Femina.cz » Magazín » Wellness » Angína

Angína

Angína

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 14. 12. 2007

Vysoká horečka až 40 stupňů, šílená bolest v krku a nemožnost spolknout ani lžičku vody, představa rohlíku je nemyslitelná… To je zánět krčních mandlí – angína.


Někdy je dokonce velmi těžké i jen otevřít ústa, o celkové schvácenosti ani nemluvím. Začíná bolestí hlavy, břicha, někdy zvracením, následně vysokou horečkou. Během několika hodin se zvětší krční mandle, a oteče zadní stěna hltanu a zvětší se krční uzliny, které jsou citlivé na pohmat. Typické pro angínu je nástup onemocnění doslova z hodiny na hodinu.
Akutní onemocnění s horečkou a stavem „pod psa“ trvá až 4 dny v závislosti na léčbě.

Léčbu nepodceňujte

Léčí se antibiotiky a lokální léčbou, potíráním mandlí desinfekčním prostředkem, ale nejdůležitější je být v posteli a v klidu. Pokud se důsledně nevyléčí, pak může mít sklony k chronickým recidivám, bude se tedy stále vracet. V záhybech mandlí se pak usídlí zbytky infekce. Tyto záhyby na mandlích jsou hluboké a velmi četné, ve své ploše jsou tedy mandle větší než celý povrch lidského těla. A to je hodně míst pro schovávačku "angínových permoníků". Vždy se tedy vyplatí angínu důkladně vyležet.
Nesprávně nebo nedostatečně vyléčená angína se může stát dalším velkým trápením. Zánět se může dále šířit přes stěnu hltanu do hlavy či hrudníku – komplikací pak může být zánět mozkových blan nebo srdce, kloubů nebo ledvin. A to může v nejhorších případech skončit i smrtí.

Pokud trpíte na angínu velmi často, řešením může být operativní odstranění mandlí, poté nemocnost výrazně ubude. Není však pravdou, že angínu už nikdy nedostanete. Je to možné, když se infekce usídlí buď na zbytku tkáně z mandlí nebo na kořeni jazyka.

Domácí lékarnička tady moc nezmůže. Pokud máte podezření na angínu, tak hajdy k doktorovi!

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
05. 07. 2011 Zuzana2403 Angina (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 02. 2017 Horoskop Rak

Kolegyně v práci ti přichystají krásné překvapení, které tě dojme až k slzám. Pochopíš, že i když mezi sebou občas má... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist