příběh není součástí nekonečného kolotoče pomsty. Trocha nejednoznačné relativity nicméně přichází pozdě a v pochybném podání, protože po dosavadním průběhu filmu naprosto nelogicky postaví FBI a teroristy na stejnou rovinu. Víc zmatené než ambivalentní. Podobně jako Rambo vs. Vietnam, i Království silně zavání fantazijními představami, jak by měla Amerika vyřešit iráckou válku, kdyby se její scénář dal napsat v Hollywoodu. Když ale vypnete mozek, oči se pobaví.


The Kingdom, USA 2007, 110 minut. Režie Peter Berg, hrají Jamie Foxx, Jennifer Garner, Chris Cooper, Jason Bateman, Ashraf Barhom, Jeremy Piven, Danny Huston, Richard Jenkins. Premiéra 11. 10. 2007.

foto: Bontonfilm

24.10.2007 12:00| autor: 4men.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist