Dr. Ludský: Šílená zábava dnešních dětí

Lítání venku, hra na babu, schovku, skákání gumy, cvrnkání kuliček a céček, fotbal nebo skákání panáka – tak nějak vypadalo mé dětství. A když počasí nepřálo, tak jsme mastili ve vchodu karty, nebo jsme hráli Dostihy a sázky, rozhodně jsme se nenudili. Pravda, v televizi byl jediný dětský pořad za celý den většinou Večerníček, který nás, coby desetileté caparty tolik nebral a počítače jsme sice měli, ovšem nahrát na Atari hru trvalo věčnost o grafice a hratelnosti nemluvě. Přesto všechno bych s dnešními dětmi neměnila.

Mají všechno, a přesto jsou neustále sami. Rodiče je zahrnou láskou a namísto svého volného času jim nainstalují do pokojíku počítač. A tak dnešní děti mají více virtuálních kamarádů, než těch skutečných. Denně jsou tak vystavovány nebezpečí, které internet skýtá. A že není zrovna malé, měl ukázat poslední díl seriálu Dr. Ludský. Tentokrát byl soudní lékař přivolán k případu sebevraždy teprve desetiletého chlapce, který navštěvoval nebezpečnou internetovou stránku.

To, že mají děti mezi sebou čím dál větší spory, mi přijde jako klasická ukázka přetechnizované společnosti. Asi jsem si nikdy neuvědomovala, jak výhodné pro nás bylo vyrůstat v dobách, kdy měli všichni stejné nic. Záviděli jsme si Bravíčko z Německa, rifle z tuzexu i tkaničky ve svítivě růžové a zelené barvě. Ale to bylo tak všechno. Vesměs jsme měli stejné oblečení (třeba takové triko se Sandokanem), stejné aktovky, později batohy, stejné cvičky i cvičební úbory…neměli jsme důvod si závidět. Neříkám, že všechno bylo ideální. I v dobách mého dětství existovala šikana, násilí a nenávist mezi dětmi, ale nemyslím si, že by to narůstalo do takhle obludných rozměrů.

Dnes víc než kdy jindy jsou děti hnány k různým partám. Pokud chtějí obstát a sami se na to necítí, potřebují jistotu v zádech, ač v podobě party kamarádů nebo rádoby kamarádů z internetu. Bohužel, někdy se za kamarády jen vydávají…

No, shrnuto a podtrženo, tenhle díl byl pro mě skutečné maso. Možná naivně, ale opravdu doufám, že šlo pouze o výmysl bujné fantazie scénáristů…..

7.7.2011 2:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist