Filmová recenze: Kouzelná romance

Roztomile sladká a zábavná pohádka je přesně taková, jak slibuje její název. Nevinně naivní skoro-princezna z disneyovky se v ní octne v New Yorku, kde se snaží přesvědčit cynického právníka, že i tady existují šťastné konce.

Romantické komedie sice zacházejí s realitou svým vlastním jemným způsobem, ale přece jenom, kdyby tam někdo prozpěvoval milostné serenády během procházky v parku nebo přemluvil hrdličky, aby v zobáčcích donesly milované osobě srdce z květin, nebo se chtěl brát už druhý den po seznámení – to už by bylo trochu moc. Nicméně Giselle tohle všechno dělá a má pro to omluvu – je totiž kreslená postavička z disneyovky. Teda, bývala kreslená.

V Disneyho pohádkách se sice nikdo nepodivuje nad těsnou spoluprácí se zvířátky ani rychlými vdavkami, ovšem tenhle žánr má taky ve zvyku obsahovat nějakou tu zlou královnu, sladkému štěstí nepřející. A Giselle, i když už nemá tělo a rusé vlasy od Disneyho ale od Amy Adams, pořád se chová jako v disneyovce. A právě proto je Kouzelná romance jednou z nejzábavnějších komedií poslední doby.

A taky je dobrou pohádkou a romancí a částečně i muzikálem (takže film pro celou rodinu), protože své disneyovské kořeny zasazuje do postmoderního mixu žánrů, sebereflexe a něžné sebeparodie, nabitého vtipem a nadšením, jak taky jinak, když hlavní postava se v neznámé říší obdivně pozastavuje nad každou sochou a rybičkou v akvárku, a tím znovu objevuje krásu maličkostí i pro nás. A taky pro Roberta, pro něhož bylo jako prototyp antidisneyovské naivity vybráno povolání právníka, navíc rozvodového, navíc rozvedeného, s malou dcerkou, které přestal číst pohádky, aby jí připravil na to, že život je krutý.

Roli Roberta hraje Patrick „McVysněný“ Dempsey, aktuálně druhý muž na žebříčku Nejvíc sexy živý muž časopisu People. V ansámblu je i Susan Saradon, zábavně teatrálně ďábelská. Jak i čerstvá nominace na Zlatý glóbus naznačuje, obsazení ale kraluje roztomiloučká Amy Adams, která Gisellinu naivitu dokáže přesně vybalancovat s osvěžující bezprostředností a dobrou vůlí, která hodně pomáhá tomu, aby tohle dobrodružství bylo vážně kouzelné.

První půlka těží z Giselliných extempore, kterým má Robert sílu často jenom nevěřícně přihlížet. Ale i když se už tenhle druh vtipů okouká, resp. Giselle se v New Yorku rozkouká, a Roberta už přestane pohoršovat, že si každé ráno střihá šaty z jeho záclon, příběh dál celkem baví aspoň svou sladkostí a romantikou vyšponovanou buď příliš nebo akorát na sebeparodii, záleží na náladě. Jediné, co i v oparu poblouznění Giselliným kouzlem selhává, je závěrečný souboj mezi zlou a hodnou hrdinkou (a veverkou), který místo humoru spoléhá na odkazy na King Konga (to ale nebyla pohádka od Disneyho) a hlavně na smršť počítačových triků. Ty ovšem zůstávají příliš očividnými triky celý film, natož na konec. Ale i přes tuctový závěr, jinak to je vážně film, jehož název neklame. Dobře nadabovaný do češtiny (i když Dempseyho nemluví Zdeněk Mahdal jako v Chirurzích ale Filip Blažek, ale to bude vadit jenom fandům seriálu) a navíc s jedním úžasným muzikálovým číslem s celým Central Parkem a jedním úžasně vtipným číslem se šváby, holuby a krysami.

Enchanted, USA 2007, 108 minut. Režie Kevin Lima, hrají Amy Adams, Patrick Dempsey, James Marsden, Idina Mendez, Susan Sarandon, Timothy Spall, Rachel Covey. Premiéra 29. 11. 2007.

19.12.2007 12:00| autor: Iva Přivřelová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist