Z obezity do anorexie: Podvázání žaludku ji stálo zdraví

Shodit sedmdesát kilo je pro mnohé obézní ženy nedostižným snem. Osmačtyřicetileté Britce Jayne se díky operaci žaludku naplnil, bohužel se však záhy zvrtnul v noční můru. Její váha stále klesá a její tělo má k dokonalosti daleko.

Jayne se k podvázání žaludku rozhodla pod tlakem strachu z infarktu. v její rodině se dědí srdeční problémy a protože ona sama byla silně obézní, patřila k nejohroženějším členům. „Domnívala jsem se, že svému tělu prokážu velkou službu. Ve skutečnosti je mi mnohem hůř než předtím. Ničí mi to život a bojím se, co bude dál,“ přiznala Jayne, která natolik zeslábla, že už ani nemůže chodit do práce. Odvolala i svatbu, plánovanou na letošní červen.

Její BMI po operaci kleslo na úroveň podváhy. „Sním půl krajíce chleba, a už jsem plná. Cítím se úplně bez energie a každou chvíli usínám. Svaly se mi vytratily, nenávidím, jak vypadám… Snažím se jíst tučnější jídla jako chipsy a buráky, abych už nehubla, ale nemůžu toho sníst moc, hned se mi udělá špatně.“

[[related]]

Přílišné zhubnutí rozbilo i Jaynin milostný vztah s přítelem. „Je to pro mě hodně těžké. Ze šťastné bytosti plné života se proměnila v podrážděnou trosku,“ vysvětlil její bývalý snoubenec. Také rodina je otřesena. „Strýc se mě dokonce zeptal, jestli nemám rakovinu,“ svěřila se Jayne.

Lékaři si její stav nedokážou vysvětlit. Zpočátku se domnívali, že za jejím hubnutím může být nějaká skrytá nemoc, ale vyšetření žádný zdravotní problém neprokázala. „Žádná operace není bez rizika, a tohle je zřejmě jeden z těch nešťastných případů,“ prohlásila lékařka Sally Nortonová z nemocnice v Bristolu. Podvázání žaludku podle ní stále patří k bezpečným zákrokům a pro mnohé obézní je doporučovaným řešením.

25.9.2012 6:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist