Práce z domova? Vyzkoušejte coworking

„Sama doma se zblázníš,“ varovala mě kamarádka, když jsem se chystala před třemi lety pracovat z domova. A když jsem před rokem prohlásila, že nebudu na mateřské pracovat vůbec, jen se mi smála. „Ty těžko. To nevydržíš,“ zkoušela věštit podruhé. Dvě různé situace, ve kterých jsem se ocitla během dvou let. A řešení? Pro mě to byl coworking.

Před třemi lety jsem odešla ze zaměstnání a zkusila to na volné noze. Většinou to znamenalo sedět doma u počítače. Tehdy mi kamarádka prorokovala výlet do Bohnic. Občas mi kolegové chyběli, občas jsem byla ráda, že mi nikdo neleze na nervy. Přemýšlela jsem, jak se dostat mezi lidi i s počítačem a přesně v ty dny, kdy chci. Jak mít a nemít kolegy? Úkol pro chytrou Horákyni.

Pak jsem otěhotněla a rozhodla se, že s prací končím. Vydržela jsem to necelých sedm měsíců na mateřské, na rodičovské už mě svrběly prsty. Ne, že bych se nudila, ale postižena prací redaktorky jsem kolem sebe viděla tolik témat ke psaní, že by byla velká škoda si je nechat utéct… Jenže jak to udělat s dcerou, když nemám v Praze ani jednu babičku? Práce po večerech mě vyčerpávala a čím je malá větší, tím méně toho s ní přes den udělám. Od chytré Horákyně jsem se dostala k Hamletovskému dilematu – pracovat, či nepracovat?

Proti samotě i workoholismu

Pro Horákyni i Hamleta mám jednu odpověď – coworkingové centrum s hlídáním dětí. Co to je? Středisko, kde se scházejí lidé na volné noze, OSVČ, studenti nebo matky s dětmi a společně pracují. Tedy každý pracuje na svém, ale většinou v jedné kanceláři. První bylo otevřené v roce 2005 v San Francisku, další se objevují jako houby po dešti. V České republice jich je v současnosti více než 20, z toho asi pětina s hlídáním dětí. (Náhoda a štěstí tomu chtěli, že jedno takové mám dvacet minut chůze od domu.) Najdete je nejen v Praze, ale také v Brně, Ostravě a dalších krajských městech, ale i těch menších jako třeba v Kolíně, Kladně nebo v Havířově.

článek

Lidé si mezi sebou povídají a seznamují se, když mají chuť. Jinak v klidu pracují. Často se vzájemně inspirují. Potkáte tu lidi různých profesí, navážete profesní přátelství, získáte kontakty na odborníky, proklepnete si je během neformálního rozhovoru u kávovaru… Zároveň přesně víte, kdy s prací začínáte i končíte. Odcházím a vypínám počítač, což oceníte hlavně, pokud máte, stejně jako já, tak trochu sklony k tomu pracovat od rána do večera.

Pro všechny, kdo s něčím začínají

Některé coworkingové kanceláře fungují tak, že si zde předplatíte své místo na měsíc, jiné tak, že se nahlásíte předem a platíte jen ty hodiny, které tam odsedíte. Některé jsou rozdělené na menší kanceláře, jiné fungují jako open space. Ve všech máte k dispozici stůl, wifi připojení a sociální zázemí. V mnoha je samozřejmostí tiskárna nebo kopírka, popř. půjčují vybavení (u nás například notebooky, šicí stroje nebo masážní stůl). Potkáte tu lidi, kteří dávají přednost flexibilní práci, začínají s podnikáním a při svém start-upu nemají dost prostředků na pronájem vlastní velké kanceláře nebo ty, kteří pracují na poloviční úvazek, popř. při rodičovské dovolené.

Coworkingů je čím dál tím víc, ale nejde o dvakrát výdělečný podnik. Spíš je to způsob, jak pomoct studentům získat praxi, matkám na mateřské neztratit kontakt s jejich prací a komukoli, kdo má odvahu, rozjet vlastní podnikání. Takže možná docela dobrý lék na nezaměstnanost. Jestli bude fungovat ovšem ukáže až čas. Já za sebe můžu říct, že je to geniální koncept, který mi neskutečně vyhovuje.

Foto zdroj: profimedia.cz

19.8.2014 10:00| autor: Markéta Kronovetrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist