Halloween: Tohle jsi o něm možná nevěděla

Svátek Halloween se blíží a s ním i noc plná tajemství a kouzel. Víš vůbec, odkud tento svátek pochází a proč se zrovna dlabou dýně? Před čím tě má ochránit maska a jak se slaví v různých koutech světa? Poznej s námi Halloween tak trošku z jiné stránky.

Halloween kdysi 

Poslední říjnový večer patří Halloweenu. A možná si taky myslíš, že za jeho vznik vděčíme Americe, ale věz, že jde o jeden velký zažitý omyl. Za velkou louži se svátek dostal díky irským imigrantům, kteří si tento zvyk přivezli s sebou, a ten tady velmi rychle zdomácněl. Tak moc jako nikde jinde na světě. A proč se vůbec slaví?

Původ a historie Halloweenu vychází z keltských tradic, a to přesněji ze svátku Samhain. U této příležitosti se děkovalo za úrodu, Keltové se loučili s uplynulým létem a naopak vítali třeskutou zimu. Věřili, že právě o této magické noci se otevírá brána mezi světem živých a mrtvých. Zapalovali před domy spoustu malých ohňů nejen proto, aby k jejich domu našli cestu mrtví předci a otevíralo se okno na západ, ale také jako ochrana před zlými duchy. Původně staří Irové vyřezávali děsivé obličeje do tuřínů, aby se nezvaní hosté z říše zemřelých lekli a drželi se dál od domu, ale protože v Americe nebyl tuřínů dostatek, rozhodli se zapalovat svíčky ve vydlabaných dýních a tento zvyk přetrval až do dnešních dnů.

Halloween dnes

Halloweenskou velmocí je bezesporu Amerika. Pro Američany je to druhý největší svátek v roce, za který utrácejí nejvíce peněz, hned po Vánocích. Tradicí je se převlékat do kostýmů a děti pak po setmění obcházejí sousedy s Trick-or-treating na rtech. V překladu „Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu“. Sousedé rádi obdarovávají děti sladkostmi, protože pokud někdo neotevře, provedou mu nějakou zlomyslnost. To pak nešťastník může mít pomalové auto zubní pastou nebo vejce na dveřích.

Máš však tušení, proč se vůbec lidé převlékají do strašidelných kostýmů? Tím se vracíme znovu zpět do historie. Staří Keltové totiž věřili, že v noci, kdy jsou otevřeny brány mezi oběma světy, se mezi lidmi potulují i duchové. A aby je nerozeznali a nevzali s sebou, převlékali se do nejrůznějších strašidelných masek.

Halloween v Americe 

Prakticky celý říjen mají američtí obchodníci žně, lidé nakupují sladkosti, kostýmy i dekorace ve velkém. Pořádají strašidelné večírky, příbytky všech se halí do halloweenského hávu a připravují se koše plné sladkostí pro koledníky. Velmi oblíbené jsou hororové historky, které se vyprávějí mezi staršími dětmi. Nedílnou součástí oslav jsou i speciální halloweenské díly v oblíbených seriálech. Ve větších městech se pořádají průvody masek, ten největší s názvem The Village Halloween Parade se pořádá v New Yorku.

Halloween ve světě

Halloween však není jen doménou Američanů, ale slaví se po celém světě. Oslavy se chystají ve Velké Británii, Kanadě, Irsku, Švédsku, Japonsku, Mexiku, ale i Latinské Americe, popularita tohoto svátku neustále narůstá, a to i u nás v Čechách. A jak slaví jinde ve světě? V Asii, přesněji v Číně, plápolají na ulicích ohně a září lucerny a v Japonsku se po moři vysílají vstříc vlnám rudě zbarvené lucerny. V Latinské Americe a Mexiku je zvykem pořádat něco jako pikniky u hrobů těch, kteří pozorují svět z druhého břehu. Každý přinese nejenom to, co chutná právě jemu, ale i to, co miloval dědeček, nebo babička, kteří zemřeli.

Čím si přinést kousek Halloweenu k sobě domů?

Určitě se pusť do vyřezávání dýní. Budeš se u toho skvěle bavit a výsledek bude stát za to. Nemáš představivost, nebo natolik šikovné ruce, abys začala tykev vyřezávat spontánně? Stáhni si na webu libovolný motiv a pak ho překresli lihovkou na dýni. Díky vodícím čárám tak bude výsledek bez chyby. Pravda, jako v naší fotogalerii to asi nebude, ale každá snaha se cení. Vyřezávané lucerničky z dýně ale nejsou jediným symbolem tohoto svátku, v kurzu je zkrátka vše, co nahání alespoň trochu hrůzu a strach, jako jsou čarodějnice a jim věrné černé kočky, kostlivci, zombie, duchové či pavouci na větších či menších pavučinách. Dekorace se ladí do oranžové a černé barvy a hospodyňky pracně připravují chutné, leč na pohled odpudivé občerstvení.

A jak to máš s Halloweenem ty? Slavíš nebo neslavíš? Zdobíš nebo nezdobíš? Ať tak či tak, mrkni do galerie na super dýně. Tohle musel být fakt machr.

Foto: shutterstock.com, profimedia.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist