5 báječných důvodů, proč si začít psát deník

Máš psaní deníků spojené s dospíváním, s první láskou, prvním polibkem i milováním? Pamatuješ si, jak jsi do něj smolila každičkou křivdu, nápad i nezapomenutelné zážitky? Možná by sis to měla zase osvěžit. Psaní deníku je to totiž super a my pro tebe máme hned pět důvodů, proč by sis ho měla vést i ty.

Důvod č. 1: Odpočinek po celém dni

Je fajn udělat si z psaní deníku něco jako večerní rituál, kdy se zakutáš pod deku s hrnkem bylinného čaje s medem, vezmeš do ruky tužku a přetvoříš své zážitky v popsané stránky. Budeš mít tak nádherný přehled o svém životě, během zápisků se k jednotlivým prožitkům a dobrodružstvím po celém dni vrátíš ještě jednou, a díky časovém odstupu se dopídíš k drobnostem, kterých sis v tu chvíli ani nepovšimla, nebo ti frnkly před nosem, protože jsi pospíchala na MHD.

Klidně se nechej unést fantazií a přimaluj k daným událostem milé obrázky nebo úsměvné karikatury, deník prostě bude platit za tvůj prostor, kde se otevřeš vlastnímu nitru a svěříš papíru i to, co bys nemohla říct ani své nejlepší kamarádce. 

Až ti bude smutno a budeš mít pocit, že je tvůj život o ničem, otevřeš si deník a prolistuješ se svými zápisky až ke zjištění, že přes všechny drobné kolize a krize jsi na světě šťastná. Poslouží ti jako skvělý důkaz toho, že ty rozhodně nevedeš nudný život.

Důvod č. 2 : Uděláš si v hlavě i emocích pořádek

Když na papír zachytíš nejenom všechny radosti a úsměvné historky, ale i věci, kterých se bojíš a máš z nich respekt, tak počítej s tím, že se ti rozhodně uleví. Pokud jsi se například v létě nechala unést kouzlem okamžiku,  zapomnělas na dobré vychování a tak trochu jsi milého podvedla, jediný, komu se můžeš bez problémů svěřit, je právě deník.

Díky tomu, že se vypíšeš z emocí, silného zážitku a v klidu a v pohodě zpracuješ veškeré pocity, budeš se dívat na prožitou situaci s nadhledem. Proto je vysoce pravděpodobné, že se z tebe nestane hysterka, nebo ta, kterou dřív rozplakalo úplně všechno. Budeš mít nejenom své myšlenky, ale i emoce pod kontrolou.

Důvod č. 3: Když ztratíš životní směr, deník ti napoví

Celý život jsi snila o tom, že se podíváš na Kubu, nebo si otevřeš psí útulek? Jenomže vlivem špatných náhod jsi se nepohnula z místa, natožpak abys své sny zrealizovala? Ve chvíli, kdy si budeš myslet, že nic nemá cenu a život je pes, si zalistuj pasážemi, kde jsi barvitě popisovala své sny a touhy. Kde sis s chutí zapisovala své úspěchy a radosti. A uvidíš, že bude po splínu.

Důvod č. 4: Můžeš si užívat se vzpomínkami

Máš pocit, že podzimní večery jsou nekonečné a líně se táhnou jako žvýkačka? Vyplň si je vzpomínkami na letní dobrodružství. Když se vrátíš na stránky, kdy panoval červenec, nebo srpen a prázdniny byly v plném proudu, zalije tě nádherná vlna nostalgie. A pokud k tomu všemu ještě vytáhneš fotoalbum, tak věř, že se opravdu nudit nebudeš.

Důvod č. 5: Psaní zážitků násobí kreativitu a působí jako balzám na psychiku

Když večer co večer usedáš ke stolku s lampičkou, abys řádkům svěřila, jaký jsi prožila den, tak děláš dobře nejenom tělu, protože se tak lépe připravíš na spánek a zbavíš se těžkých myšlenek, ale navíc podpoříš kreativitu, vzbudíš představivost z letargie a co víc, utváříš si z malých střípků barevnou mozaiku tvého života. A jakými barvami každý střípek vybarvíš je jenom na tobě!

Jak si psaní deníku zpříjemnit?

  • Pořiď si deník v takovém stylu, který se hodí k tvému já. Vybírat můžeš z klasických barevných desek, ale i z těch z pravé kůže.
  • Neboj se třpytivých gelovek a zvýrazňovačů, tvůj pohled tak nejdříve ustrne na nejdůležitějších momentech.
  • Nezapomeň ani na milé lepicí papírky mnoha barev a tvarů. Jsou líbivé, trendy a navíc tvůj deník pozvednou na malé umělecké dílo.
  • Připrav si k psaní tvé knihy života bylinkový čaj, mléko s medem, či horké kakao, budeš si to náramně užívat.
  • Piš si nejenom to, co se ti přihodilo, ale i to po čem toužíš. A rozhodně nepřestávej snít a věřit v realizaci svých přání.

A co víš? Třeba v sobě objevíš i spisovatelský talent a jednou bude tvůj deník bavit i ostatní jako ten ve videu:

A jak to máš s deníkem ty? Píšeš si ho nebo ti to přijde trhlé a pro malé holky? Napiš nám své názory do diskuze a nezapomeň se podívat do galerie, jak stylový tvůj deník může být!

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, Pinterest.com

22.9.2015 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist