Femina.cz » Magazín » Krása » Jak pečovat o šperky?

Jak pečovat o šperky?

Jak pečovat o šperky?

Magazín: Krása | autor: redakce | vydáno 20. 11. 2009

Pokud se rádi zdobíte šperky, měli byste vědět, jak se o ně správně starat. Každý šperk, který máte rádi, si zaslouží být opečováván. Díky správné péči totiž vydrží déle krásný, lesklý, zkrátka jako nový.


1. Na drahé kovy jemně
Zlato i stříbro, i když se to možná na první pohled nezdá, jsou velmi měkké kovy. Na Mohsově sedmistupňové stupnici tvrdosti, kde 7 značí nejvyšší tvrdost, se pohybují mezi stupněm 2 a 4. Pro praxi to znamená, že není vůbec obtížné šperk poškrábat nebo zdeformovat.
„K leštění šperků ze stříbra a zlata používejte pouze hadříky ze stoprocentní bavlny. Papír, polyester nebo hrubé textilie často obsahují dřevěná nebo umělá vlákna, která by mohla šperk snadno poškrábat,“ vysvětluje šperkařka Petra Koutná, která pod značkou doskopet na Fler.cz vyrábí a prodává šperky ze stříbra a drahých kamenů a je na Fleru nejúspěšnější umělkyní.

Trendy šperky - velká inspirativní fotogalerie

šperky inspirace fotogalerie

2. Pro čištění jedině čistotu
Pokud pro leštění používáte jemné šperkařské látky, ujistěte se, že na nich neulpěly nečistoty - ať už během předchozích čištění nebo z místa jejich uskladnění. Není přehnané říci, že i jen prach je velmi ostrý a může na špercích zanechat mikro škrábance, kterých si na první pohled nevšimnete, ale které klenotu výrazně ubírají na lesku. Jaké šperky zvolit, abyste se blýskla ve společnosti, se dočtete v článku Do výstřihu patří šperk.

3. Šperky si s chemií nerozumí
„Vždy si sundejte především náramky a prstýnky kdykoliv uklízíte, sportujete nebo třeba myjete nádobí. Především drahé kovy, ale i některé drahé kameny nebo sklo jsou citlivé na chemikálie a především pak na odbarvovače a laky. Při styku s nimi tak může dojít k nenapravitelné škodě,“ radí Jiří Kubeš, majitel portálu Fler.cz. To se týká nejen mycích prostředků, ale například i veřejných bazénů a vířivek, kde je pro likvidací bakterií používán chlór. Ten může při častějším kontaktu povrch šperku naleptat a mnoho drahých kamenů účinkem této látky bledne.

4. Rozmyslete dobře, čím budete leštit
Možná jste už slyšeli radu, že šperky se skvěle čistí zubní pastou. Ta totiž obsahuje takzvaná abraziva, která jsou součástí některých leštidel, a proto by měla fungovat i na drahé kovy a kameny. Opak je ale pravdou. Pokud totiž nevyleštíte šperk od abraziva opravdu důkladně, spíše mu ublížíte, než pomůžete.
„Jediné, na co je zubní pasta opravdu účinná, je čištění patiny na stříbře, ale jinak zapomeňte na babské recepty a pro domácí čištění používejte buď speciální leštidla na šperky, slabý roztok amoniaku rozpuštěného ve vodě nebo speciální napuštěné leštící hadříky,“ varuje Petra Koutná. Vždy se ale podívejte na etiketu, zda chemikálie v nich obsažená nemůže poškodit drahé kameny, které jsou součástí šperku. Například perly, lapis lazuli, malachit, opál, korál, tyrkys a některé další nesmí přijít do styku s chemickými leštidly, jinak riskujete jejich vyblednutí.

5. Vyčistěte, ale nepoškoďte
Pokud chcete ze šperků odstranit mírnou zašedlost nebo otisky prstů, namočte je na 2–3 minuty do teplé vody s kapkou tekutého mýdla, opláchněte čistou vodou a před jejich uložením je důkladně vysušte. „Mýdlovou vodu ale nikdy nepoužívejte na měkké kameny, jako jsou jantar, lapis lazuli nebo tyrkys,“ dodává k tomuto babskému receptu šperkařka Petra Koutná.

6. Nejdřív make-up a pak šperky
Chystáte se do společnosti? Vždy nejdřív naneste make-up a nalakujte si vlasy a nehty, než si nasadíte šperky. Všechny tyto zkrášlující prostředky totiž obsahují chemikálie, které poškozují jak kovy, tak drahé kameny. Stejně tak je po sundání vždy jemně očistěte od stop make-upu nebo mastnoty – uchováte je tak déle jako nové. Náušnice je navíc nutné pokaždé očistit nejen z estetických, ale také z hygienických důvodů. Vyhnete se tak nejen poničení náušnice, ale ušetříte i svůj ušní lalůček černých stop. Co znamenají flíčky po špecích na vaší pokožce, se podívejte na článek Šperky a alergie.

7. Zlatník se někdy vyplatí
Máte-li o své šperky právem strach, určitě se je nebojte svěřit odborníkovi. Mnoho zlatníků nabízí mezi svými službami i čištění šperků a za několik desítek korun vám šperk vyleští k nepoznání a navíc může spravit i některé drobné vady nebo deformace, aniž byste přišli o barvu nebo lesk. Ví, jak se zachází jak s drahými kovy, tak s kameny, a proto mu zpravidla můžete důvěřovat.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
24. 04. 2014 pardelina dobrý rady na čištění šperků (reakcí: 0)
03. 04. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

29. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Až příliš dlouho se zaobíráš tím, co potřebují druzí a na sebe tak trochu zapomínáš. Dopřej si dnešní den jen pro seb... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist