Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Chcete shodit břicho? Posilování vám nepomůže!

Chcete shodit břicho? Posilování vám nepomůže!

Chcete shodit břicho? Posilování vám nepomůže!

Magazín: Hubnutí | autor: Jana Hlavatá | vydáno 22. 11. 2013

Cvičíte poctivě několik desítek lehů sedů denně, k tomu návdavkem pár sérií zkracovaček, ale vaše břicho neustále zdobí nevzhledný špek? Jak je to možné, že ne a ne přes břicho zhubnout? Odpověď je možná překvapující: posilovacími cviky břicho zpevníte, ale nezhubnete.

Mnoho žen se mylně domnívá, že když budou doma pravidelně provádět cviky na břicho, tak zhubnou právě v těchto problémových partiích. Cviky jsou pro bříško sice prospěšné, ale trochu jiným způsobem než si ženy představují. Tyto cviky pomáhají zpevnit povolené břišní svalstvo a zformovat postavu, ale nezaručí odstranění odolné tukové pneumatiky.

Spalování tuků je běh na dlouhou trať
Tělo se, laicky řečeno, skládá z tuků a svalů. Pokud chceme u nějaké tělesné partie snížit její objem, musíme nejprve spálit nahromaděné tukové polštářky. A to platí jak pro boky, stehna tak břicho. Ke spalování tuků se hodí zejména pravidelné, minimálně čtyřicetiminutové aerobní aktivity, jako jsou například chůze, kruhový posilovací trénink, běh, jízda na kole apod. Pokud se vaše tepová frekvence pohybuje v aerobním pásmu, tělo čerpá energii z vašich tukových zásob. Při anaerobním pohybu spalujete cukry a tuky zůstávají netknuté. Bohužel.

Tělo spaluje tuky rovnoměrně po celém těle
Máte-li břicho schované pod letitým nánosem tukových buněk, musíte počítat s tím, že krásně vyrýsovaného, pěkně zpevněného bříška se dočkáte teprve tehdy, když se vám podaří zbavit tukových pneumatik, které zakrývají vaše břišní svaly. Nečekejte však, vaše bříško splaskne během pár týdnů intenzivního cvičení. Chce to pravidelnost a trpělivost. Spalování tuků totiž nelze nijak řídit. Tělo nebude spalovat tuk pouze z vašeho břicha, ale ze všech vašich tukových zásob. Zásoby tuku se vám budou ztenčovat souměrně po celém těle. Na první pohled vám bude připadat, že tuk vám mizí pouze na zadečku nebo na stehnech, ale bříško zůstává nezměněné. Ve skutečnosti ale můžete hubnout i na břiše, ale tělo bude nejprve spalovat váš útrobní tuk, který obaluje orgány, a teprve poté začne spalovat okem viditelný tuk, kvůli kterému to všechno děláte. Ale cvičení samo o sobě není samospasitelné. Nezapomínejte však na zdravý a vyvážený jídelníček. Častou chybou bývá to, že ženy ze stravy vyloučí veškeré tuky, ale cukry konzumují dále ve velkém. Přitom nadbytek cukrů tělo transformuje do tukových zásob.

Sex? Teď ne, dávají seriál!

Sex? Teď ne, dávají seriál!

Stalo se vám někdy, že jste partnerovo naléhání odmítla, protože jste na sex prostě neměla chuť? ...

Cvičte pravidelně a s mírou. Nezapomínejte ani na regeneraci!
Cviky zaměřené na posilování břišní svalů formují vaše svaly, nikoliv vaše tukové zásoby. Cvičte ideálně třikrát až čtyřikrát týdně alespoň čtyřicet minut. Neznamená totiž, že budete-li cvičit intenzivně každý den, že vaše tělo rychleji zeštíhlí. Dopřávejte svým svalům dost času na regeneraci. A ještě jedná dobrá zpráva. Nemusíte za jednu minutu udělat sto lehů sedů v šíleném tempu, naopak jde o to, aby každý cvik byl proveden pomalu a správně.

Váhu nevytahujte. Spolehněte se na krejčovský metr!
A pokud chcete sledovat pokroky, zapomeňte zpočátku na vážení na váze. Obyčejná váha vám řekne jen to, jakou máte aktuální hmotnost, ale už vám neřekne nic o tom, kolik procent z té hmotnosti tvoří svaly a kolik tuky. Buď můžete sáhnout po váze, jež umí sledovat i tyto poměry, pozor – tyto hodnoty jsou vždy jen orientační, - abyste měly alespoň přehled o tom, zda svalů přibývá nebo ne. Výživoví experti zase doporučují pravidelné měření problémových partií metrem. Dobrou službu vám mohou udělat i nějaké hodně těsné kalhoty, které byste chtěla v blízké době obléknout. Můžete se do nich zkusit jednou za čas obléknout a uvidíte, zda jste ubyly na objemu, a pokud ano, v jakých partiích.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
11. 09. 2015 Hanka Podpora hubnutí (reakcí: 1)
10. 02. 2014 Lenka C.L.A. trioActiv (reakcí: 0)
25. 11. 2013 Lenka ... (reakcí: 0)
23. 11. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
22. 11. 2013 glady ... (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

03. 12. 2016 Horoskop Střelec

Než dnes podepíšeš jakoukoliv smlouvu, třeba při nákupech na splátky, dobře si ji pročti, nebo ji nech přečíst právní... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Máš před sebou úžasný den naplněný krásnými city, radostí a láskou. Setkání s dávným přítelem ti velmi příjemně změní pohled na život. Dávej pozor v případě, že jsi za...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist