Jak na potíže se spánkem?

Každý z nás ho potřebuje, každý z nás se na něj každý den těší. Řeč je o spánku, během kterého naše tělo regeneruje a čerpá zpět ztracené síly. Ne vždycky se to ale vydaří, mnohé z nás trápí potíže se spánkem. Buď nemůžeme usnout, nebo se v noci pořád dokola probouzíme a ráno se probouzíme snad ještě víc unavení, než když jsme si šli lehnout. O tom, že nás mnohdy v noci trápí zlé sny ani nemluvíme. Co s tím?

shutterstock_1889548969-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Když se řekne spánek

Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při které dochází ke změně činnosti mozku. Doprovází ji snížená citlivost na vnější podněty, ztráta vědomí, uvolnění svalstva, mnohdy se i sníží tělesná teplota a krevní tlak. Zpomalí se i dýchání. Bez kvalitního spánku nemůže naše tělo odpočívat, což se projeví únavou, nepozorností, podrážděním a třeba i potížemi s myšlením.

Důsledkem potíží se spánkem může být i porucha imunitního systému, zvýšené riziko kardiovaskulárního onemocnění nebo deprese.

Co dělat, když máte se spánkem potíže?

Mezi nejčastější poruchy spánku patří nespavost, tedy insomnie. Jejím hlavním příznakem je problém usnout nebo přerušovaný spánek a brzké probouzení. Za těmito potížemi může stát stres, různé vlivy z prostředí, ve kterém spíme, případně i špatná spánková hygiena. Mnohdy si za nespavost můžeme i sami, protože jsme třeba vypili hodně kávy.

Víte, že mezi příznaky potíží se spánkem patří i spánek kratší než 4 hodiny za noc?

Jak na zdravý spánek?

Říká se, že člověk by měl spát každý den zhruba 7 až 8,5 hodiny, děti o něco víc. Konkrétní doba je individuální a během života se mění. Někomu stačí třeba 5 nebo 6 hodin spánku, aby tělo zregenerovalo, jiný ale potřebuje i víc než těch zmíněných 8,5 hodin. Co vám se zdravou spánkovou hygienou může pomoci?

  • Choďte spát každý den zhruba ve stejnou dobu, stejně tak i vstávejte.
  • Nechoďte do postele až ve chvíli, kdy padáte únavou. Správný čas k ulehnutí nastává dřív, než se cítíte unavení.
  • Před spaním se vyhněte tučným a těžkým jídlům.
  • Oblékněte si pohodlnou noční košili nebo pyžamo a kvalitní spodní prádlo na spaní.
  • Přes den se hýbejte, zajděte si na procházku na čerstvý vzduch.
  • V místnosti, kde spíte, větrejte a nepřetápějte ji.

Tip na závěr: Jak vybrat pyžamo?

Možná vás to překvapí, ale noční košile nebo pyžamo mají na zdravý spánek velký vliv. Když špatně zvolíte materiál pyžama, můžete se potýkat s nočním pocením. Špatně zvolená velikost vás zase nenechá v klidu spát, protože vás může pyžamo škrtit nebo naopak z vás padat. Jak vybrat noční košili nebo pyžamo?

  • Zaměřte se na materiál. Velmi oblíbené je bavlněné pyžamo, které je příjemné na tělo a dobře od něj odvádí pot. Dá se v něm spát po celý rok. Víte, že v létě ale dávají mnozí přednost saténovému pyžamu, které příjemně chladí? Materiál je důležitý i tehdy, kdy vybíráte sexy pyžamo. Krajka totiž může někomu i vadit.
  • Rozhodujete se mezi dámským pyžamem a noční košilí? Možná vás budou zajímat výhody noční košile, mezi které patří třeba to, že nemá gumu v pase, takže vás nebude škrtit.
  • Vybíráte pánské pyžamo? Popřemýšlejte, zda vám bude víc vyhovovat krátké pánské pyžamo s tričkem a trenýrkami, nebo dáváte přednost dlouhému rukávu a kalhotám.
  • Nepodceňujte ani velikost a střih. Pyžamo musí být pohodlné a ve správné velikosti. S ní vám pomohou velikostní tabulky výrobce pyžama.

Zdroj obrázku: Rido, alya.ivanchenko, Studio KIWI, Lia Koltyrina, fizkes   / Shutterstock.com

29.11.2021 8:24| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist