Jak šel čas s Harry Potterem

První půlka sedmého dílu z magických dobrodružství Harryho Pottera přichází. Ideální čas zrekapitulovat si, co všechno už populární čaroděj ve filmech zažil a koho potkal.

Poprvé se na plátně malý Harry objevil jako konkurence Pána prstenů před Vánoci 2001. Za asistence režiséra Chrise Columbuse se dozvěděl, že je čaroděj, sirotek a že někde v Británii existuje úžasný zámek zvaný Bradavice, kde se učí samé čáry a kouzla. A kde se taky skrývá Kámen mudrců. Taky poznal své nejlepší kamarády Rona a Hermionu i nepřítele Draca Malfoye. A my všichni jsme poznali Daniela Radcliffa, Ruperta GrintaEmmu Watson, a pochopili, že když se téhle pohádky účastní i takoví uznávaní herci jako Alan Rickman, můžeme jí věnovat pozornost, i když nám není jedenáct. Těch, co do té doby ještě nepropadli potterománii, bylo zase o kus míň.

Za rok americký specialista na rodinné komedie Columbus Harryho vrátil do kin, s další věrnou dvouapůlhodinovou adaptací. V ní Harry objevil Tajemnou komnatu a v ní mladší a hezčí já lorda Voldermota i nešťastně zamilovanou Ronovu sestřičku Ginny. Ron tento rok ukradl auto, zlomil hůlku a zvracel slimáky a jeho představitel Rupert Grint ukázal, že z hlavní trojice je on ten nejlepší herec. Obranu proti černé magii začal učit sebestředný Zlatoslav Lockhart, v rozkošném podání další hvězdy v učitelském týmu Kennetha Branagha. Roztomilejší než on už tu byl jedině okatý skřítek Dobby.

Na trojku jsme museli čekat přes rok a půl, ale z podle některých (mě nevyjímaje) nejlepší knihy série se vyklubal i pravděpodobně nejlepší film série, zvlášť zásluho mexického režiséra Alfonso Cuaróna, který se nenechal jako Columbus spoutat předlohou a uvolnil svou představivost, až všichni jásali. Třináctiletý Harry se dozvěděl pravdu o svém kmotrovi Vězni z Azkabanu i o novém učiteli obrany proti černé magii Lupinovi (David Thewlis). K tomu se naučil čelit děsivým mozkomorům, co sají duše z těla, i předpovědím smrti od profesorky Trelawneyové, s jejíž pomateností si vyhrála Emma Thompson. A k tomu se tu cestuje v čase!

Čtyřku si vzal pod palce Mike Newell a i vzhledem ke kvalitám tlusté předlohy i tentokrát vznikl dost dobrý díl. A nejen proto, že světu poprvé výrazně představil Roberta Pattinsona, v roli Cedrica, miláčka školy a bradavického šampiona v turnaji tří kouzelnických škol o Ohnivý pohár, s nímž to smutně dopadne. V tomto dílu z potterovek přestává být pohádka pro děti a nastupuje příběh pro dospívající – jakmile se v závěru ztělesnění zla Voldemort v hrůzou nahánějícím finále vrátí a místo neforemného uzlíku čehosi začne vypadat jako Ralph Fiennes bez nosu. Aby toho čtrnáctiletí puberťáci neměli málo, začínají se jim v tomto díle probouzet hormony. Ron si např. poprvé všimne to, co diváci už věděli: že Emma Watson je kus. Nového učitele obrany proti černé magii hraje Brendan Gleeson.

Režisérskou štafetu v roce 2007 přebírá televizní David Yates. Napoprvé se mu úplně nedařilo a z nejobsáhlejšího pátého dílu plného naštvaného dospívajícího a mírně protivného Harryho zůstalo trochu nesourodé vyprávění. Kvalitu ale zvedne dvacetiminutový 3D vrchol na ministerstvu kouzel, kde Harry přijde o jednoho z blízkých a dozví se o jednom zásadním proroctví. Snímku vévodí Imelda Staunton v dokonale pekelné kreaci nekrutější učitelky, co kdy nosila svetr s růžovými koťátky. Víc než o ní se ale mluvilo o prvním Harryho polibku se spolužačkou Cho Chang, jednou z účastnic tajného kroužku obrany proti černé magii. Ten mladí zakládají inspirování spolkem anitvoldemortovců zvaný Fénixův řád.

Yates zůstává a po dvou letech natáčí film, který podobně jako knížka funguje hlavně jako příprava na závěrečný boj. Brumbál, kterému dochází čas a nejen proto, že se ho Malfoy snaží celou dobu zabít, učí Harryho vše, co o jeho nepříteli ví. To nejdůležitější, povahu tzv. viteálů, se ale hrdina musí dozvědět od nového svérázného učitele Křiklana v podání Jima Broadbenta. Ten kupodivu vyučuje lektvary a ne obranu proti černé magii. Tenhle předmět si konečně vyčekal Snape a s ním nastal čas i na příběh Prince dvojí krve. Voldemort mezitím řádí na svobodě, takže i tenhle díl končí tragicky, ale teprve v sedmičce se dozvíme, jak vlastně. Aby to nebylo všechno tak pochmurné, Harry se nám znovu zamiluje, tentokrát konečně do sladké Ginny Weasleyové.

A jaký je Harry Potter po sedmé? To se dozvíte brzo v naší recenzi!

17.11.2010 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist