Femina.cz » Magazín » Wellness » Angína

Angína

Angína

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 14. 12. 2007

Vysoká horečka až 40 stupňů, šílená bolest v krku a nemožnost spolknout ani lžičku vody, představa rohlíku je nemyslitelná… To je zánět krčních mandlí – angína.


Někdy je dokonce velmi těžké i jen otevřít ústa, o celkové schvácenosti ani nemluvím. Začíná bolestí hlavy, břicha, někdy zvracením, následně vysokou horečkou. Během několika hodin se zvětší krční mandle, a oteče zadní stěna hltanu a zvětší se krční uzliny, které jsou citlivé na pohmat. Typické pro angínu je nástup onemocnění doslova z hodiny na hodinu.
Akutní onemocnění s horečkou a stavem „pod psa“ trvá až 4 dny v závislosti na léčbě.

Léčbu nepodceňujte

Léčí se antibiotiky a lokální léčbou, potíráním mandlí desinfekčním prostředkem, ale nejdůležitější je být v posteli a v klidu. Pokud se důsledně nevyléčí, pak může mít sklony k chronickým recidivám, bude se tedy stále vracet. V záhybech mandlí se pak usídlí zbytky infekce. Tyto záhyby na mandlích jsou hluboké a velmi četné, ve své ploše jsou tedy mandle větší než celý povrch lidského těla. A to je hodně míst pro schovávačku "angínových permoníků". Vždy se tedy vyplatí angínu důkladně vyležet.
Nesprávně nebo nedostatečně vyléčená angína se může stát dalším velkým trápením. Zánět se může dále šířit přes stěnu hltanu do hlavy či hrudníku – komplikací pak může být zánět mozkových blan nebo srdce, kloubů nebo ledvin. A to může v nejhorších případech skončit i smrtí.

Pokud trpíte na angínu velmi často, řešením může být operativní odstranění mandlí, poté nemocnost výrazně ubude. Není však pravdou, že angínu už nikdy nedostanete. Je to možné, když se infekce usídlí buď na zbytku tkáně z mandlí nebo na kořeni jazyka.

Domácí lékarnička tady moc nezmůže. Pokud máte podezření na angínu, tak hajdy k doktorovi!

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
05. 07. 2011 Zuzana2403 Angina (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Vaše oči budou rozzářené!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 17. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

17. 01. 2017 Horoskop Váhy

Dnes máš velkou šanci se zamilovat, a to bezhlavě, a láska to bude jako z románu. Bude mít jedinou vadu, nebude mít t... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist