Jak žít (a vyrovnat se) s inkontinencí?

Inkontinence je problém, který dokáže nepříjemně zkomplikovat život. Jak si s tímto problémem udržet duševní pohodu?

tena_femina.cz_jak-zit-s-inkontinenci-1100x618.jpg Zdroj: TENA

Jaké jsou příčiny a možnosti léčby inkontinence?

Pro mnohé osoby představuje inkontinence sociální stigma. Jedná se však o problém, s nímž se během života setká značná část populace. Dle statistik se s podobnými obtížemi potýká až 50 % žen.

Příčinou vzniku inkontinence může být celá řada jevů, například:

  • oslabené svalstvo pánevního dna,
  • zánět močového měchýře,
  • poruchy zažívání (zácpa),
  • vedlejší účinek požitých léků apod.

Často se jedná o projev komplexnějších problémů fyzického, nebo dokonce psychického charakteru, jejichž diagnostika a léčba vyžadují čas a dohled odborníků.

Jak se vypořádat s únikem moči v běžném životě?

Existuje hned několik způsobů, jak čelit inkontinenci.

  1. Kegelovy cviky. Posilování svalů pánevního dna je osvědčeným řešením, jak zmírnit problémy se samovolným únikem moči. Tzv. Kegelovy cviky vám pomohou se zpevněním svalstva a v některých případech mohou přetrvávající obtíže zcela eliminovat.

Cvičení není nijak zvlášť náročné a je možné jej provádět i bez zvláštního posilovacího vybavení. Důležitá je pravidelnost. Změny se obvykle dostaví až po několika měsících pravidelného tréninku.

  1. Úprava životosprávy. Příčinou úniku moči může být také vyšší tělesná hmotnost nebo nevhodné stravovací návyky. Pokud se potýkáte s nadváhou, upravte jídelníček a vyřaďte potraviny, které mohou dráždit močový měchýř (velké množství kávy, zeleného čaje, ostré koření a tak dále). Dbejte na dostatečný příjem tekutin, abyste zamezili infekcím močových cest.
  2. Inkontinenční pomůcky. Děsí vás představa úniku moči na veřejnosti? Pořiďte si inkontinenční kalhotky. Tyto pomůcky se vyrábějí z pohodlného materiálu, který je pod oděvem nepostřehnutelný.

Můžete se tak bez obav vydat na setkání s přáteli nebo na společenskou událost, aniž by ostatní postřehli jakoukoli změnu.

15.12.2021 6:40| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: cviky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist