Femina.cz » Magazín » Krása » Biokosmetika: Dejte vale ropě, zaměřte se na přírodu

Biokosmetika: Dejte vale ropě, zaměřte se na přírodu

Biokosmetika: Dejte vale ropě, zaměřte se na přírodu

Magazín: Krása | autor: Helena Stejskalová | vydáno 21. 05. 2014

Namazaly byste si dobrovolně na obličej ropu? Pochybuji, že se mezi vámi najde žena, která na tuto otázku odpoví ano. Sotva by některá z nás tála o to, mít tuto sice pro celý průmysl a dopravu životodárnou, nicméně jinak smrdutou tekutinu na své tváři. Nebudete ale věřit svým uším, když vám řeknu, že to hodně žen přesto dělá – ovšem nevědomky.

K naší pleti se chováme macešsky

Nejspíše si položíte otázku, jak je to možné, vždyť byste si něco takového na sebe přece nenatřely snad ani násilím. Jenže skutečně je to tak, ropu, respektive její složky, si na sebe skutečně mažeme, jsou totiž součástí klasické kosmetiky. Parafín, minerální oleje, propylen glykol nebo vazelína – to všechno jsou deriváty ropy. Jdeme tak v současnosti paradoxně proti dobovým trendům. Zatímco v potravinách frčí bio a my při nákupech pečlivě luštíme etikety potravin, abychom se vyvarovaly pojídání pestrého koktejlu éček, aromat, konzervantů, stabilizátorů, dochucovadel a jiných chemických lahůdek, kterými jsou naše potraviny doslova prošpikované, při zkrášlování pleti se chováme přesně opačně – velmi macešsky. 

Čtěte si podrobně etikety 

S nejrůznějšími kosmetickými přípravky si na pleť nanášíme velmi pestrý koktejl nejrůznější chemie, a jejíž prospěšnosti na naší pleti můžeme velmi úspěšně pochybovat. Nejenom, že naší pokožce příliš neprospívají, ale dokonce jí mohou přímo škodit. Vsakují se totiž do kůže a ukládají v těle. Rozhodně tedy nejde o věci, nad kterými bychom měly mávnout rukou a nezabývat se jimi. Měly bychom si dát pečlivý pozor, co vlastně obsahují kosmetické přípravky, kterými se den co den natíráme. A stejně jako u potravin, i u kosmetických lahviček bychom měly pečlivě číst etikety a zkoumat složení přípravku.

Luxusní postavička je záležitostí dvou druhů pohybu. Znáte je?

Luxusní postavička je záležitostí dvou druhů pohybu. Znáte je?

Spalování tuků. Věda? Mám víc posilovat, nebo naopak spoléhat na kardio cvičení? Bude stačit jen ...

Jaké látky nám mohou v kosmetice škodit?

Například parabeny, konzervanty zabraňují množení mikrobů, takže právě díky nim vydrží přípravek velmi dlouhou dobu. Ačkoli nebyl prokázán jejich karcinogenní účinek, mohou vyvolat podráždění nebo alergickou reakci. V lacích na nehty nebo v syntetických barvivech se používá malé množství formaldehydu, které také není pro naše zdraví žádnou velkou lahůdkou. Silikon zase vyhlazuje pleť a vlasy, kterým dodává objem, lesk a jemnost. Jenže takto ošetřené vlasy se nakonec více lámou a hůře do nich pronikají výživné látky. Silikon navíc ucpává póry pokožky hlavy, díky tomu se vlasy mastí a tvoří se lupy. Pleť zase silikony dusí a znemožňují odpařování potu se. Minerální oleje mohou při dlouhodobém užívání způsobovat ucpávání pórů a zpomalovat přirozenou regeneraci pleti. 

Sledujte ekologické certifikáty

Proti škodlivým látkám v některých kosmetických přípravcích můžeme bojovat velmi jednoduše: nepoužívat je. Jenže nemůžeme ani věřit označením o přírodní kosmetice. Používání tohoto označení se totiž nekontroluje, takže když někdo namíchá chemický koktejl a přidá do něho třeba výtažek z nějaké byliny a klidně ho označí jako přírodní přípravek, nikdo mu v tom nemůže zabránit. Jak tedy rozpoznat skutečně přírodní kosmetiku? Pomoci v orientaci nám mohou některé certifikáty uvedené na obalech výrobků, například CPK nebo CPK bio – české známky kvality, dále francouzský standard ECOCERT, BDIH – německý certifikát, Vegan – označuje výrobky bez živočišných produktů, Soil Association – britská záruka, NaTrue – bruselská pečeť přírodní kosmetiky. 

Tak co říkáte? Člověk aby se bál podívat, co má na toaletním stolku, že? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
24. 05. 2014 dasena Biokosmetika (reakcí: 0)
22. 05. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
22. 05. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
22. 05. 2014 glady .. (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist