Femina.cz » Magazín » Celebrity

Kocour: Robert Downey Jr.

Kocour: Robert Downey Jr.

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 03. 01. 2012

Ze dna padlé hvězdy závislé na drogách se vyhrabal znovu na hollywoodské výsluní a stal se nejoblíbenějším akčně-komediálním hrdinou. Nebyla to ale jednoduchá cesta.

V době, kdy ve vězení docházel do protidrogové poradny, na něj spoluvězni křičeli: "Co ti je Downey? Měl jsi všechno! A zvoral si to.“ Sám Robert Downey Jr. věděl, že mají pravdu. Byl hvězdou s nominací na Oscara, hercem, co se nemusel prát o role a mohl si diktovat honorář. Jenže kariéra talentovaného zázraku, který už ve dvaceti získal místo v legendárním skečovém pořadu Saturday Night Live a lásku kolegyně Sarah J. Parker, se v jeho podání brzo zvrtla, až v klišé o promarněném talentu.

Bylo skvělé s ním pracovat, protože byl výstřední, ale kreativním způsobem,“ vzpomíná Oliver Stone, který Downeyho režíroval v Takových normálních zabijácích. Režisér si taky pamatuje, jak moc herec potřeboval, aby ho ostatní milovali a uznávali. Tahle nejistota se přidala k depresím a celou Downeyho osobnost nakonec ovládly sebedestruktivní tendence. „Je to jako kdybych měl v puse pistoli, prst na spoušti a ta kovová chuť se mi líbila,“ popsal sám před soudem období, kdy se pohyboval mezi odvykačkou a vězením, kde mu ostatní někdy i vyhrožovali smrtí.

Na jeho povaze se podepsala výchova 60. let. Na jednu stranu vyrůstal ve velmi kreativním prostředí newyorské rodiny undergroundového filmového režiséra. Ovšem jeho otec Downey senior mu už v šesti letech jen tak pro zábavu nabídl jointa. První comeback ze spirály drog a skandálů se Downey pokusil na začátku 21. století, kdy za roli v seriálu Ally McBeal vyhrál Zlatý globus. Celý sál kolegů mu tehdy tleskal ve stoje. Jenže nedlouho potom ho opět zatkli za držení kokainu. Pokud ho někdo vůbec ještě chtěl zaměstnat, nemohl natáčení nikde pojistit.

Teprve dávný kamarád Mel Gibson, předtím než paradoxně sám začal řešit vlastní démony a závislosti, ho pozval do filmu Zpívající detektiv a sám se za něj pojišťovně zaručil. Robert ho nezklamal, navíc v roce 2003 vyhodil všechny své drogy do moře, s novým odhodláním s nimi opravdu skoncovat. Od té doby si pomalu a trpělivě budoval novou kariéru, přes uznávané filmy jako Dobrou noc a hodně štěstí nebo Zodiac.

Navzdory očekávání všech, kteří už přestali doufat, v roce 2008 se mu povedl další comeback, který trvá dodnes. To když se po patnácti letech, co utekly do Chaplina, odhodlal jít na další konkurz a získal titulní roli v komiksovém blockbusteru Iron Man. I díky Downeymu a jeho charismatu se ze zábavné akce stal divácký hit, stejně jako parodie Tropická bouře, za níž herec získal svou druhou oscarovou nominaci. Z Downeyho se oficiálně stala konečně zase hvězda.

Navíc se (podruhé) oženil s producentkou Susan Levin, která si ho v roce 2005 vzala jen pod podmínkou, že bude čistý. Letos se jim narodí syn, Downeyho druhý potomek (prvního syna mu v roce 1993 porodila první žena Deborah Falconer). Své démony dneska zahání sportem, meditacemi a východní filozofií. A Hollywood, který mu odpustil, protože ho nikdy nepřestal milovat, má další pohádku o vykoupení jednoho talentu.

Další informace o Robertu Downeym Jr.:

Ačkoliv nedokončil střední školu, je považován za jednoho z nejinteligentnějších amerických herců.

Tvrdé životní zkušenosti, kdy se z bohaté hvězdy velmi rychle stal chudým bezdomovcem, výrazně ovlivnily i jeho politické názory.

Narodil se v dubnu 1965 v New Yorku.

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
28. 05. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
11. 05. 2012 paulica Roberta (reakcí: 0)
27. 04. 2012 evajz .-) (reakcí: 0)
18. 02. 2012 mistrix ... (reakcí: 0)
10. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
04. 01. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
04. 01. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
04. 01. 2012 kralicek herec (reakcí: 0)
04. 01. 2012 vampzaba mmm (reakcí: 0)
03. 01. 2012 manislava robert (reakcí: 1)
03. 01. 2012 Daniela76 Robert Downey Jr (reakcí: 0)
03. 01. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
03. 01. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)

Prémie 5 bodů vám bude připsána za relevantní komentář v délce alespoň 30 znaků.

Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
Přihlaste se zde. captcha

Testy kosmetiky

Dove Deeply Nourishing Vyživující sprchový gel

Dove Deeply Nourishing Vyživující sprchový gel

Hýčkejte se a proměňte sprchování na krásný zážitek ...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 03. 2015

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

29. 03. 2015 Horoskop Rak

Snažte se nekontrolovat svoje emoce, nesnažte se neustále držet svoje city na uzdě. Disciplína bude pro následný rok ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Situace, pro kterou jste se trápili, je u konce, můžeme vám jen gratulovat k dokončení a úspěchu. Vychutnávejte si vítězství a radostné pocity. Dnes se vše dává do poh...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Sexy muži, čarování i hubnutí: Nový týden...

Nový týden je tu, milé čtenářky a s ním i naše tradiční nabídka toho, co vás čeká. A rozhodně se s námi nudit nebudet...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist