Femina.cz » Magazín » Wellness » Angína

Angína

Angína

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 14. 12. 2007

Vysoká horečka až 40 stupňů, šílená bolest v krku a nemožnost spolknout ani lžičku vody, představa rohlíku je nemyslitelná… To je zánět krčních mandlí – angína.


Někdy je dokonce velmi těžké i jen otevřít ústa, o celkové schvácenosti ani nemluvím. Začíná bolestí hlavy, břicha, někdy zvracením, následně vysokou horečkou. Během několika hodin se zvětší krční mandle, a oteče zadní stěna hltanu a zvětší se krční uzliny, které jsou citlivé na pohmat. Typické pro angínu je nástup onemocnění doslova z hodiny na hodinu.
Akutní onemocnění s horečkou a stavem „pod psa“ trvá až 4 dny v závislosti na léčbě.

Léčbu nepodceňujte

Léčí se antibiotiky a lokální léčbou, potíráním mandlí desinfekčním prostředkem, ale nejdůležitější je být v posteli a v klidu. Pokud se důsledně nevyléčí, pak může mít sklony k chronickým recidivám, bude se tedy stále vracet. V záhybech mandlí se pak usídlí zbytky infekce. Tyto záhyby na mandlích jsou hluboké a velmi četné, ve své ploše jsou tedy mandle větší než celý povrch lidského těla. A to je hodně míst pro schovávačku "angínových permoníků". Vždy se tedy vyplatí angínu důkladně vyležet.
Nesprávně nebo nedostatečně vyléčená angína se může stát dalším velkým trápením. Zánět se může dále šířit přes stěnu hltanu do hlavy či hrudníku – komplikací pak může být zánět mozkových blan nebo srdce, kloubů nebo ledvin. A to může v nejhorších případech skončit i smrtí.

Pokud trpíte na angínu velmi často, řešením může být operativní odstranění mandlí, poté nemocnost výrazně ubude. Není však pravdou, že angínu už nikdy nedostanete. Je to možné, když se infekce usídlí buď na zbytku tkáně z mandlí nebo na kořeni jazyka.

Domácí lékarnička tady moc nezmůže. Pokud máte podezření na angínu, tak hajdy k doktorovi!

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
05. 07. 2011 Zuzana2403 Angina (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

21. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Dnes tvé myšlenky budou neustále někam utíkat. V práci budeš roztěkaná a nesoustředěná a mohla bys udělat dost zásadn... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Máš velkou šanci na úspěch! Blíží se k tobě změna, na kterou tak dlouho a netrpělivě čekáš. Jakmile učiníš první vstřícný krok vpřed, všechno se dá do pohybu a ty pevn...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Módní policie

TOPlist