Jsem na mateřské a nabídli mi práci aneb Kam s ním?

Skoro všechny jsme si jako malé prošly jeslemi a školkou. Taková byla doba a nikdo se nad tím nepozastavoval. Teď se naopak pozastavujeme nad tím, že jesle a školky nejsou.

Flexibilní délka mateřské je krásná věc, školky pro děti od dvou let taky, ale tyhle pohádky o spokojených rodičích končí dobře jen na papíře. Realita je totiž úplně jiná. Od dob Husákových dětí se počet jeslí i mateřských škol dost zredukoval. Na první pohled to byl logický krok, když byly poloprázdné. Kdo by se taky obtěžoval studovat demografické křivky. Takže teď, kdy naprosto překvapivě mají dospělé Husákovy děti také děti, řeší nerudovský problém. Kam s ním?

Papír snese všechno

V zájmu zlepšení postavení žen matek ve společnosti došlo k modernizaci čerpání rodičovského příspěvku. Za splnění určitých podmínek si může žena zkracovat či prodlužovat dobu, po kterou je s dítětem doma. Zní to krásně a svobodně. Jenže brzy přišly maminky na to, že jim ani svobodná volba dvouleté mateřské moc svobody neposkytne. Kam s dítětem, když jesle téměř vymizely? Na pomoc přišli opět zákonodárci, kteří odsouhlasili mateřské školy již od dvou let. Bylo by to skvělé, kdyby už teď nebyl problém umístit do školky dítě tříleté.

Státní zařízení bez šance

Poměrně hustá síť jeslí, která fungovala za minulého režimu, prakticky zmizela. Dnes najdete v padesátitisícovém městě jedny jesle, které jsou plné a mimoměstské děti nepřijímají. V menších obcích jesle nenajdete vůbec. Státní školky také prořídly. Ve městě s jistotou umístíte pouze předškoláka, na vesnicích nebývá problém většinou ani s tříletými dětmi. Dvouleté děti ale neberou skoro nikde. Proč? Protože vyžadují více péče, což si školky nemohou dovolit. Už teď se učitelka, která má ve třídě 24 dětí, musí dost ohánět.

článek

Soukromé školky nejsou zadarmo

Pracujících rodičů je dost, proto své služby nabízejí i soukromé školky. Jejich výhodou je to, že při malém počtu dětí na jednu učitelku si mohou dovolit brát i děti od dvou let. Ale nic není zadarmo. Cena za soukromé školky se pohybuje zhruba od pěti tisíc korun. To už si pak musí každá máma spočítat, jestli se jí ten návrat do práce opravdu vyplatí.

Kamarádka nebo babička?

Pokud máte schopnou hlídající babičku nebo sousedku, máte vyhráno. Pokud ne, situaci může zachránit jiná maminka na mateřské, která si pod svá křídla ochotně vezme i vaši ratolest. Ani takovéto výpomoci nebývají zadarmo, ale vyjdou levněji, než soukromá školka nebo jesle. Poptejte se v okolí a třeba se nějaká náhradní babička nebo ochotná maminka najde.

A jak jste to vyřešila vy? Kolik let jste byla s dítětem doma? Zkoušela jste na mateřské pracovat z domu?

Foto zdroj: profimedia.cz

24.10.2014 8:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist